úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy
  Starší aktuality - posledních 100 článků
Akce měsíce:

Ústecká 21 již tento víkend a opět s knihou

  Tento víkend se příznivci závodů do vrchu sjedou do malebného prostředí Ústí nad Orlicí, aby byli svědky tradičního mezinárodního klání. Letos oproti loňsku navíc pojedou jezdci o FIA challenge, takže se na start postaví i několik favoritů jako je Sebastien Petit z Francie či Vašek Janík. Oba budou chtít body ve skupině sportovních prototypů, ale určitě i znepříjemnit situaci hlavnímu favoritu, Miloši Benešovi, který drží od loňského roku traťový rekord. A ti kteří ještě nemají loni knižně vydanou unikátní historii závodu, budou mít jedinečnou příležitost zakoupit si jednu z posledních kusů, které jsou ještě k dispozici. Ale moc by se nemělo otálet, knih je již velmi málo. ... (pokračování)

Vloženo: 21.08., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČRFaggioli si bere rekordy zpět

  Víkendový závod Mistrovství Evropy automobilů do vrchu přinesl fantastický nový traťový rekord, když dominující pilot Simone Faggioli ovládl tréninky a v závodě posunul hranici pod 1:40 a o dvě sekundy překonal traťový rekord. Faggioli tím potvrdil aktuálně výbornou formu svého vozu Norma čtvrtým triumfem v řadě. Velice rychlý byl ovšem i Christian Merli, který ve druhé závodní jízdě zaostal o nicotné dvě desetinky za svým krajanem, celkově ovšem zaostal o 2 sekundy. ... (pokračování)

Vloženo: 20.08., zařazeno v rubrice: EvropaČeská Tourist Trophy 2019 porcovala adrenalin

  Téměř tři desítky let se jezdí v Hořicích u Jičína atraktivní závod nazvaný Česká Tourist Trophy. Původní akce byla zamýšlena pro historické veterány, ale v posledních letech je součástí víkendu neoficiální evropský šampionát v Road Racingu IRRC. Díky tomu se na trať, kde do roku 2007 jezdily i auta, dostanou opravdu špičkoví jezdci, jejichž výkony snad každému způsobí husí kůži a mrazení po celém těle. Motocykly se řítí na rovinách rychlostí přes 280 km/h. A zrovna v nejrychlejší kubatuře Superbiků se odehrávaly ty nejtěsnější boje. ... (pokračování)

Vloženo: 20.08., zařazeno v rubrice: OstatníNávrat závodů na kopec Albrechtice-Štíty GMS Albrechtický kopec

  První nám známý závod do vrchu poblíž Albrechtic se uskutečnil dne 16.6.1974 a byl nazván "Závod do vrchu cestou Maxe Švabinského". To se ovšem ještě jednalo o jiný kopec u České Třebové, kde se několikrát závodilo. V roce 1976 již známe závod započítávaný do oblastního krajského přeboru v závodech do vrchu na kopci Laudon na trati mezi Albrechticemi a Štíty. Jméno Laudon dal kopci slavný generál, který přijel během sedmileté války v polovině XVIII. stoleté do Lanškrouna. Zdejší Laudonův pobyt připomínal dnes již zrušený pomníček obětem války, tzv. Bílý kříž u silnice k Rudolticím a také vesnice Laudon (Mezilesí). ... (pokračování)

Vloženo: 02.08., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČRBlíží se slovenský podnik ME v závodech do vrchu na Dobšiné

  Historie závodů do vrchu v Dobšiné má dlouhou tradici. Po nultém ročníku v roce 1973 následoval první závod o tok později, kdy zde dominoval známý František Nemec z Piešťan s vozem vlastní konstrukce GIOM 1. Přerušení závodů po roce 1975 trvalo až do ročníku 1983, kdy dominoval Štefan Klištinec s Brixnerem nově koupeným po Miroslavu Adámkovi. Letos se můžeme ovšem těšit na pořádné souboje o evropské body, které si nemohou nechat ujít ani jezdci, ani diváci. ... (pokračování)

Vloženo: 17.07., zařazeno v rubrice: EvropaZlatý kahanec zůstal svůj

  Neuvěřitelnou historii má na svém kontě přírodní okruh v Těrlicku. V šedesátých letech se zde jezdily i automobilové závody, jejichž vrcholný podnik v květnu roku 1970 přilákal na start i atraktivní prototypy Porsche 910 a 906, které na dlouhých přírodních rovinách připomínaly závody v Le Mans. Ale jinak se zde vždy jezdily hlavně závody motocyklů v letech 1967-1990. Ale podařil se malý zázrak, když se zde závody vrátily v roce 2008 a zdárně pokračují dodnes. Vždyť se zde jel neuvěřitelný 36. ročník tohoto populárního závodu. ... (pokračování)

Vloženo: 17.07., zařazeno v rubrice: OstatníMistrovství Evropy historiků se přehouplo do druhé poloviny

  Atraktivní evropský šampionát vypsaný pro historické vozy v závodech automobilů do vrchu má letos v kalendáři celkem 9 závodů. Je dobře, že zde neplatí pravidlo, že se v jednom státě může konat pouze jeden podnik, jak je tomu v ME soudobých vozů. Díky tomu můžeme vidět dva závody ročně, ten ve Šternberku již máme za sebou a ten druhý se již aktivně chystá do Ústí nad Orlicí, kde se všichni příznivci závodů do vrchu sejdeme 24. a 25. srpna. Pojďme se na letošní ročník ME trošku podívat. ... (pokračování)

Vloženo: 17.07., zařazeno v rubrice: EvropaPocta odvážným

  Vůbec poprvé se redakce vrchy.com vydala na okruhový závod silničních motocyklů. Byl jsem dost zvědavý a těšil se z nových zážitků. Proto jsem neváhal přijetí nabídky týmu okolo mladého jezdce Lukáše Bergera a díky vstřícnosti pořadatelského Rabamotosportu se akreditoval na městské závody v Ostravě mající již jedenáctiletou tradici. Těšil jsem se na emotivní reportáž vyzdvihující perfektní připravenost pořadatelů, jejichž práce byla vidět na každém metru 3,5km dlouhé trati i zvládnutého depa pro závodníky. Myslím, že je to až neskutečné, jak pořadatel dokázal v dnešní době zajistit takovéto úžasné závody téměř uprostřed města. Klobouk dolů před náročnou prací kořeněnou stylově vybavenou restaurací Stodolou lákající nejen na občerstvení přes den, ale i večerní zábavu na připraveném podiu. Vše dokonalé v čele s neskutečnými hrdiny sedlající v hojném počtu motocykly nejrůznějších ročníků a značek. Pro mne opravdu odvážní borci, kteří riskují, aby mohli žít své životy přesto, že zubatá nechodí daleko, nebo snad podobné závody Road Racingu ještě přitahuje. ... (pokračování)

Vloženo: 01.07., zařazeno v rubrice: OstatníČtyřicetiletý rekord vozů Škoda 130RS nepřekonán

  V roce 1979 si tovární jezdec mladoboleslavské Škodovky Josef Michl odskočil z účasti v okruhovém seriálu Mistrovství Evropy cestovních vozů do Šternberka na slavný závod ECCE HOMO. Tehdy jistě netušil, že jeho dnes už legendární automobil Škoda 130RS bude časem, který zde zajel a v roce 1983 vylepšil, držet rekord třídy pro cestovní vozy sk.2 do 1300ccm a později i A a B do 1400ccm dlouhých 40 let. ... (pokračování)

Vloženo: 13.06., zařazeno v rubrice: Z historieKdo byl nejrychlejší na radaru? Ecce Homo Speed 2019

  Opět přinášíme pohled na nejvyšší naměřené rychlosti během všech tréninkových a závodních jízd. Zdůrazňuji, že se nejedná o nejvyšší dosaženou rychlost, která bývá za Sojkovou zatáčkou, ale naměřenou. Je tedy cca o 20-25 km/h nižší, než maimální dosažená rychlost. ... (pokračování)

Vloženo: 08.06., zařazeno v rubrice: EvropaRekordy ověšené Ecce Homo nezklamalo

  Rok se sešel s rokem a my jsme opět byli svědky vrchařských vánoc. Neskutečně kvalitně jezdecky obsazené pole násobené početným vozovým parkem umocněné krásným počasí přineslo jedinečnou podívanou. Tak bohatou, že jsme nakonec jezdili až do trošku pozdějších hodin. Ale nikdo z těch, co se dívali do konce nelitoval. Kdo si počkal, ten se dočkal, zkrátka byl svědkem překonání další magické hranice času na trati Ecce Homo. Časomíra se zastavila společně s průjezdem cíle úřadujícího Mistra Evropy na hodnotě 2:39,93… To představuje průměrnou rychlost těsně pod 176 km/h. Ecce Homo, to je závod, kde se neskutečné stává tradicí. Bravo Christian Merli. ... (pokračování)

Vloženo: 03.06., zařazeno v rubrice: EvropaBlíží se nám Ecce Homo

  Kvapem se nám blíží každoroční vrchol motoristické sezóny, závod evropského šampionátu na trati Ecce Homo ve Šternberku. Skvělá je pochopitelně i startovní listina čítající 210 pilotů, kteří teď veškerý volný čas věnují pečlivé přípravě na víkendové zápolení, aby se ukázali všem divákům v té nejlepší formě. Někteří nakonec vše nestihnou a nepřijedou, ale i tak nás čeká opravdu pestrá škála vozů od těch nejmodernějších, až po opravdové veterány jako je Aero Minor Le Mans. ... (pokračování)

Vloženo: 29.05., zařazeno v rubrice: EvropaELMS Monza - European Le Mans Series

  Hlavní závod a vyvrcholení celého víkendu přišlo na řadu v pravé nedělní poledne. Přes 40 posádek vozů LMP2, LMP3 a GTE se za krásného počasí pustilo do čtyřhodinové bitvy, která byla pochopitelně vyrovnaná až do konce, protože vozy skupin jsou přesně specifikované, s jednotnými motory a vlastně i typů podvozků bychom tu moc nenašli. ... (pokračování)

Vloženo: 12.05., zařazeno v rubrice: LeMans/WECELMS Monza - Michelin Le Mans Cup

  Krásné souboje vozů LMP3 a GT se pyšní seriál Le Mans Cup, jehož nejlepší jezdci a týmy si mohou zajistit starty v prestižnějších seriálech jako ELMS nebo směřovat i na 24 hodin Le Mans. Početné pole a vyrovnané vozy jsou zárukou soubojů na trati. Bohužel ve značkách už to tak pestré není, protože se jedná o souboj Norma vs. Ligier, kde má Norma trošku technického náskoku. ... (pokračování)

Vloženo: 12.05., zařazeno v rubrice: LeMans/WECELMS Monza - Aston Martin Endurance Masters

  Ještě nedávno bojovali o přízeň fanoušků a trofeje největší, přesto musely do důchodu. Vozy LMP1 v plné síle jako Peugeot 908 či Lola Aston Martin si to rozdávají v seriálu historických vozů Endurance Masters. Balada pro oči i vzpomínky. ... (pokračování)

Vloženo: 12.05., zařazeno v rubrice: LeMans/WEC6 hodin Spa Francorchamps 2019 ve sněhu

  Předpověď se bohužel naplnila a možná i přeplnila. Hned ranní probuzení nad okruhem ve Spa přineslo překvapení v podobě několikacentimetrové nadílky sněhu a pokračující sněžení. Naštěstí se nakonec uskutečnilo vše podle plánu. Nic naplat, že občas mohlo počasí lákat více sněžné skútry než aerodynamické prototypy. Řada zpomalujících fází safetycarů jistě promíchala podmínky jednotlivým týmům, ale v konečném důsedku určitě přispěla k tomu, že asi poprvé v historii zdejšího vytrvalostního závodu dojelo do cíle všech 34 posádek, které nejen nastoupili do závodu, ale stejný počet byl i převzat pro první trénink. To je parádní ukázka spolehlivosti vozů a rozvahy jezdců. ... (pokračování)

Vloženo: 04.05., zařazeno v rubrice: LeMans/WEC6 hodin Spa Francorchamps 2019

  Předposledním závodem tzv. super sezóny pokračuje seriál FIA WEC na klasickém okruhu v belgickém Spa Francorchamps. V roli favoritů je tovární tým Toyota Gazoo Racing s dvojicí nejrychlejších prototypů světa Toyota TS050 používající hybridní pohon. Ovšem soukromé týmy LMP1 dostaly zvýhodnění spotřeby paliva, což by v důsledku mělo znamenat zrychlení a přiblížení se více továrně. ... (pokračování)

Vloženo: 03.05., zařazeno v rubrice: LeMans/WECRechberg 2019 - Reportáž

  Krásný závod v malebném prostředí má za sebou již pěknou minulost a každoročně se píše nová kapitola s názvem Velká cena Rakouska v závodech do vrchu. V posledních letech prožívají boom zejména traťové rekordy. Nejprve přepisoval vlastní rekordy Simone Faggioli, ale teď už je situace jiná, traťové rekordy, nejen v Rakousku, přepisuje jeho krajan Christian Merli. Ačkoliv je zdejší závod každoročně dobře obsazený a nebývalo ani moc špatné počasí, nic nebránilo Italovi překonat předloňský čas tak nějak na pohodu už v tréninku…A proč ne hned průměrem přes 160 km/h. ... (pokračování)

Vloženo: 30.04., zařazeno v rubrice: EvropaRechberg 2019 - TOP speed sectors

  Každoročně přinášíme pořadí podle maximální naměření rychlosti. I letos jsme pečlivě prošli všechny tréninkové jízdy a obě závodní. Ze tří sektorů jsme u každého jezdce vybrali nejvyššší naměřenou rychlost. Pořadí není oficiální ... (pokračování)

Vloženo: 30.04., zařazeno v rubrice: EvropaRechberg rozdává evropské karty

  O tom, jakou podobu bude mít letošní ME v závodech do vrchu naplno napoví tradičně závod v rakouském Rechbergu. Úvodní podnik ME je sice už za námi, ale přeci jen odlehlý francouzský závod láká méně pravidelných jezdců, než právě závod v malebném prostředí Alp. ... (pokračování)

Vloženo: 26.04., zařazeno v rubrice: EvropaSaint-Jean-du-Gard / Col St. Pierre

  Pomalu se nám blíží první podnik seriálu ME v závodech automobilů do vrchu. Zahajovat bude francouzský Saint Jean du Gard/Col St. Pierre. Mezi přihlášenými pochopitelně nechybí početná ekipa domácích jezdců, ovšem my se zaměříme na ty jezdce, kteří chtěji startovat v hodnocení ME, protože to částečně napoví o tom, na koho se letos můžeme těšit na evropských kopcích, potažmo na domácím závodě Ecce Homo. ... (pokračování)

Vloženo: 09.04., zařazeno v rubrice: EvropaIII. GMS HILLCLIMB PROLOG Automotodrom Brno

  Domácí vrchaře o víkendu přivítal tradiční závod do vrchu na autodromu v Brně. Nicméně letos se jelo v opačném směru, než dosud, tedy stejně, jako se jezdí okruhy. Pro četné okruháře to byla jistě vítaná změna, nicméně trať tak ztratila kopcový charakter a je s podivem, že byla vůbec pro závody do vrchu schválena. Ale jako úvodní testování je to stále ideální volba. ... (pokračování)

Vloženo: 08.04., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČR28a Salita del Costo

  V Itálii se jel závod do vrchu Salita del Costo, který sice není součástí Mistrovství Itálie, ale pro jezdce to je výborná příležitost, jak v ostrém provozu vyzkoušet novou či pozměněnou techniku. Tak jako v jiných letech to přilákalo i evropská italská esa jako je Simone Faggioli, loňský vítěz Christian Merli či třeba Rakušan Christoph Lampert. ... (pokračování)

Vloženo: 08.04., zařazeno v rubrice: EvropaEvropské kalendáře závodů do vrchu

  Zapište si do doářů… ... (pokračování)

Vloženo: 20.02., zařazeno v rubrice: EvropaDomácí vrchařské kalendáře

  Letošní kalendář MMČR ZAV již známe ... (pokračování)

Vloženo: 02.02., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČRPozvánka na křest knihy o historii Ústecké 21

  Ačkoliv světlo světa spatřila unikátní publikace mapující celou historii populárních závodů do vrchu na trati v Ústí nad Orlicí během letošního 60. a 61. podniku, čeká nás v pondělí večer v 19 hodin netradiční křest spojený s promítáním a povídáním o závodech do vrchu. Akce se uskuteční v Ostravě, v areálu E-MOTION Park, tedy v areálu moderní motokárové dráhy, kde se i můžete projet na rychlých elektrických motokárách. Celým večerem nás bude doprovázet příjemný hlas Martina Straky, který bude zároveň kmotrem knihy a společně s Romanem Krejčím, autorem publikace, povedou bezesporu zajímavé povídání o automobilových závodech zaměřené na naše kopce, potažmo na Ústeckou 21. ... (pokračování)

Vloženo: 13.09., zařazeno v rubrice: OstatníParádní Masaryk Racing Days

  Příjemné završení těch nejzajímavějších podniků konaných letos na automotodromu v Brně obstaral podnik nazvaný jednoduše Masaryk Racing Days hostující středoevropský šampionát FIA okruhových závodů obohacený o atraktivní BossGP sérii a do minulosti zaměřený seriál HAIGO s monoposty i cestovními vozy. Každý divák si jistě našel své oblíbené místo v bohatém programu, ať již to byl pohled na neskutečně hlasitý projev nejrychlejšího monopostu F1 Rakušana Ingo Gerstla, nebo špičkové výkony vozů formule 3 či atraktivní divize 5 bojující společně s divizí 4. ... (pokračování)

Vloženo: 11.09., zařazeno v rubrice: Okruhy60. jubilejní Ústecká 21 v rekordním balení

  Sobotní závod se jel jako jubilejní šedesátý v bohaté historii závodu, jehož kořeny sahají až do roku 1971. Pořadatelé hnáni touto vlnou připravili krásný počin v podobě opravdu zdařilé knihy velkého formátu, která mapuje historii zdejšího závodu stejně jako i další činnosti místního autoklubu. Vše se stihlo nachystat včas a kniha se hned stala cílem zájmu zejména závodníků, ale i věrných fanoušků. ... (pokračování)

Vloženo: 10.09., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČRRally Hustopeče 2018

  Celý cirkus jménem MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V RALLY se přesunul na jížní Moravu, konkrétně do vinic v okolí Hustopečí. Již tradičně si mezi vinice našlo cestu nespočet natěšených fanoušků, které neodradilo ani horké počasí. Ani my jsme u toho nechyběli a s velkou radostí přinášíme krátké foto ohlédnutí ?? ... (pokračování)

Vloženo: 26.07., zařazeno v rubrice: FotogalerieBrno Revival 2018

  Závody automobilů v Brně mají velkou tradici a proto je prakticky příslovečné, že se zde zrealizovala myšlenka závodů historických vozů v areálu výstaviště, kde se právě i v minulosti s veterány začínalo. Jinak závody do vrchu v Soběšicích patří k těm vůbec nestarším na našem území a vítězili zde slavní jezdci jako například Čeněk Junek. Právě slávu kopce v roce 1930 přebírá Masarykův okruh. Po roce se letos uskuteční opět Brno Revival aneb festival rychlosti mezi pavilony, který slibuje přehlídku opravdu početného pole jednak automobilů, ale i motocyklů, samozřejmě historických. Navazuje se tak na závodní tradici spadající až do roku 1935. ... (pokračování)

Vloženo: 20.06., zařazeno v rubrice: OkruhyREDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist