úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy
  Starší aktuality - posledních 100 článků
Akce měsíce:

Premiérový triumf Sebastiana Petita na ME

  Úvodní podnik seriálu Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu přineslo hodně nečekané vítězství domácího pilota Sebastiana Petita ve francouzském Col St. Pierre St Jean du Gard. Sebastian tak navázal na svého otce Gerarda Petita, který dokázal zvítězit na závodě ME v Turckheimu v roce 2001. ... (pokračování)

Vloženo: 18.04., zařazeno v rubrice: EvropaKonec závodů do vrchu dle tradičních skupin? Aneb Performance factor PF

  Od roku 2018 se v závodech do vrchu Mistrovství Evropy začne objevovat tzv. Performance faktor, zkráceně PF, podle kterého budou hodnoceny všechny uzavřené auta (produkční, cestovní, E1, GT..). Co to bude znamenat? To přesně ještě nikdo neví, protože není ještě vše zcela jasné. Ale to, co je prezentováno se pokusíme v následujícím článku představit. ... (pokračování)

Vloženo: 11.04., zařazeno v rubrice: EvropaPorsche 919 Tribute, nejrychlejší auto světa?

  Ne často se v dnešní době realizují výjimečné projekty závodních vozů, které nesouvisí přímo se závody. Nyní jsme však svědky něčeho, co nemůže být opomenuto. Továrna Porsche před pár lety vyvinula pro seriál FIA WEC moderní sportovní prototyp, se kterým ovládla nejen světový šampionát, ale připsala si i další 3 vítězství v nejslavnějším závodě světa, 24 hodin v Le Mans. Loni ale oznámila automobilka odchod z této série. Na rozloučenou s touto mimořádně moderní technologií se rozhodla udělat projekt ve formě „World Tour“, kde představuje evoluci vozu nazvanou Porsche 919 Tribute. První zastávkou bylo belgické Spa Francorchamps, kde bylo cílem pokořit nejrychlejší čas na kolo, které držel jistý Hamilton s vozem Mercedes F1. A ano, rekord padl.. ... (pokračování)

Vloženo: 10.04., zařazeno v rubrice: LeMans/WECGalerie slávy - ZAV Brno

  Přelétl mi přes hlavu takový nápad udělat minigalerii ze závodu jezdce nebo jezdců, kteří na mne z jakéhokoliv důvodu udělají pozitivní zážitek. Z Brna jsem vybral Jiřího Špalka a Michala Novického. Vlastně dobrý pocit z jejich výkonu mne přiměl tuto galerii vytvořit. A budu se těšit na další pokračovaní :) Dnes si oba jmenovaní vysloužili za své výkony. Jiří Špalek sice nevyhrál, ale myslím, že zajel velmi rychle a příjemně překvapil. Michal Novický pilotuje dvoulitrový vůz, který ma za sebou poměrně hodně najetých kilometrů, přesto předváděl skvělé až nejlepší časy mezi dvoulitrovými plackami. ... (pokračování)

Vloženo: 02.04., zařazeno v rubrice: FotogalerieGMS HillClimb Prolog - nejlepší časy v mezičase

  Určitě je vždy zajímavé podívat se na to, jak rychle jezdci akcelerují a sledovat mezičasy. V Brně se měřily dva úseky, zatímco první byl jen pár metrů, ten druhý je už poměrně zajímavý. Zdejší seznam je pomyslné pořadí podle nejlepšího dosaženého času během tréninků či závodních jízd seřazených vždy podle nejlepšího dosaženého času jezdce. Tady by vyhrál Václav Janík. ... (pokračování)

Vloženo: 02.04., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČRGMS HillClimb Prolog 2018 na Automotodromu

  Již druhým ročníkem GMS Prologu začíná letošní Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu díky pořadatelům z Maverick Rescue Cupu, kteří závod organizačně zaštítili a pochopitelně se zde jel i vlastní závod seriálu MREC. ... (pokračování)

Vloženo: 02.04., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČRSepp Manhalter: Havířov-Šenov 1977

  Již před časem jsme informovali o tom, že světoznámá firma Minichamps hodlá nabídnout sběratelům zajímavý kousek, totiž model vozu BMW 3.5CSL přesně v provedení, se kterým v neděli 22.května roku 1977 zvítězil na legendárním městském okruhu Havířov-Šenov Rakušan Sepp Manhalter. Když se počátkem roku 2017 model objevil v nabídkách eshopů po celém světě, rychle se po limitované edici zaprášilo. ... (pokračování)

Vloženo: 18.11., zařazeno v rubrice: OkruhyNa návštěvě v archivu Herberta Stengera

  Svůj první závod do vrchu jsem viděl v roce 1989 a bylo to slavné Ecce Homo. Sice jsem se snažil přesvědčit rodiče v roce 1984, abychom si udělali výlet do Šternberku na vozy BMW M1, které jsme už znali z Havířova, ale bohužel se to nepodařilo prosadit a tak střední škola a přeci jen samostatnější věk, mi pomohly k tomu, že jsem se svým spolužákem vyrazil časně ráno vlakem do Šternberku, abychom byli svědky závodu ME. Zážitek to byl obrovský a další léta jsme už jezdili i na tréninky a přespávali na malých nádražích mezi Olomoucí a Šternberkem, za což děkuji ČD :) ... (pokračování)

Vloženo: 22.09., zařazeno v rubrice: Piloti a týmyVýstava k historii závodu na okruhu Havířov-Šenov

  S radostí jsem přijal informaci, že místní muzem v Šenově toto léto připravilo společně s řadou pamětníků výstavu, která dává připomenout atraktivní dobu městského okruhu, který lákal na své meze desítky tisíc diváků. ... (pokračování)

Vloženo: 18.09., zařazeno v rubrice: OkruhyPorsche ovládlo Nürburgring

  Ačkoliv počasí vypadalo všelijak a ranní doplňkové závody se jely převážně na mokru, nakonec po celou dobu závodu bylo příjemně po mrakem a kapky se okruhu Nürburgring vyhnuly. První kola sice byla v některých místech ještě vlhká, ale daleko více uškodilo kvalitě závodu selhání vozu Toyota č.8, která taktak dojela během dvou zaváděcích kol do boxů, kde ztratila závratných 6 kol a bylo jasné, že o první příčku bojovat nebude. Zbyly tak dva vozy Porsche a Toyota č.7 starující z pole-position. ... (pokračování)

Vloženo: 16.07., zařazeno v rubrice: LeMans/WEC6 hodin na Nürburgringu

  Nejprestižnější automobilová událost na legendárním Nürburgringu, tedy šestihodinovka FIA WEC, slibuje po odjetých kvalifikacích atraktivní souboje na čele mezi Porsche a Toyotou. Nejlepší čas předvedl André Lotterer, ale pole position patří Toyotě č.7, protože se počítá průměrný čas dvou jezdců, tedy nejlepší kolo každého z nich. A že se bojuje o každý metr dokazuje vyrovnanost časů prvních tří posádek, kdy je dělí pouhá desetina sekundy… ... (pokračování)

Vloženo: 15.07., zařazeno v rubrice: LeMans/WECEcce Rex: et reversusque est rex.. Aneb Král je zpátky

  V posledních letech zažíváme vpravdě historické souboje o absolutní prvenství při jedinečném závodě do vrchu Ecce Homo, který je součástí evropského mistrovství. Závody do vrchu nejsou regulovány zbytečnými nesmysly pro zajištění umělé vyrovnanosti jezdců jako třeba ve fádní formuli 1, a snad právě proto vytvářejí ideální prostředí pro vznik těch nejmrazivějších legend o pilotech, kteří uchvátili svět kopců a kralovali v nadlidských výkonech v rychlostech klikatými cestičkami, které díky superměkkým pneumatikám jinde zkrátka neuvidíte. Takový je svět kopců, který ustlal vzpomínkám spoustu komůrek se jmény jako Mauro Nesti, Andres Vilariňo, Fabio Danti, Franz Tschager nebo Simone Faggioli… ... (pokračování)

Vloženo: 08.06., zařazeno v rubrice: EvropaLegenda se vrací na místo činu

  Ve startovní listině rekordně obsazeného závodu Ecce Homo je řada zajímavostí, o kterých jsme psali ve zvláštním článku. Ale jedno jméno jsme vynechali, abychom se na něj mohli podívat podrobněji. Tím vzácným jezdcem je Robert Šenkýř, který před mnoha lety získával ty nejvyšší mety pro český vrchařský motorsport. Teď se profesionálně věnuje okruhům a na Ecce Homo se tu a tam ukáže, aby potěšil oko diváka. Nejinak tomu bude i letos. ... (pokračování)

Vloženo: 01.06., zařazeno v rubrice: Piloti a týmyEcce Homines, aneb ejhle Faggioli a Merli

  Ještě pár nocí nám budou plnit živé sny připomínající ty nejsilnější zážitky, které nám do života diktovala 7800 metrů dlouhá dáma ladných křivek nazývaná Ecce Homo. Musí to být dáma, jinak by nefascinovala tolik mužských srdcí, vzala si i to moje hned po prvním setkání v roce 1989. Co dodat, ano omlouvám se, měli jsme se setkat dřív, zdá se mi… ... (pokračování)

Vloženo: 29.05., zařazeno v rubrice: EvropaBeneš kraloval v Ústí nad Orlicí

  Třetím dvojzávodem pokračoval domácí šampionát v závodech automobilů do vrchu v Ústí nad Orlicí. Tradiční kopec na Andrlův chlum se jezdí s minimálními přestávkami od roku 1971 a letos jsme byli svědky 58. a 59. ročníku, tedy závodu. Favoritem byl nejrychlejší český vrchař Miloš Beneš z týmu GMS. Svou roli lídra potvrzoval po celý víkend. ... (pokračování)

Vloženo: 29.05., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČRAni Porsche, ani Toyota, ale FCY vyhrálo ve Spa

  Krásný závod kazilo pouze FCY, které samo o sobě je dobrým nápadem, ale když někdo mění kola při FCY získá téměř celé kolo a to je hodně špatně a zásadním způsobem to ovlivnilo i závod 6 hodin ve Spa. Přitom by stačilo při výjezdu z boxů každé auto chvíli pozdržet červeným světlem, aby se vyrovnaly podmínky. Ale chtít spravedlnost by bylo buď moc, nebo někdo příliš nepřemýšlí. ... (pokračování)

Vloženo: 06.05., zařazeno v rubrice: LeMans/WECVerze Toyota low+high downforce

  Málokdy se stává, že by tovární automobilka v jednom závodě nasadila dvě verze karosérie - s nižším a větším přítlakem. Ovšem Toyota ve Spa zkouší obě varianty, přičemž ta s nižším přítlakem je určena primárně pro závod 24 hodin v Le Mans, kde jsou dlouhé rovinky. ... (pokračování)

Vloženo: 05.05., zařazeno v rubrice: LeMans/WECFIA WEC 6 hodin Spa tréninky a kvalifikace

  Tři dlouhé měřené tréninky ve čtvrtek a v pátek ráno doplněné páteční kvalifikací tvoří atraktivní program před samotným závodem, který bude odstartován ve 14:30 v sobotu odpoledne a pojede se na 6 hodin a jedno kolo. Měřeným tréninkům dominovala Toyota č.7, ale páteční ráno bylo přeci jen vyjímečné, Toyoty obsadily první tři místa! ... (pokračování)

Vloženo: 05.05., zařazeno v rubrice: LeMans/WECCo nás čeká o víkendu?

  Blížící se víkend nabídne několik zajímavých akcí, které jsou v hledáčku našeho serveru. Jede se domácí šampionát vrchařů v Náměšti nad Oslavou, zároveň evropský šampionát v portugalské Rampa da Falperra a naše redakce zamíří osobně do belgického Spa Francorchamps, kde druhým podnikem pokračuje Mistrovství světa ve vytrvalostních závodech prototypů FIA WEC šestihodinovkou. ... (pokračování)

Vloženo: 03.05., zařazeno v rubrice: EvropaBlíží se závod v Náměšti nad Oslavou

  Po výborně obsazeném „zahřívacím“ závodě domácího mistrovství v závodech automobilů do vrchu, čeká vrchaře tradiční dvoukilometrový kopec vinoucí se okolo starobylého zámku v Náměšti nad Oslavou. Přihlášky se pomalu uzavírají, protože termín závodu je již příští víkend 6.-7.5.2017. Zámecký vrch ve své edici „XXXVI“ tak zve vždy početné houfy diváků do svých ochozů. ... (pokračování)

Vloženo: 28.04., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČRTabulka pořadí podle počtu vítězství v ME

  Poměrně náročná cesta vedla ke stanovení kompletního seznamu vítězů všech závodů Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Jedná se o vítězství v rámci hodnocení ME, nikoliv abslutního vítězství nevypsaných skupin. Fenomenální Mauro Nesti zatím drží prim, ale dohání ho stále mladý Simone Faggioli, mimořádný talent a skromný jezdec. ... (pokračování)

Vloženo: 27.04., zařazeno v rubrice: EvropaJubilejní 250. vítězství značky Osella v ME

  Při příležitosti jubilejního 250. vítězství značky Osella v rámci hodnocení závodů ME, se alespoň v krátkosti podívejme na bilanční úspěch italského výrobce. Asi každý zná osobnost pana Enzo Oselly včetně několika ročníků, které tým Osella strávil ve formuli 1. My se podívejme trošku na úspěchy spojené se seriálem Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu, pro které bijí naše srdce. ... (pokračování)

Vloženo: 26.04., zařazeno v rubrice: EvropaJak se jezdilo na závodech ME do vrchu

  Mistrovství Evropy v závodech do vrchu je jedním z nejstarších seriálů FIA. Navíc máme za sebou i předválečné ročníky ME, takže šampionát s obrovskou historií. Přesto lze říct, že právě v historii jsou velké "díry", není zpracovaná jednotná historie, nejsou k dispozici výsledky jednotlivých závodů. Myslím, že to je trochu škoda. Snad i právě proto se snažím v posledních letech tyto mezery v dějinách velice atraktivní disciplíny vyplňovat. Dnes se podíváme na to, jaké skupiny byly v minulosti vypisovány. ... (pokračování)

Vloženo: 26.04., zařazeno v rubrice: Z historieSmutné výročí… (1.7.1959-25.4.2015)

  Bylo již mnoho slov vyřčeno a možná ještě víc slz uroněno, přesto už zbývají jenom vzpomínky.. Ale právě vzpomínky jsou důkazem toho, že jsme něco opravdu prožili a i když se to nebude nikdy opakovat, stálo to za to. Bez vzpomínek by nebyl ani život a život bez vzpomínek nestojí za řeč. Děkujeme, že máme na co vzpomínat. ... (pokračování)

Vloženo: 25.04., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČR46. International Rechberg je minulostí

  Ačkoliv počasí před úvodním závodem letošního ME v závodech automobilů do vrchu bylo hodně aprílové, nakonec vše proběhlo za velmi příjemných podmínek. Nicméně někteří jezdci vzpomínali, že cestou do Rakouska museli odstavit přepravní auta, protože sněhové jazyky na dálnici byly opravdu problémové. Z přihlášených 252 jezdců prošlo přejímkami nakonec 220 pilotů, ale jen 216 nastoupilo do tréninkových jízd. Někteří však nedokončili ani jeden trénink, takže startovní listina pro závod čítala 212 jmen, ale skutečně nastoupilo 197 vozů. No a konečně v cíli bylo klasifikováno 180 účastníků závodu. Tolik pár statistik na okraj. ... (pokračování)

Vloženo: 25.04., zařazeno v rubrice: EvropaRechberg 2017, aneb co nás čeká?

  Pomineme-li, že první oficiální ročník ME v závodech automobilů do vrchu byl pořádán již v roce 1930, ovšem pod hlavičkou federace AIACR, tak je to právě 60 let od prvního závodu ME, které organizuje federace FIA. Tedy skoro, protože to bylo až v 30.června roku 1957, kdy zaburácely motory na slavné trati Mont Ventoux ve Francii. Tehdejší vítěz Willy Peter Daetwyler ze Švýcarska se nakonec stal i prvním šampionem FIA v seriálu ME. Letošní Rechberg nabízí 252 přihlášených soudobých a historických vozů. Podívejme se trošku blíže do listiny přihlášených. ... (pokračování)

Vloženo: 20.04., zařazeno v rubrice: EvropaRechberg Entry list 2017

  Celkem 252 jezdců se chystá na úvodní podnik seriálu FIA Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Přinášíme přehlednou startovní listinu podle čísel, kterou jinde nenajdete :) ... (pokračování)

Vloženo: 20.04., zařazeno v rubrice: EvropaJarní testování na Ecce Homo

  Předvelikonoční Velký pátek trávil tým Nutrend racing na domácí trati Ecce Homo, kde testoval svou závodní techniku. ... (pokračování)

Vloženo: 19.04., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČRFormule 3 s rodokmenem

  Můj zájem o motorsport byl vždy úzce spjat s historií a to nejen samotných závodů, ale i rodokmeny konkrétních aut. Vždy mne fascinovala auta, která prošla mnoha rukama známých i méně známých závodníků a jejichž život byl dlouhý plný poctivého závodění. Takže kromě samotných výsledků se snažím sledovat i výskyt konkrétních „chassis“, tedy šasí závodních vozů. V neoficiálním pořadí nejvíce odjetých závodů překvapivě vévodí vůz Osella PA20S výrobního čísla 50, které patřilo Otakaru Krámskému, který vůz zakoupil po evropském šampionu Italu Pasquale Irlandovi. Ale dnes se nebudeme zabývat aerodynamickými sportovními prototypy, ale technicky zcela špičkovou formulí 3, respektive zajímavou historií těch vozů, které se proháněly na závodech do vrchu. ... (pokračování)

Vloženo: 09.04., zařazeno v rubrice: Z historieNutrend Racing zahájil sezónu v plném nasazení

  Nutrend Racing zahájil letošní závodní program testováním na brněnském autodromu a testování završil účastí na prvním závodě letošního Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu, ze kterého odjížděl se ziskem dvojitého triumfu ve skupině sportovních prototypů a dvojitým stříbrem Václava Janíka v absolutním hodnocení závodu. ... (pokračování)

Vloženo: 04.04., zařazeno v rubrice: Mezinárodní mistrovství ČRREDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist