úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Denny Zardo /I

Představujeme Mistra Evropy

Letošní ročník seriálu ME v atraktivní kategorii II. sportovních prototypů znamenal bezpochyby nejvyrovnanější, nejzajímavější a sportovně nejhodnotnější kapitolu dějin evropského šampionátu. Nikdy nerozhodoval jediný bodík v konečné klasifikaci, navíc po první jízdě posledního závodu měl k titulu blíže mladičký Simone Faggioli, ale nakonec rozhodlo 0,183 sekund ve prospěch jeho rivala Denny Zarda. Denny Zardo, ač o dva roky starší než Faggioli se stal nejmladších vítězem šampionátu ME v novodobé historii. Začátkem září totiž oslavil svých 27 let. Dosud nejmladším vítězem byl Fabio Danti, který svůj titul získal v necelých 28 letech.

Denny Zardo stál u zrodu poměrně úspěšné značky Tampolli, která v roce 1997 začala nasazovat typ Tampolli Tierre TR973 s motorem Alfa Romeo. Denny Zardo se na mnoho závodech do vrchu ani neukázal. V Rieti 1998 se představil na VW Scirocco skupiny A a vyhrál svou třídu (s dvoulitrem byl celkově 5., když vyhrál suverénně Otakar Krámský na BMW), vyzkoušel i Cividale Castelmonte v témže roce, kde si vychutnal stříbrnou medaili ve skupině. V roce 2001 měl startovat s pohárovou Osellou v Rieti. Jinak se kopcům začal věnovat až letos a hned si vyjel titul Mistra Evropy. Je to famózní nástup, ale nezapomeňme, že Denny Zardo měl své bohaté zkušenosti coby okruhový jezdec sportovních prototypů nejvyšší mety, tedy Světového poháru prototypů (který se bohužel letos uskutečnil naposledy). V roce 2002 se zde objevoval v týmu Scuderia Villorba Corse, jako letos. Zarda jsme mohli vidět i za volantem vozu Tampolli na brněnské Jarní ceně v roce 2002. Kromě úspěchů za volantem továrních vozů Tampolli či Lucchini ve Světovém poháru si připsal nejedno absolutní prvenství ve vytrvalostním závodě 6 hodin Vallelunga, který se každoročně v Itálii jezdí. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že jezdil v posádce s Lancelottim, který se u nás zase ukázal v kokpitu s Petrem Válkem. Mimoto Zardo spolupracoval s továrním týmem VW pro 24 hodin Nürburgring.

A jeho plány do budoucna? Chtěl se vrátit do Světového poháru prototypů, ale ten byl zrušen, nicméně má nabídku od Enza Oselly pro okruhové závody, takže by mohl skončit v nabitém italském šampionátu prototypů, kde se Osella marně snaží předstihnout výrazně úspěšnější Lucchini. Uvidíme, zda se tak podaří Zardovi to, o co se dva roky marně pokoušel Pasquale Irlando, či zda nakonec nebude vše jinak a Zardo nepojede třeba znovu obnovenou Evropskou LeMans serii či opět evropský šampionát vrchařů.

Kariéra profeisonálního jezdce Denny Zarda z Itálie, novopečeného Mistra Evropy v královské třídě prototypů:

1998: 6h Vallelunga - Tampolli, Škoda
1999: autokros, závody historických vozů, VW, Porsche GT, 6h Vallelunga – Tampolli 1. místo, Riley&Scott
2000: historické vozy (ME), 6h Vallelunga – Vallelunga 1.místo
2001: funny cars (VW brouk..), autokros, Lucchini
2002: Chevrolet Corvertte GT, autokros, Osella PA20S, historické vozy, Tampolli
2003: Osella PA20S – Mistr Evropy

S tímto speciálem Tampolli Tierre TR973 jezdil Denny Zardo v roce 1997 (foto archiv D. Zardo)

CIP – Campionato Italiano Prototipi (foto archiv D. Zardo)

Na voze Riley & Scott se střídal v Brně Zardo s Fabiem Montanim a dojeli celkově na osmém místě. (foto autor)

Brno 2001 – tovární vůz Lucchini a Zardo za volantem (foto autor)

Brno 2001 – Zardo projíždí po cílové rovině (foto autor)

Brno 2002 – Zardo si vyzkoušel české mezinárodní vytrvalostní mistrovství s Tampolli (foto Martin Krejčí)

Opět Zardo za volantem a Fiesty v pozadí… (foto Martin Krejčí)

Začátek cesty k titulu… a pokračování (foto autor)

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Piloti a týmy  (Všechny články rubriky)

Článek publikován: 24.09.2003
Přečteno: 7247 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021