úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Zajímavá historie jedné Loly

Lola T290 na českých okruzích i kopcích

Jak je dobře známo, v 70. letech se u nás jezdila řada mezinárdních závodů na okruzích v Havířově, Mostě či Piešťanech stejně tak, jako na kopcích ve Šternberku či na pezinské Babě. Ve velmi dobře obsazeném závodě na trati Havířov-Šenov v roce 975 startoval mimo jiné Rakušan Herbert Jerich na voze Lola T290. Byl to debut tohoto vozu na našem území. Podle pravděpodobných záznamů se jednalo o vůz výrobního čísla HU-2, tedy druhého exempláře britské značky vyrobeného v roce 1972 pro tým Ecurie Bonnier. Bohužel Bonnier měl těchto vozů více, takže není zcela jasné, že Jerichova Lola byla ta, kterou si před ním vyzkoušeli jezdci Swietlik, Cabral, známý Gérard Larrousse či Jo Bonnier nebo Vic Elford. Jisté však je, že červená Lola v rukou Herberta Jericha byla v Havířově 1975 velkým favoritem. Ovšem nastal kuriózní problém. Domácí závod byl vypsán pouze pro sportovní vozy skupiny 5, která předepisovala zakrytí zadních kol při pohledu zezadu do úrovně poloos. Člověk by možná čekal udělení výjimky, ale opak byl pravdou a Rakušan si nechal za pomocí českých kolegů záď upravit. Vyplatilo se a po 15 kolech v závodě zvítězil.


Jerich, Havířov 1975, foto Král

O tři měsíce později se Jerich objevil na mezinárodních závodech v Mostě, tentokrát jeho vůz dostal již mohutný zadní spoiler a vše odpovídalo předpisům. Z vítězství se však jezdec neradoval, protože závod nedokončil a vzdal ho. Tentýž rok se ještě přihlásil do Šternberku, ale žel nepřijel.


Jerich, Most 1975, foto Lambert

Ovšem o rok později, tedy v červencovém Ecce Homo Jerich startoval, ovšem opět závod nedokončil. Fotografie i videozáběry se však dochovaly. Pak se Jerich orientoval více na vozy formule 2 a vůz prodal Paulu Rissovi, který pokračoval v psaní historie na našich tratích. V roce 1977 obsadil 4. místo ve skupině 6. Riss přivezl vůz i na slovenský závod v Piešťanech do areálu letiště, které sloužilo jako závodní okruh a jezdí se tam i v dnešních dnech závody. Dojel opět čtvrtý. V roce 1978 si zopakoval účast na Ecce Homo, Z Piešťan se omluvil, ale třetí místo si odvezl ze závodu v Mostě. Skutečného úspěchu dosáhl v roce 1979 na pezinské Babě, kde absolutně zvítězil. Byl to rok, pro který došlo k další přestavbě vozu podle typu T296.


Jerich, Ecce Homo 1976, foto Lambert


Riss, Ecce Homo 1977, foto Lambert


Riss proásleduje Adámka, Piešťany 1977, foto Lambert


Riss, Ecce Homo 1978, foto Lambert


Riss stíhá Jílka a jede před Velkoborským, Most 1978, foto Lambert


Riss, Baba 1979, foto archiv stránky www.racecar-collection.com


Riss, Ecce Homo 1979, foto Maxant

Následovala řada dalších startů na zmíněných kopcích, navíc jel i ve Vsetíně a v roce 1982 dal Riss přednost startu ve voze BMW 2002 skupiny 5. Krátce nato je vůz prodán Manfredu Anspannovi, který si dokonce vyzkoušel i mosteckou Interserii v letech 1982 a 1983.


Riss, Vsetín 1981, foto archiv Berger


Anspann, Most 1983, foto Krejčí

Zdálo by se že tímto historie tohoto vozu na našich tratí končí, ale opak je pravdou. V roce 1995 se totiž v Brně jede závod Supersports Cupu a Wolfgang Mathai představuje spider Lola T290, který jsme už tolikrát viděli předtím. Jen s tím rozdílem, že byl zrestaurován do původního stavu. Mathai si start zopakoval i v dalších dvou letech a přispěl tak k úctyhodnému počtu startu tohoto vozu na našich tratích, kterých jsme mohli napočítat celkem 18. To je velmi vysoký počet, vzhledem k tomu, že ho nikdy nevodil český jezdec, navíc v rozpětí více než 20 let a vystřídali se na něm u nás celkem 4 jezdci.


Mathai, Brno 1996, foto KrejčíAutor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Z historie  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 27.07.2005
Přečteno: 8937 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist