úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

MTX 2-03 /1.díl

Kapitoly z historie českých závodních vozů

V roce 1977 a 1978 vyjela z Metalexu tzv. nová generace závodních vozidel. Jednalo se o spidera skupiny B6 MTX 2-03 a formuli easter MTX 1-04. Oba typy byly velice příbuzné, protože vznikly na totožném přípravku na svařování rámu a ramena s těhlicemi měli zcela shodné. Spider vznikl v 10 exemplářích, ale formule pouze v jediném.

MTX 2-03

Spider je dvousedadlovýzávodní vůz skupiny B6, určený pro objemovou třídu 1300cm3 až 2000cm3.

Základ tvoří prostorový příhradový rám z trubek o průměru 30mm na který jsou nanýtovány boky z hliníkového plechu. Přední nápravu tvoří dvě příčná ramena s tělesem rejdového čepu odlitého ze slitiny hliníku - duralu. Čep a ramena jsou vzájemně spojena kulovými klouby nebo hlavicemi s těmito klouby. Zadní pětiprvkový závěs je obvyklé konstrukce a tvoří jej spodní trojůhelníkové rameno, horní příčné rameno a doplňují ho dvě reakční táhla. Těhlice byla také odlita z duralu. Nové hřebenové řízení s litou elektronovou skříní mělo převod cca.15:1 a bylo jej možno v úzkých mezích měnit. Všechna kola byla odpružena vinutými pružinami na tlumičích, které byly v prodejní verzi použity upravené seriové PAL. Z finančních důvodů byly vozy z Metalexu expedovány s brzdami Lada.

Převodovka z produkce automobilky Škoda zůstala čtyřstupňová, ale byla z důvodu snížení těžiště otočená kolem podélné osy o 180 stupňů. Motor Lada 21011 o objemu 1300 cm3 upravený na výkon 125 koní se dvěma dvojitými karburátory Weber byl komerční verzí a byl jako první pohonná jednotka ve všech vozech.

Karoserii vyrobenou z laminátu navrhnul ing. Klainmond.

Elektronová kola z Metalexu o rozměro v předu 8" - 10" a v zadu 10" až 13" byla obuta do pneu Barum Racing nebo Dunlop.



MTX 2-03 výr. číslo 201

První vyrobený spider z nové generace zakoupil Miran Velkoborský v roce 1977. V předcházející sezoně se zůčastnil se starším typem MTX 2-01 BMW závodů Interserie a proto se nespokojil s prodejní verzí nového spideru a značně jej upravil. Původní tlumiče PAL byly nejprve nahrazeny tlumiči Armstrong pro závodní vozy a později speciálními Koni. Brzdy Lada byly na přední nápravě zaměněny za ATE ze seriového vozu BMW 535, přičemž přední kotouče o průměru 248mm byly duté s vnitřním chlazením (v roce 1979 prodal kompletní zavěšení včetně brzd J. Janků na jeho 2-03 a zakoupil nové v Metalexu).

Motor Lada byl po roce provozu nahrazen kompletním agregátem a převodovkou z Ondřejíkova Lotusu F3. Čtyřstupňová převodovka Hewland Mk 8 byla rekonstruována na pětistupňovou a motor prošel úpravou objemu z 1000cm3 na 1300cm3, byly instalovány karburátory Weber. Zadní brzdy byly také převzaty z Hubáčkova monopostu a tvořily je třmeny z kovaného duralu Girlig. Rozvod motoru OHV zůstal zachován a mazání motoru obstarávala tzv. suchá skřín. Takto upravený motor měl maximální výkon 135 koní při 8600 otáčkách za minutu.

V pozdější době byl tento motor alternován s motorem Ford Lotus 1300 2x OHC a od roku 1980 byl definitivně instalován špičkový Ford 2000 2X OHC 16v o 285 koních. Výkon motoru si vyžádal změnu převodovky na Hewland FGA 400.

Laminátová karoserie se z důvodu širších kol vzadu nafoukla o přinýtované nástavce a vzduch pro olejový chladič a zadní brzdy byl přiveden z komínu umístěném na krytu motoru.

Miran s takto upraveným spiderem dosáhnul hned v premiérovém ročníku 1978 celkově druhé místo v okruhovém mistrovství za M. Adámkem a stal se tak nejrychlejším vozem MTX. Vyhrál závod v Piešťanech. O rok později stříbro v MR zopakoval a přidal vítězství v Mostě a Havířově. V roce 1980 se mu již nepodařilo zvítězit a žezlo nejrychlejšího MTX musel přenechat J. Surówkovi. Nicméně starty v Intersérii v Mostě a na Hockenheimu znamenala celkově 10. a 12. místo, což bylo pro Mirana nejlepším úspěchem. Potom ale začaly narůstat problémy s motorem, který nemohl být vzhledem k tehdejším politickým poměrům dostatečně repasován a ke konci již byl značně poruchový. A taky díky jemu spadnul do M ČSR. Další starty na okruzích, ať již v Mostě na Intersérii 1981-1983 či volný mezinárodní závod v Havířově Velkoborský nedokončil. Zadařilo se mu až v roce 1983, kdy se stal vítězem skupiny sportovních vozů a vyhrál závody v Náměšti nad oslavou a Konicích. Definitivní tečku udělal trénink na srpnovou Intersérii v Mostě, kdy po několika kolech uvolněná součástka předčasně ukončila život jednoho z nejsilnějších vozů, které u nás startovaly před rokem 1990 v rukou domácího jezdce.

V roce 1990 vozidlo prodal jezdci Neradovi, který částečně zmodernizoval karoserii a protože ho zakoupil bez motoru, instaloval do něj agragát Sorg VW 1600 16V o výkonu 210koní. Pod označením MTX ND92 vyrazil i na naše kopce, kde se postupně přibližoval tehdejší špičce. Podle slov jezdce startoval i v Německu na okruzích, snad v Eurosérii, ale to se nám nepodařilo prokázat, neboť starty Dalibora Nerada máme registrovány od roku 1997 již za volantem spideru PRC M92 (Euroserie se jezdí od roku 1996, kdy se jely v Německu pouze dva závody, oba na Hockenheimu a v žádném Nerad nefiguruje).

Vůz je nyní stále v rukou Dalibora Nerada, který jej nyní přestavuje dopůvodního stavu s původním motorem. Jeve styku s Miranem Velkoborským, ovšem chybějící díly motoru se jen těžko shánějí, takže uvidíme, zda a kdy ho opět uvidíme na závodní trati.

Fotogalerie:


Podzimní závod v Havířově 1979 (foto J. Král)


Podzimní závod v Havířově 1979 (foto J. Král)


Velkoborský si jede pro vítězství - Piešťany 1978


Při závodě do vrchu v roce 1983


Na okruhu v roce 1981


Na trati Havířov-Šenov v roce 1981 proháněl Velkoborský vozy BMW M1 a BMW 320 Turbo. Do šestého kola jezdil druhý za Manhalterem (BMW M1), potom klesl za Oppitzhausera (BMW 320 Turbo) a když jej ve dvanáctém kole předjel i Maurer na BMW M1 bylo jasné, že vůz má problémy. Cílem 14. kola již neprojel. (foto F. Krejčí)


Srdce Velkoborského vozu MTX 2-03


Po závodě v Berouně v roce 1993 se připravoval Nerad na ročník 1994, ale u nás se již neobjevil





Literatura, odkazy, zdroje

Děkujeme za upřesňující poznámky současného majitele Dalibora Nerada.

Autor: Karel Berger  (Všechny články autora)
Rubrika: Z historie  (Všechny články rubriky)




Článek publikován: 05.01.2003
Přečteno: 14724 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:



REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist