úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Zlatá tečka Milana Svobody za letošním ME v závodech do vrchu

Tisková zpráva

Pár dní poté, co se Milan Svoboda stal poprvé v historii majitelem titulu absolutního mistra republiky v závodech automobilů do vrchu, si připsal další významný úspěch. Na posledním závodu ME do vrchu v chorvatském Buzetu porazil zbytek Evropy a přidal do své sbírky první absolutní prvenství v závodě ME.

Závodilo se poblíž starého chorvatského městečka Buzetu, který leží na severu Chorvatska nedaleko slovinských hranic a také nedaleko italského Terstu. V Buzetu je také historický hrad, který ční nad městečkem. Na 5001 m dlouhou trať se v prvním tréninku vydalo 155 závodníků z desíti evropských zemí, přičemž se bojovalo i v rámci Mistrovství Evropy historických automobilů i dalších několika šampionátů.

Trať s převýšením 250 metrů vede přes celkem šest vesniček a střídá se na ní několik druhů asfaltů. „Nejsou to ale ty klasické chorvatské klouzavé asfalty, jsou trošku lepší. Buzet se řadí v seriálu ME mezi pomalejší tratě. Nižší je zde i maximální dosažená rychlost a to proto, že tu jsou jen dvě krátké rovinky, takže ani nejrychlejší vozy nemohou využít plný potenciál svých vozů. Jinak je tu několik velice rychlých zatáček, takzvaných srdcovek, a z mého pohledu patří tato trať do skupiny pěkných a oblíbených. Již vloni se mi závod líbil, ačkoliv jsem se trápil s nevhodnými pneumatikami,“ popsal trať Milan Svoboda.

Předpověď počasí slibovala na celý víkend déšť, což Milanovi nevadilo. Vždyť právě na mokré trati dokáže porážet i mnohem silnější vozy a podobně zazářil třeba při prvním letošním startu v ME na rakouském Rechbergu.

„Přípravy na poslední závod sezóny v podstatě žádné neprobíhaly, auto bylo po Lanškrouně v pořádku a zběžnou kontrolu jsme udělali až na místě. Před závody jsem řešil úplně jiné problémy. Celý pátek propršel a místní tvrdili, že bude pršet ještě v sobotu a v neděli už bude hezky. Naštěstí pro nás jim tato předpověď nevyšla. Bylo to nakonec přesně obráceně. V sobotu se jelo bez deště a v neděli byly přeháňky v průběhu celého dne,“ popisuje dále Svoboda.

Sobotní tréninky nejlépe zvládl druhý muž průběžného pořadí ME Fausto Bormolini s vozem Lola Cosworth F 3000 (skupina D/E2). Absolutně druhý tréninkový čas pak zajel Milan Svoboda se svoji dvoulitrovou Dallarou F 302 a těsně za ním se pak seřadili Laszlo Szasz (Reynard-Zytek F 3000) a Otakar Krámský (Reynard E-2, všichni skup. D/E2) a další jezdci.

„Již v sobotním tréninku se mi dařilo. Zajel jsem třetí a druhé místo na suché vozovce a se starými pneumatikami, takže mi bylo jasné, že se můžeme ještě zrychlit, ale takto pracoval i uvažoval asi každý ze soupeřů. V neděli pršelo už od rána a já měl trochu obavy z mých mokrých pneumatik, které jely již 6 závodů na mokru a byly již znatelně opotřebované,“ doplňuje Milan Svoboda.

Do hlavního nedělního závodu, který byl zcela posledním v celé sezóně ME, se startovalo se zhruba půlhodinovým zpožděním a za již zmiňovaného deště. Milan Svoboda dokázal této pomyslné výhody využít a nejen ve své kategorii 2, tedy ve sportovních vozech, ale i v absolutním pořadí doslova zaskočil největší soupeře. Druhému velmi zkušenému i rychlému Faustovi Bormolinimu a třetímu Otakarovi Krámskému ujel o neuvěřitelných deset sekund!!

„Snažil jsem se již v první jízdě na mokru zajet ten nejlepší čas, abych si před svými pronásledovateli vytvořil co největší odstup, kdyby náhodou byla druhá jízda na suchu. Podařilo se mi najet na druhého Fausta Bormoliniho s třílitrovou F3000 téměř 10 sekund, což je neuvěřitelně mnoho. Ve druhé jízdě jsem jel s velikou rezervou - tak, abych si udržel první místo.

Dosáhl jsem téměř stejného času, jako v jízdě první, i když trať byla méně mokrá a dalo se jet výrazně rychleji. Já jsem ale stále měl na mysli moji nešťastnou druhou jízdu z letošního Rechbergu, kde jsem také jednu jízdu na vodě vyhrál a v další jsem v přemíře snahy přehlédl olejovou skvrnu a udělal hodiny. Takže byl konec nadějí…,“ vylíčil rozhodující okamžiky a svoji strategii pelhřimovský jezdec.

Milan Svoboda tak se svým dvoulitrovým vozem dokázal porazit i zkušené matadory evropských tratí a naznačil jim, že pro příští sezóny s ním musejí počítat. Úspěch českých barev pak podtrhl mnohonásobný český mistr Otakar Krámský, který ve druhé jízdě zabojoval a posunul se na druhou příčku před Fausta Bormoliniho, který skončil třetí. Čtvrtý byl Renzo Napione a pátý Laszlo Szasz ( všichni F 3000).

Titul mistra Evropy měl již jistý Giulio Regosa, Milan Svoboda ve své první sezóně v ME získal pěknou pátou příčku. „První místo v absolutním pořadí v Mistrovství Evropy je zatím mým největším úspěchem v celé mé závodní kariéře a doufám, že nijak nezastíní zisk titulu Absolutního mistra ČR 2006, kterého si rovněž nesmírně vážím. Byla to skvělá tečka za letošní sezónou a mně nezbývá než poděkovat všem, kteří mi pomohli a pomáhají v tomto náročném prostředí fungovat. Podle mých informací by se už žádný závod letos neměl konat, takže si dáme týdenní pauzu a pak začneme auto připravovat na další sezónu,“ zakončil ohlédnutí za nejúspěšnějším závodem dosavadní kariéry Milan Svoboda.

Prozradit ještě můžeme, že pro příští sezónu Milan zůstane u osvědčeného vozu Dallara F 302, u kterého však v zimní pauze plánuje některá vylepšení. O jeho úspěchu bude informovat i nejnovější díl motoristického magazínu MotorTip ( viz podrobnosti na www.motormix.cz nebo www.car.cz), který patří mezi mediální partnery týmu.

Autor: Pavel Jelínek/CZ  (Všechny články autora)
Rubrika: Tiskové zprávy  (Všechny články rubriky)

Článek publikován: 26.09.2006
Přečteno: 4327 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021