úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Hle, Člověk již klepe

Pozvánka na víkendové Ecce Homo

Každoroční svátek motorsportu se nezadržitelně blíží. Přijměte tedy malou pozvánku na jeden z nejdůležitějších motoristických podniků u nás mající obrovsky bohatou historii a pyšnící se stále tak neskutečně rychlými jezdci a špičkovou technikou podpořenou přítomností několika týmu s tovární podporou. Co nás tedy čeká?

Ve Šternberku na jezdce celé Evropy čeká legendární kopec Ecce Homo dlouhý 7800 metrů. Kdo zná tuto klikatou cestu plnou zatáček i rychlých rovinek, mi jistě dá za pravdu, že zde dosáhnout vysoké průměrné rychlosti je opravdu náročné. Ale čelit skutečnosti, že současný traťový rekord vytvořený po pětiletém čekání v loňském roce desetinásobným evropským šampionem Simone Faggiolim, má hodnotu průměrné rychlosti 171,9 km/h, je naprosto šílené. Pro porovnání, při světovém šampionátu vozů GT1 v Brně měla nejrychlejší posádka Bartels/Bertolini s vozem Maserati MC12 v kvalifikaci průměr 168 km/h na moderním autodromu, tedy o ždibec méně. No a když v Brně jezdí placky různých seriálů, ani zde se nedočkáte většího průměru na kolo, než se jezdí ve Šternberku.. Myslím, že to je nejen nepochopitelné, ale fascinující a jasný důkaz toho, jak vysoce kvalitní závody nás čekají. Špičkové stroje, supersilné motory a pneumatiky vyvíjené pro krátké sprinty mající výrazně větší přilnavost než ty ve formuli 1, maximální soustředění na krátkodobý špičkový výkon, blízkost vozů i jezdců divákům… to jsou závody do vrchu. Tím spíše, že nejen samotný Simone Faggioli opět přijíždí do Šternberku, ale i jeho krajan a rival na trati, Christian Merli, který letos ve čtyřech závodech 3x překonal traťový rekord. No vlastně překonal jich více, ale mluvíme teď pouze o evropském šampionátu, který pokračuje pátým a jediným podnikem v České republice. A proč nepřekonal rekord v tom zbývajícím, konkrétně Rechbergu? Snad proto, že měl v každé jízdě tak obrovský náskok, že by to bylo zbytečné riziko. No, i když… že by se tímto usměvavý Ital řídil? To asi těžko, myslím, že ho nezastaví nic. A díky podpoře a vývoji samotné Oselly je to velký favorit závodu. Navíc jeho tým je letos rozšířen o druhý "monopost" Osella FA30 pilotovaný nadějným Rakušanem Lampertem.

Rychlých borců uvidíme pochopitelně mnohem víc, vždyť je přihlášeno opět přes 200 pilotů. Simone Faggioli s podporou francouzské Normy bude asi největším lákadlem a snad se bude na závod maximálně soustředit a nenechá se rozptýlit blížícím se startem na věhlasném americkém závodě do vrchu Pikes Peak, kde letos bude poprvé startovat. Velkou zajímavostí ve Šternberku bude španělský jezdec Javier Villa, který startuje pro tovární tým BRC, který pro letošek připravil speciál připomínající zmenšeninu prototypů z Le Mans a startující v hodnocení ME, což je u této značky, která před lety tak zazářila v Ústí nad Orlicí, novinkou. Pokud by vyšly přeháňky a bouřky dle předpovědi, možná bychom mohli být velmi překvapeni… Další lahůdkou měl být start Marcela Steinera s mohutným vozem LobArt, ale zvěsti o problémech s vozem zatím nikdo nevyvrátil a tak dost možná tohoto rychlého Švýcara, syna někdejšího vítěze Ecce Homo Heinze, neuvidíme, ale nechme se ještě překvapit. Nebude chybět populární Fausto Bormolini a jeho synovec Andrea, který zatím neprohrál ve své skupině CN a vede seriiál ME. Čtveřice vozů Osella FA30 bude jistě tvrdit muziku nejen díky zmíněným jezdců, ale i posile Faggioliho týmu, Diega De Gasperriho a pochopitelně nejrychlejšímu Čechovi Miloši Benešovi. Ten se letos díky ztracené motivaci věnuje pouze domácímu MČR, kde pochopitelně jede od vítězství k vítězství. Osobně považuji za selhání celého Autoklubu ČR, že nejrychlejšího muže historie českých kopců nedokáže podpořit ve startech v seriálu ME, ale to bychom se dostali na křehkou plochu pokřivené reality, jehož výplodem nakonec budou televizní reportáže z jakéhosi octaviacupu, který sice nikoho nezajímá, ale některé televize netuší, že existují i jiné závody a tak pouze místo reportáží přinášejí manipulace. A na lehké ledy se nebudeme pouštět, protože by v teplém červnu roztály :)

Další lahůdkou je přihlášený Francouz Cyrille Frantz s vozem Osella PA30, tedy stejným vozem, se kterým bude startovat oblíbený Petr Vítek. Početné pole vozů Mitsibushi bude zárukou zajímavých soubojů ve skupině N, kde uvidíme například opět manžele Sajlerovi, Vavřince ale i navrátilce Migliuola z Itálie. Krásné sportovní auta slibuje skupina GT. Poprvé tak spatříme vozy značky McLaren, se kterým startuje Jan Miloň i suverén evropských kopců, Francouz Pierre Courroye. Soupeřem jim bude nejen Martin Jerman na Lamborghini, ale i Lubomír Jakubík se špičkovým okruhovým Ferrari 458, o kterém se ovšem proslýchá, že nakonec nebude moct přijet. Početná je i skupina A, kde budou bojovat oba Vojáčci.

Určitě budeme držet palce i dalším českým jezdcům, jejichž výčet by byl velmi dlouhý. Přesto bych rád zmínil pár jmen, jako domácího Petra Trnku s masivně přestavěným vozem Ligier, Dušana Nevěřila s rychlou Normou, Dana Michla s vlastním speciálem, Vladimíra Vitvera s nehynoucím Audi DTM, Marka Rybníčka a jeho superrychlou fiestu, oba bratry Vondrákovic, zajímavý bude start Milana Svobody se zapůjčenou dvoulitrovou Normou, pochopitelně Václav Janík a David Komárek na podobných vozech Norma Turbo. V České trofeji se běžně jezdí na špici i v rámci celkového pořadí závodů a zde nebude chybět famózní Aleš Mlejnek, Karel Berger se svými půvabnými doprovody, ale i ostravský Jaroslav Surówka s Normou M20 či Libor Neckař a Michal Novický s Ligiery.

Parádní podívanou můžeme očekávat i v rámci historických vozů, které opět přivážejí evropský šampionát a pestrost techniky je vždy tím správným kořením celého víkendu. Jména jako Jean Marie Alméras, Porsche 935, Josef Michl, Škoda 130RS, BMW 2002, Lotus 23B, Chevron B42, patero italských placek, řada vozů MTX… to zvučí více, než množství slov.

Podtrženo, sečteno, účast v diváckých ochozech tréninků i závodů, je tentokrát povinná a kdo nechce svůj život jen promrhat, ale pořádně prožít a plnit mysl zážitky, tak jistě kouzlo závodu do vrchu okusí.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 31.05.2018
Přečteno: 1 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist