úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Dva starty, dva rekordy, jeden vítěz

Reportáž z Rechbergu 2014

Když jsem byl v roce 1997 poprvé na závodě v rakouském Rechbergu, byl to pro mne natolik silný zážitek, že jsem se tu pravidelně vracel každý rok a nenechal si ujít ani plnoletost, tedy osmnácté navštívení místního závodu, který patří mezi legendy evropského šampionátu. Každoročně je to přehlídka aktuální techniky pro ročník Mistrovství Evropy, bez ohledu na skutečnost, že kalendářově to je v posledních letech až druhý závod sezóny. Kdo chce něco v ME znamenat zkrátka nesmí v Rechbergu chybět.

Přesto je třeba objektivně připustit, že letošní rok byla jezdecká úroveň přeci jen o něco slabší, než například v památném roce 2003 nebo mimořádném ročníku 2013. Ubylo favoritů a trať byla letos jaksi zakletá snad mírnou zimou, každopádně si jezdci stěžovali na horší trakci a zhoršení oproti loňským časům bylo více než zřetelné. Že padl traťový rekord? Ovšemže, ale měl padnout o mnohem více, než pár setin.. To je realita letošního spojení továrny na vítězství Simone Faggioli, Marangoni a na druhé straně konstruktérských dovedností francouzů s rodokmenem zkušeností i ze závodu 24 hodin Le Mans. Ostatně francouzský inženýr byl přítomen na Rechbergu a společně s Faggiolim a odborníkem od Marangoni řešili aktuální situaci jízdních vlastností vozu. Je zarážející, že vůz Norma nebyl spatřen s oddělanými kapotážemi přední ani zadní části. Je to tak tajné? Netřeba měnit nastavení? Nevím, v každém případě tento speciál postavený na míru a ve spolupráci s Mistrem Faggiolim je opravdovým klenotem závodů do vrchu a Osella bude muset ještě hodně přemýšlet.

Přeskočili jsme tak trošku dění, které obsahovalo tři sobotní tréninkové jízdy včetně té druhé uplakané kapkami deště a dvě závodní jízdy v neděli. Faggioli kraloval bez kompromisů a jen na mokré trati jeho čas neodpovídal jeho možnostem. Druhé místo mohl vybojovat Miloš Beneš, ale technika byla proti němu. Po sobotních jízdách sice sahal na druhé místo, ale problémy s převodovkou, kdy nemohl zařadit ani třetí rychlostní stupeň a trápil dvojku znamenající ztrátu více než 5 sekund, byly znepokojující. Nakonec se rozhodl pro nouzové řešení a použití starších kompoment, jenže po první nepříliš přesvědčivé jízdě ho ve druhé zastavila prasklá poloosa a vidina plných bodů se rozplynula stejně, jako deštivé mračna slibující přeháňky v nedělním závodě. Z dalších rychlíků se nedařilo ani Pregartnerovi, kterému Porsche odmítlo poslušnost v první šikaně po startu či Endlingerovi, který se trápil už v prvním tréninku. Spokojenost na tváři nešla číst ani z jinak veselého Dana Michla.

Velkou radost nám dělali čeští jezdci v plackách, protože to byla fakt paráda a takové počty o kterých se nám v posledních letech mohlo jen zdát. Je vidět, že Norma coby značka na kopcích táhne a táhne správným směrem. Přesto tradičně nezklamaly formulové opory Václav Janík, který zajel výborně a ujal se vedení v domácím šampionátě, ale také nestor Otakar Krámský, který konečně letos ochutnal opojnou radost z dobře zajetého závodu, i když by si určitě uměl představit i lepší výsledek.

V cestovních vozech vládneme s drobnými pauzami již od dob Antonína Charouze a jeho Sierry. Tentokrát krásný výsledek vyjel Marek Rybníček a zvítězil v prestižní skupině speciálů E2-SH a můžeme jen domýšlet, jak by zajel například s uzavřenou Normou, která se má ve Francii vyvíjat a o kterou měl údajně Marek zájem. Jaromír Malý letos bere útok na první místo ve skupině A velmi zodpovědně a trpělivě učí své soupeře pomyslný pohled do výfuků jeho Mitsubishi Lancer. Palce jsme však mohli držet mnohem více domácím závodníkům, kterých se sešlo v Rakousku celkem 42! Tedy včetně borců startujícím na legendárních vozech zařazených mezi historické vozy. U historických vozů nejde nezmínit fantastický výkon jezdce Stefano di Fulvia. Příjmení je to známé a tento mladý jezdec získal loni titul Mistra Itálie v historických vozech právě s prototypem Osella PA9/90, který v minulosti po Evropě proháněl nejednou vítězně Pancho Egozkue či De La Casa. Památná je i havárie s jiným vozem Osella v roce 2009, kdy byl v mezičase rychlejší než Denny Zardo na jiném historickém voze, cíl však po hrůzostrašné havárii neviděl. Povzbudivé je, že v kalendáři tohoto jezdce svítí i nápis Ecce Homo. Co to znamená? netřeba asi dodávat nic k člověku, který na Rechbergu překonal rekord historických vozů o 10 sekund a jen o pár desetinek prohrál pomyslný souboj s Italem Maglionou na moderním dvoulitrovém voze Osella o druhé místo mezi plackami...

Přes pomalejší časy vozů a jezdců první desítky to byl opět velmi příjemný závod a k vidění bylo mnoho nových vozů, atraktivních barev.. takže je pro čtenáře tohoto článku povinost navštívit svatostánek závodů do vrchu ve Šternberku na Ecce Homo, které se jede o víkendu 7.-8. června 2014 a která láká i skutečností, že se jedná o jeden z nejtypičtějších závodů Mistrovství Evropy, protože se drží na výsluní již 34 let! Na závodech do vrchu je opravdu vždy na co se dívat.

Výsledky přinášíme na stránkách Euromontagna, kde budou brzy doplněny i kompletní fotografický servis všech vozů.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 29.04.2014
Přečteno: 2608 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist