úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

WTCC Brno - Reportáž

Světová podívaná doplněna kvalitním programem

Uplynulý víkend patřil v moravské metropoli špičkovému automobilovému podniku Mistrovství světa cestovních vozů. Šampionát, který navazuje na evropské mistrovství zavítal stejně jako loni na brněnský Masarykův automotodrom.Bez problémů můžeme říct, že se celý víkend nesl v profesionálním duchu odpovídajícímu této podívané. Rovněž početné publikum několika desítek tisíc lidí vytvořilo v tropickém počasí důstojnou atmosféru. A opravdu se bylo na co dívat.Osobně jsem se těšil na seriál SportsCars Challenge, který se jede zároveň jako rakouské mistrovství sportovních prototypů. Kromě klasické značky PRC se představily atraktivní francouzské vozy Norma a špičku těch nejrychlejších doplnily vozy z někdejšího světového poháru sportovních vozů, tedy Ferrari 333SP jezdce Thomase Grubera a Tampolli LMP675 zkušeného Wolfganga Kaufmanna. Gruber a jeho krásné Ferrari se postaralo o nejrychlejší časy během sobotních tréninků a vévodilo i prvnímu závodu, který se jel v sobotní podvečer, tedy po 17. hodině. Gruber se jako jediný dokázal po okruhu prohánět pod hranicí dvou minut. Bohužel do nedělního závodu nenastoupil, když své závodnické náčiní zabalil již v sobotu večer. Účinkováni Kaufmanna bohužel nebylo naplněno kýženým úspěchem, ke kterému měl jezdec hodně blízko. Zejména v nedělním závodě dokázal až do předposledního kola držet druhé místo. Potom ovšem zajel do boxů a v posledním kole chyběl. Sám Kaufmann nám potom řekl, že se objevily technické problémy na jeho voze, tak raději zastavil. Navíc si posteskl, že jeho vůz je výkonově mnohem slabší, než nejsilnější prototypy mající agregáty s vozů formule 3000, případně i silnější. V zatáčkách si liboval, že se svým Tampolli dokázal získat cenné desetinky, ovšem na rovinách se nestačil divit, o kolik byla špička rychlejší. Z vítězství v závodě, který byl poznamenán kolizí a dvěma koly za safety-carem, se nakonec radoval Wolfgang Payr s novým speciálem PRC, který byl pro letošní rok postaven řádně ovlivněný předpisy pro LeMans. Jeden z favoritů Emanuel Pedrazza na obdobném voze odkroužil pouze 6 kol. Zpočátku jezdil druhý za Kaufmannem a pak se propracoval až na první místo, ze kterého odstoupil. Příjemným zpestřením tohoto závodu jsou vozy GT. Tam svedly souboj vozy Porsche s jediným Lamborghini Gallardo. To pilotoval Werner Grobl a nakonec po druhém místě v sobotu svou divizi 3 v neděli vyhrál.
Hlavním bodem programu byl pochopitelně závod světového šampionátu cestovních vozů. Kdo tyto závody sleduje, snad mi dá za pravdu, že velmi důležitý je start závodu, který se v Brně jel na pouhých deset kol. Proto se mezi velmi vyrovnanými vozy odehrává litý boj v první zatáčce každého závodu. Nejinak tomu bylo při prvním závodě v Brně, kdy došlo ke kolizím, odstoupil BMW jezdce Priaulxe. Ale značka BME nezůstala zahanbena a přes velký optimismus Chevroletu obsadily vozy mnichovské automobilky první čtyři místa, když se nejvíce radoval Španěl Felix Porteiro před Jörgem Müllerem. Nejlepší Chevrolet jezdce Lariniho byl pátý a další tovární vůz Seat skončil šestý, vedený Yvanem Müllerem. Soukromé Alfě Romeo se dařilo zejména při druhém závodě, kdy se prvních 8 jezdců po dojetí prvního závodu postaví na start v opačném pořadí. James Thompson totiž na voze Alfa Romeo dojel na páté pozici. Závod vyhrál Jörg Müller a nejlepší Seat Leon obsadil čtvrté místo s jezdcem Gabriele Tarquinim. Kromě zmíněných značek se objevil vůz Toyota Corolla jezdce Philipa Geipela. Ovšem bylo to opravdu jen do počtu. Zajímavostí ještě byl start Andy Priaulxe ve druhém závodě, když musel začínat z konce pole a nakonec se probojoval na sedmou příčku.

Kromě tradičních značkových závodů na našich okruzích Škoda Octavia Cupu a BMW 1 Challenge startovali v Brně také mladí jezdci ve formuli Master. Jedná se o jednotné monoposty značky Tattus. Dodejmě, že právě tyto monoposty dosahovaly v Brně nejlepší časy za všech závodů, a to dokonce pod hranici 1:55. Na samotný závěr bohatého programu nastoupily opět sportovní prototypy a vozy GT k vytrvalostnímu závodu na 100mil, který pořádá německá organizace AvD. Na start se sešla necelá dvacítka vozů, kterým vévodily dvoulitrové spidery značky PRC a Norma. Ti diváci, kteří zůstali až do konce a nebylo jich zrovna málo, viděli souboj 4 prototypů. Jeden z nich ovšem vyletěl již v prvním kole z trati, ale naštěstí se vrátil se ztrátou a vynikající stíhací jízdou nakonec obsadil páté místo. Pomohla mu k tomuto výsledku ovšem kolize Normy s továrním PRC. Norma po opravě obkroužila ještě jedno kolo a pak ji tým RWT definitivně odvolal. To u PRC se pracovalo snad 45 minut, zadní závěs kola byl vyměněn a jezdci závod dokončili, byť s patřičnou ztrátou. Za vítězným vozem PRC dojelo Lamborghini sledováno dvěma vozy Porsche.

Kompletní výsledkový servis najdete na stránkách Automotodromu Brno – www.automotodrombrno.cz
Literatura, odkazy, zdroje

Výsledky a další info na www.automotodrombrno.cz

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Okruhy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 18.06.2007
Přečteno: 5366 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist