úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Vrbno pod Pradědem v historii i o víkendu

Pozvánka do Vrbna pod Pradědem

Již tento víkend pokračuje Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu na trati u Vrbna pod Pradědem společně se seriálem Maverick Hill Climb Czech. Přípravy jsou v plném proudu, tak proč se před závodem nepodívat trošku do historie AMK Vrbno pod Pradědem.

Pomineme-li Pradědský okruh, jehož historie začala v roce 1926 (první automobilový závod na okruhu v Československu), tak první závodní úspěchy v barvách týmu AMK Vrbno pod Pradědem zaznamenáváme prakticky se vznikem "moderních" závodů do vrchu na našem území. Na začátku sedmdesátých let totiž startovali Josef Záhoř a Leopold Pleva s vozy Škoda 1000 MB v regionálních závodech do vrchu. Josef Záhoř to záhy dotáhl až na okruhy a se Škodou 110 patřil neodmyslitelně k populární skupině vozů A2-1150 ccm. Dostat se do první desítky byl vždy úspěch a ten si Záhoř vyzkoušel třeba při závodě v Ostravě Vítkovicích v roce 1975. Známý František Adámek také startoval pod praporem AMK Vrbno pod Pradědem a vyzkoušel si i roli spolujezdce při rallye. V této souvislosti musíme vzpomenout opět i na Leopolda Plevu, který mimo kopce jezdil aktivně rallye až do poloviny osmdesátých let, tedy patnáct let.

V osmdesátých letech o Vrbnu v souvislosti s kopcovými závody moc neslyšíme, ale vzrůstající popularita tzv. hobby závodů do vrchu v novém století vrací Vrbno pod Pradědem nejen do výsledkových listin, ale objevuje se v roce 2006 také první ročník závodů na Vrbenský vrch. Za organizací stojí už tehdy dodnes aktivní závodník Martin Pleva a přidává se několik dalších jezdců tohoto klubu, jak se jeho činnost rozšiřuje.

První ročník Vrbenského vrchu se jel již jako dvojzávod, jak se u nás stalo populátní v polovině devadesátých let. Tříkilometrovou trať vyjel nejrychleji v sobotu Jaroslav Čermák se Škodou Octavia. Nejlepšího času dosáhl ve druhé jízdě, hodnota byla 1:35,683. V neděli nejprve ještě zrychlil na 1:35,646, ale ve druhé jízdě nedokončil a tak zvítězil v sobotu třetí Petr Matějka s vozem Alfa Romeo 75. Pořádající Martin Pleva dovezl svou Škodu 100 na šestadvacátém místě nedělního závodu.

Vrbenský vrch se jezdil pravidelně do roku 2012, ale bohužel v roce 2010 se podnik nepodařilo uspořádat. Mezi vítěze se postupně zapsali jezdci Michal Novický, třikrát Miloš Zmeškal, dvakrát Marek Rybníček a nakonec čtyři triumfy v řadě včetně pokoření traťového rekordu měl na svědomí David Komárek s vozem Norma M20FC. Šest ročníků se jelo v rámci seriálu KW Berg Trophy resp. Liqui Moly Berg Cupu. Poté opět ztichl řev motorů na dlouhých osm let.

Naštěstí se podařilo zajímavou tradici oživit v roce 2020, kde se kromě seriálu Maverick, který si mezitím vydobil prim mezi vrchařskými závody pořádanými mimo Autoklub ČR a získal i mezinárodní prestiž, jelo poprvé i Mistrovství České republiky. Oba seriály se dobře doplňují a i letošní rok tuto symbiózu potvrzuje a nabízí opravdu to nej, co lze momentálně na domácí vrchařské scéně vidět. Nový rekord si odvezl Miloš Beneš, který zvítězil v obou závodech ročníku 2020. O rok později se bohužel situace na úrovni autoklubového Mistrovství ČR dostala do slepé uličky a Vrbno ze seriálu vypadlo. I tak ale díky Maverick Hill Climb sérii nabídly mezinárodní závody zajímavé souboje, ze který vyšel vítězně Rakušan Ferdinand Madrian a opět David Komárek, který se tak stal historicky nejúspěšnějším závodníkem na této trati, která během svých osmi ročníků prošla několika změnami od retardérů až po zkracování a natahování délky. Bohužel se letos Ferinand Madrian ze závodu odhlásil.

Celkově se můžeme těšit na zhruba 120 vozů a pilotů. Nebudou chybět esa současné doby jako je Petr Trnka s vozem Norma M20FC, aktuálně nejúspěšnější a nejrychlejší Čech v Evropě. V přihláškách bohužel nevidíme Miloše Beneše, který nedávno poškodil svou Osellu při tréninku na Trento Bondone. Kalit vodu ale bude chtít určitě Josef Hlavinka, Karel Berger, Zdeněk Chudoba, Libor Neckář, Tereza Machová a snad nejrychlejší junior Petr Dlouhý s monoposty a sportovními prototypy. V útrobách cestovních speciálů určitě zaujme Martin Jerman, Zdeněk Kmínek, Vojtěch i Pavel Bejda, Lukáš Vojáček a hlavně Marek Rybníček na krásných vozech Lamborghini, Porsche, Mitsubishi či KTM GT X-Bow. Rychlé bavoráky budou vodit František Grüner a Ladislav Šuba. Tito účastníci republikového mistrovství poměří síly s jezdci mezinárodních závodů Maverick, kde se můžeme těšit na Jiřího Špalka s Normou, Rakušany Christiana a Sigrid Ferstlovými na Tatuusech, který pojede i Jan Osladil starší. Hlavním esem Maverick cupu však bude David Komárek. Radost nám jistě udělá i Kristýna Fillová, která zabojuje s Terezou Machovou o nejrychlejší ženu víkendu. Devět Rakušanů, jeden Němec a dva Slováci se postarají o status mezinárodních závodů, které stojí za shlédnutí.

Závody se pojedou od rozcestí z Vrbna pod Pradědem na Karlovice ve směru na Pustou Rudnou. Depo pro jezdce bude otevřeno od 11 hodin v pátek. Příjezd nebude od Andělské Hory, ale od Vrbna pod Pradědem nebo od Karlovic. Pro diváky se opět chystá bezplatná kyvadlová doprava v sobotu i neděli. Více informací na https://www.facebook.com/groups/198109034575. Dodejme, že Vrbenský vrch zaštítil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, podporuje ho Moravskoslezský kraj, Město Vrbno pod Pradědem a mnoho dalších partnerů. Mediálním partnerem akce je Studio STA – multimediální agentura o.p.s. a zpravodajství STA Bruntálsko.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 11.07.2022
Přečteno: 1034 x
Stránka aktualizována: 11.07.2022

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist