úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Brněnské okruhové přesedání ostravského jezdce Petra Válka

Tisková zpráva

Celkem tří závodů se o minulém víkendu na brněnském Masarykově okruhu zúčastnil Petr Válek. Součástí podniku WTCC 2007 byl totiž také závod rychlých placek a sportovních vozů, tedy Sports Car Challenge 2007, v němž Válek vybojoval ve své třídě dokonce medaili. Navíc se objevil v obou kláních BMW 1 Challenge, kde v obou závodech úspěšně jezdil i na medailových pozicích, i když v cíli nakonec skončil až těsně za medailí.

Kromě doplňkových závodů hlavního podniku celého víkendu FIA WTCC, tedy českých seriálů ČP Škoda Octavia a BMW 1 Challenge, kde startovali převážně čeští jezdci, se konal i dvojzávod série SCC (Sports Car Challenge). Jeho promotéři Walter a Emanuel Pedrazzovi z Rakouska se tentokráte těšili z velkého zájmu jezdců a týmů a tedy ze slušně zaplněného startovního roštu. A samozřejmě také z divácké návštěvy, kterých podle oficiálních odhadů přišlo 52 000.

Petr Válek jel tentokrát celkem tři závody – BMW 1 Challenge a jako jediný Čech i SSC. V prvním závodě BMW jedniček po kolizi odstoupil z druhého místa, v druhém se pak z desátého místa na startu probojoval až na špici a to opět až na druhé místo, ale nakonec si dojel pro místo čtvrté. Se žlutým Porsche 996 GT3 RS rakouského týmu Renauer Motosport pak v silné konkurenci dojel třetí a připsal si tak svůj ( i pro tým ) nejlepší výsledek víkendu..

Startovní listině SSC už předem vévodil vůz Ferrari 333 SP silného rakouského týmu Race Aliance, když tentokráte s ním startoval pravidelný účastník FIA GT i šampionátu Dr. Thomas Gruber, který v sobotním závodu svoji roli favorita potvrdil absolutním vítězstvím.

Mimo stálých účastníků SCC se na startu objevily i dva vozy stáje Renauer Motorsport a sice již mírně letitý prototyp Tampolli Alfa Romeo ( dobře známý i z Brna a před lety i třeba z prvenství na Epilogu) . Dále do silně obsazené kategorie 3 osvědčené Porsche 996 GT3 RS. Ve druhém, nedělním sprintu SCC si vedl výborně špičkový jezdec Wolfgang Kaufmann, který s „plackou“ jezdil na druhém místě absolutně, ale v závěru nakonec odstoupil pro poruchu palivového systému.

Radost šéfovi týmu tak udělal jediný český jezdec v SCC Petr Válek, který potvrdil svoji zlepšující se formu a s vozem Porsche GT3 RS v kontaktu s dvoulitrovými plackami zůstával na dohled vedoucího vozu GT kategorie. Stupně vítězů a konkrétně třetí místo byly v konkurenci deseti GT vozů pěknou odměnou. „ Auto jelo perfektně, celá špička se vešla do jedné sekundy v nejlepších časech na kolo, před koncem jsem chtěl zaútočit, ale vypadávala mi trojka v převodovce, a tak jsem byl spokojen s 3. místem v GT klasifikaci,“ radoval se Petr Válek.

Mimochodem se jednalo o jeho druhé letošní pódium. První si vyjel na 24-hodinovém závodě v Dubai na začátku roku, kde také skončil na 3. místě ve třídě. „Ale i tento skvělý výsledek by asi zůstal bez očekávané odezvy, protože na místě Válka v předběžných výsledcích figuroval Bělorus Talkanitsa, startující se stejným vozem v sobotním závodě. Díky upřesňujícím informacím vedení týmu bylo vše uvedeno na pravou míru a tak je Válkovo 3. místo řádně potvrzeno v oficiálních výsledcích závodu v divizi 3,“ doplnil manager týmu.

Otázkou na jezdce zůstává, jak se dá zvládnout přesedání „z auta do auta“, když se jedná o zcela rozličné vozy s různými jízdními vlastnostmi.„Zvládnout se to dá, protože jsou to krátké sprinty. Hlavní je se koncentrovat na to, že člověk přesedá z auta do auta. Hlavně z tzv. civilního BMW 1 do závodního Porsche. Ale větší zážitek jsem měl z právě Bavoráků, kde jsem mimochodem startoval už při předchozím závodě v Mostě. Musím říci, že jsem měl někdy pocit, že je to počítačová hra, tedy aspoň někteří si to určitě mysleli, protože tolik kolizí a těžkých havárek jsem v žádném velkém závodě ještě nezažil,“ dodal Válek.

Právě těsně za ním totiž došlo asi k největší ráně celého víkendu, když po vjezdu na „Stadión“ Masarykova okruhu dostal smyk Radek Bareš a zůstal napříč závodní dráhou a v oblacích prachu. Vzápětí pak do něj z boku v rychlosti 90km/hod. narazil Daniel Skalický,který nestačil zareagovat. Oba jezdci skončili v péči lékařů a zejména Bareš byl po havárii dosti otřesen a nemohl ani stát, ale po preventivních prohlídkách oba opustili nemocnici bez následků na zdraví. Per Válek v té chvíli bojoval o druhé místo, ale to nakonec ztratil a dojel čtvrtý. Mimochodem, za ním skončil Lukáš Pešek, česká motocyklová jednička, kterému to ovšem velmi dobře šlo i za volantem auta.

Válek byl s brněnským víkendem spokojen ( i když to v některých fázích závodů vypadalo ještě na lepší výsledek), ale zatím neví, zda se do třetice objeví za volantem vozu BMW 1. „Těžko říci, pro mně je hlavní české mistrovství. A pak také plánujeme ještě nějaké starty s Porsche,“ doplnil Petr Válek.

Příští start ostravský tým Petra Válka plánuje v srpnu na okruhu v Mostě.Autor: Pavel Jelínek/CZ  (Všechny články autora)
Rubrika: Tiskové zprávy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 24.06.2007
Přečteno: 3044 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist