úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Ústí nad Orlicí 2011 - zlaté časy českých kopců

Ohlédnutí za víkendovými závody

Podle oficiálních záznamů byli diváci přítomni nedělnímu závodu svědky historicky již 54. závodu pořádaného na zdejší trati klikatící se jedenadvaceti zatáčkami na vrcholek kopce s rozhlednou Andrlův chlum. Počet startujících předčil očekávání a vyrovnané souboje jezdců v jednotlivých skupinách i absolutním pořadí způsobovaly tuhnutí krve v žilách. Prostě paráda po všech stránkách. Účastníci mohli plesat, protože viděli jedny z nejkrásnějších závodů, které Ústí nad Orlicí a vlastně celý domácí šampionát pamatuje. A to vše přes propršenou sobotu, která ovšem alespoň nabídla jezdcům poměrně rovné podmínky, nebyly přívalové deště a trať ani nepomýšlela nad suchou tváří. Naopak nedělní závody se po místy vlhkém tréninku odjely na suché trati pod palbou slunečních paprsků.

Není tajemstvím, že se opravdu vážně hovořilo o letošních závodech jako posledních, které se zde v Ústí nad Orlicí pojedou. Nicméně vše bylo tak krásné a parádní, že se to otazníky nad rušením tohoto podniku jen hemží. Je to vlastně apel do řad těch, kteří mohou změnit budoucnost a tak pokračovat v psaní historie klenotu mezi českými kopci. Doufejme tedy, že příští rok budeme psát další reportáž z těchto závodů, nikoliv smutný epitaf vzpomínající na začátky závodu v 70. letech, pořádání vrcholného domácího šampionátu, vstup zahraničních jezdců díky prestižnímu seriálu Alpen Donau Cup v 90. letech až po ME historických vozů či pohár FIA.

Popisovat vše, co se na závodech odehrálo a stojí za zmínku není snad ani možné. Přesto je pár momentů, které si zaslouží zvěčnit. Byl to famózní nástup Milana Svobody do sobotních jízdy, kdy ukazoval, že je Pan Mistr mokré trati. Zvítězil v sobotním závodě před Václavem Janíkem a nestárnoucím Otakarem Krámským. Až bramborová pozice zůstala na rychlého Jaroslava Krajčího. Smutek naplnil tvář Miloše Beneše, kterému se letošní sezóna dařila poměrně úspěšně, ale jeho rozjetou štafetu zastavilo svodidlo a tak budou mít mechanici plné ruce práce opravit vůz na další závody seriálu ME.

Své kvality potvrdil Dan Michl, jehož vozu se bojí i jezdci se silnější technikou na okruzích. Nejrychlejším jezdcem dvoulitrového vozu byl po celý víkend Dušan Nevěřil, který vodí letos Normu M20F. Ve skupině A zvítězil Igor Drotár přes marnou snahu Jaromíra Malého o sesazení Drotára z trůnu. Další slovenský jezdec si to rozjel parádně ve skupině N a nebyl to nikdo jiný, než někdejší Mistr Evropy Peter Jureňa. Ale perfektně mu sekundoval Oskar Beneš. Super závod se podařil i Petru Tomáškovi a jeho speciálu Subaru Enterprise. Jan Čermák si s vozem Lotus poradil s týmovým šéfem Vladimírem Vitverem, který se o víkendu trápil se svým novějším vozem Lotus WR12. Mezi historickými vozy kralovaly formule v čele s Martinem Vondrákem a jeho Marchem 712. Na mokru se ovšem dokázal prosadit i Pavel Kolář či Miroslav Adámek.

V neděli bylo vše jinak. Počasí, ale i výsledky absolutního pořadí. Milan Svoboda již v tréninku nebyl první a jeho pořadí se postupně zhoršovalo až z toho nakonec byla bramborová placka, tedy čtvrté místo, což asi čekal málokdo. Po nevydařeném startu v první jízdě ze sebe doslova vymačkal to nejlepší Jaroslav Krajčí a famózní jízdou na hranici rizika překonal český rekord trati a podobně rychlou druhou jízdou rozhodl závod pro sebe. Václav Janík dojel opět druhý a po těsném souboji se radoval opět z třetího místa Otakar Krámský. Dobře zajel i mladý Andrej Krajčí, když v souboji třílitrových formulí porazil Rakušana Hermanna Waldyho. Hned za třílitry se mačkal výbornými časy Dušan Nevěřil a jeho červená Norma.

Osmé místo absolutně, ale hlavně vítězství v početné konkurenci dvoulitrových formulí bylo asi tím nejkrásnějším dárkem pro navrátivší se Editu Práškovou po dvouleté absenci. Inu i vzdělání je potřeba si hlídat a zubařů je stále málo. Těsný souboj o vítězství ve skupině upravených cestovních vozů musel řešit trochu nečekaně Dan Michl, když se po první místě objevil na druhém místě za Pailexem, tedy Felixem Pailerem z Rakouska a jeho asfalt trhající Lanciou Deltou. Na suché trati si pro osobní rekord dojel za hranicí rozumu jedoucí Martin Vondrák. Nechal pelášit svůj March opravdu skvostně. Velmi těsně prohrál souboj o vítězství ve dvoulitrech Vladimír Vitver s Andreasem Markem. Rozhodly 2 setiny sekundy... Zajímavostí byl start Ludvíka Otto s monopostem Martini F2 se kterým loni jezdil Petr Rokyta. Ten startuje letos s vozem Ligier JS49, ale zatím se mu nedaří tak, jak by si přál. Opět nejrychlejší Subaru předvedl Petr Tomášek, gratulujeme k výbornému výsledku po celý víkend. Martin Jerman byl třetí ve skupině N, ale hodně stáhl Oskara Beneše, ale Jureňa jedoucí v rekordu skupiny N byl nedostižný.

Zajímavostí byl i již tradiční vložený závod historických monopostů formule 3 z šedesátých let. Startovala tam i dcera bývalého reprezentanta a závodníka Jiřího Vovse, Pavla, žel nedokončila ani jednu jízdu pro technické potíže. Inu, každý začátek je těžký. V každém případě se do dějin českého motorsportu zapsaly další dva vydařené závody a každý se asi již těší na další roky. Ti co mají rádi své jisté pak určitě přijmou pozvánku na Ecce Homo, které se pojede již za dva týdny a slibuje evropské bonbónky s tou nejlepší příchutí...Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 30.05.2011
Přečteno: 3593 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist