úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Ústí nad Orlicí - pár slov

Ani bouřka ani mraky, nezastaví naše draky

Letošní závod v Ústí nad Orlicí byl opět úvodním podnikem letošní sezóny. Stává se tak již tradicí, že menší závody typu Brněnský drak či Náměšť nad Oslavou nejsou v dnešní složité situci schopni uspořádat závod Mezinárodního mistrovství České republiky, respektive zajistit si na těchto podnicích dostatečnou účast, která by se vyrovnala ekonomickým nákladům na pořádání závodu této úrovně. Zřejmě i v následujících letech bude pokračovat tendence jezdit MMČR společně s národními šampionáty okolních zemí. I letos se pojede o body do MMČR také na Slovensku a pro příští rok probíhají jednání o jednom závodě v Rakousku.

Podobně jako loni se i letos v Ústí sešla vynikající konkurence obohacená o piloty mistrovství Slovenska a Rakouska. Samozřejmě se zde jely tradičně závody FIA Challenge, zóna a v neposlední řadě seriál Mistrovství Evropy historických vozů, kde jsme měli hned 8 reprezentačních jezdců, kteří se opět postarali o úspěchy ve svých třídách. Na start sobotního závodu se tak postavilo celkem 94 jezdců. V exhibičních jízdách historických vozů F3 z šedesátých let jsme viděli několik zajímavých konstrukcí a to často pilotovaných "dobovými" jezdci. Největší pozornost však na sebe poutaly souboje o absolutní prvenství na 51 a 52 závodě Ústecká 21.

V sobotu přálo všem zúčastněným počasí. A bylo to vidět na výkonech našich nejlepších jezdců. Dokonce padl i český traťový rekord. Postaral se o něj nakonec vítěz sobotního závodu Milan Svoboda a jeho hodnota je nyní 1:51,140. Rychlejší už dokázal být v minulosti pouze držitel rekordu Španěl Ander Vilarino a slovenský borec Jaro Krajčí, který ovšem od letošní sezóny startuje s českou licencí. A to je pro české barvy velká pocta. Jaro Krajčí byl také tím mužem, který stanul v sobotním závodě na druhém místě před překvapivě rychlým Václavem Janíkem, který si na svůj nový monopost Lola zvykl rychleji, než snad každý očekával. Auto mu evidentně sedí a není třeba čekat na příští sezónu, kdy by se mohl zapojit do bojů o prvenství, ale je potřeba s ním počítat i letos a bude velmi zajímavé, jak se představí před domácími fanoučky na "své" trati Ecce Homo. Zajímavostí byl u nás start Andreje Krajčího s vozem Lola F3000. Skupinu C vyhrál bohužel jediný účastník Martin Novotný, ale jeho Ligier patřil k tomu nejkrásnějšímu, co jsme mohli po celý víkend vidět. Navíc předvel vítězný výkon mezi vozy do 2000ccm napříč skupinám. V E1 se blýskl tradičně Dan Michl, který zaostal jen 3 sekundy za dvouminutovou hranici, kterou s cestovním vozem pokořil pouze Plasa, který momentálně nejezdí a chystá novou techniku. Vynikající výkon předvedl i Vladimír Vitver, možná při jednom z posledních startů na voze WR 9, protože tento týden již otestoval novější zbraň WR 12. Jaroslav Prášek zvítězil v kategorii historikých vozů se svým Chevronem F2. Souboj to mohl být zajímavější, ale oběma bratřím Vondrákům stávkovali převodovky v jejich monopostech značky March. Jaromír Malý ve skupině A porazil rychlého Drotára na WRC Fabii.

V neděli zlobil všechny pro změnu déšť. Byl vytrvalý a místy měl charakter přívalových dešťů. Dokonce bylo rozhodnuto, že před startem jezdců kategorie 2, tedy monopostů a placek, bude trať ještě obhlídnuta. Ovšem rozhodnutí padlo mnohem dříve než tato situace nastala a nakonec to vypadalo docela zbytečné, protože v tu dobu již nepršelo. Hlavní otázka, která se týkala vítěze nedělního závodu se týkala toho, zda Dan Michl udrží na mokré trati vedení z první jízdy. Přesto, že jezdci na monopostech jeli v lepších podmínkách, přednosti vozu Opel Michl na mokré trati byly společně se zkušenostmi jezdce nakonec vstupenkou na první stupínek vítězů. Z druhého místa se radoval v sobotu trošku pomalejší Dušan Nevěřil před Václavem Janíkem. Novotný opět dominoval mezi jezdci do 2000ccm. Igor Drotár vrátil sobotní porážku Jaromíru Malému. Ve skupině N vyhrál někdejší král této skupiny v ME Peter Jureňa.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 04.06.2010
Přečteno: 3841 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist