úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

6 hodin Spa Francorchamps

Reportáž z místa závodu aneb Vorsprung durch technik

Warm-Up

Máme za sebou již úvodní warm-up. Ten se jel celý za deště a pochopitelně šlo zejména o hledaní a vyzkoušení setupu vozů pro mokrou trať, protože během toho závodního víkendu ještě nepršelo. Zároveň dle předpovědí se dá očekávat, že samotný závod se pojede za mokrého i deštivého počasí. Nyní je chvíli po polední a stále prší. I na mokré trati potvrdily roli favorita vozy Audi R18. Tak jako během ostatních jízd obsadili jezdci Audi první čtyři místa. Překvapivě se na mokré dráze uplatnil na páté pozici vůz skupiny LMP2, tedy slabších prototypů Jednalo se o Orecu týmu Murphy Prototypes. Za ním na šestém místě se po trošku méně vydařené kvalifikaci blýskl atypický japonský vůz Dome v rukou zkušeného týmu Pescarolo. Jezdci Bourdais a Minassian jistě budou chtít utočit na přední místa za továrními vozy Audi. Asi nejsmutnější částí warm-upu byla havárie vozu Ferrari F458 3 minuty před koncem.

Před samotným závodem, jehož start je naplánován na 14:30 je zřejmé, že o první místo se poperou vozy Audi. Čtveřice těchto krasavců má silnou zbraň nejen v náskoku v jízdních vlastnostech vozů a výkonu, ale právě i počtem. Dva vozy Lola Toyota týmu Rebellion budou jistě společně s Dome týmu Pescarolo a HPD Hondou Strakka Racing patřit k dalším favoritům závodu. Ve skupině LMP2 se dá očekávat souboj značek HPD, Oreca a Lola Coupe. Mezi vozy skupiny GT byl sice ve warm-upu nejrychlejší nový široký Porsche týmu Felbermayr, ale v závodě se dá očekávat nástup vozů Ferrari F458 Italia týmu AF Corse.

6 hodin Spa Francorchamps

Šestihodinový vytrvalostní závod začal na mokré trati, ale deštivé počasí ustoupilo a trať postupně usychala, ale díky teplotě jen několik málo stupňů nad nulou byl asfalt mokrý či částečně mokrý téměř po celou dobu závodu. Přesto zhruba druhá výměna pneumatik znamenala přezouvání na suché pneumatiky. Audi kralovaly během celého závodu a nepustily nikoho na žádné z prvních čtyř míst. Na pátou pozici se propracoval rychlou jízdou na mokru vůz Dome Judd týmu Pescarolo. Později však měl problémy s elektronikou a proměškal svou šanci dlouhou zastávkou v boxech. O páté místo tak bojoval vůz Lola Toyota týmu Rebellion a HPD Honda týmu Strakka. Smůlu měl OAK Pescarolo Judd, který odstoupil z pěkného sedmého místa pár minut před cílem v poslední zatáčce. Zvláštní bylo sledovat, jak vozy týmu Audi ještě v posledních minutách závodu mění pneumatiky.

Dlouho se jezdilo bez safety caru, ten první výjezd byl způsobem prakticky banální kolizí dvou vozů, které však nebylo snadné za provozu závodu odklidit z dráhy, po safety car fázi oba pokračovaly. Závažnější přerušení přišlo zanedlouho kvůli havárii vozu Norma M200P v plné rychlosti na Eau Roche. Vůz samozřejmě odstoupil a zástupci týmu jen doufají, že půjde opravit, protože již mají potvrzenou přihlášku pro letošní závod 24 hodin v Le Mans.

Nakonec bylo pořadí v cíli na prvních místech následující 3-1-4-2-12-13-21 tedy:

1. #3  AUDI R18 Ultra (Dumas, Duval, Gene)
2. #1  AUDI R18 e-tron Quattro (Treluyer, Lottere, Fassler)
3. #4  AUDI R18 Ultra (Bonanomi, Jarvis)
4. #2  AUDI R18 e-tron Quattro (Capollo, Kristensen, McNish)
5. #12 LOLA Toyota (Prost, Jani, Heidfeld)
6. #13 LOLA Toyota (Belicchi, Primat)
7. #21 HPD Honda (Leventis, Watts, Kane)
8. #38 ZYTEK (Dolan, Hancock) 1. LMP2
9. #25 ORECA Nissan (Martin, Kerr, Graves)
10.#48 ORECA Nissan (Firth, Hughes, Hartley)

#77 Porsche 911 RSR (Lieb, Lietz) 1.GT


Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Okruhy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 05.05.2012
Přečteno: 3489 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist