úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

1000km Spa - Triumf Peugeotu

Peugeot-Peugeot-Audi

Letošní vytrvalostní závod 1000km Spa přinesl řadu nečekaných zvratů a i když byl nakonec zajímavý jinak, než jsem očekával, byla to zajímavá podívaná až do konce. Audi #8 bylo vyřazeno ze hry prakticky ještě před startem, když po zahřívacích kolech muselo být opraveno a startovalo se zpožděním. I nejrychlejší prototyp LMP2 HPD ARX-01 týmu Strakka startoval z boxové uličky poté, co jeden z jezdců v ranním warm-upu trefil ochrannou bariéru a zadní část vozu potřebovala opravu. Přesto byl start závodu dramatický. Peugeot, který se ujal ihned po startu vedení dostal v pravé vracečce po startu smyk a propadl se v pořadí. Důvodem byl patrně mírný déšť, který začal bezprostředně před startem padat. V rychlém úseku Eau Rouge tak jezdci brzdili dříve, než běžně. Byla tam opravdu tlačenice a bohužel Lola #29 týmu Racing Box z Itálie dostala hodiny a těžce trefila bariéru. Jezdec byl v pořádku a následovala první safety car fáze. Ovšem po restartu jel nečekaně pomalu vůz Peugeot týmu Oreca, do té doby na skvělém druhém místě. Propadal se dozadu a opět v úseku Eau Rouge jel pomaleji, než očekával jezdec týmu Rebellion Lola, který lehce trefil Peugeot do zádě a následovala další velká rána do bariéry, tentokrát na druhé straně, než skončila Lola.


Konec vozu Lola #29 Racing Box..


… a odtah


Konec vozu Peugeot #04 týmu Oreca..Havárii bylo více, velmi těžká potkala bohužel také Aston Martin týmu Young Driver. Tomáš Enge závod rozjížděl ze čtvrtého místa ve skupině a velmi rychle se dostal na druhé místo a po pár ostrých kolech atakoval vedoucí pozici vozu Ford #70. Nakonec se ve voze vystřídali všichni tři jezdci. V 83. kole však ve velmi rychlé pasáži před cílem vůz dostal smyk a prakticky čelně narazil do bariéry a závod tak skončil. Navíc poškození se zdá být natolik vážné, že je otázka, zda tento nový vůz bude vůbec opravitelný.


Konec vozu Aston Martin #52


Vítězný vůz Peugeot 908 s dieselovým motoremDalší zvláštní kapitolu znamenala červená vlajka, která zastavila závod ze skutečně zvláštního důvodu. Celý okruh totiž ztratil připojení na elektrickou síť… Vozy čekaly a posléze byl závod obnoven...

Audi #7 dlouho zlobilo Peugeoty. Jezdilo povětšinou na druhém místě, ale objevovalo se i na vedoucí pozici, přesto, že Peugeoty dokázaly ujíždět až o dvě vteřiny na kolo rychleji. Audi ovšem mělo výbornou taktiku a zřejmě lépe využívalo safet-car fází. Těsně před cílem to vypadalo na jasnou druhou příčku, ale opět začal déšť zkrápět trať. Audi to risklo a nechalo na #7 nazout pneumatiky se vzorkem. Ovšem nakonec se počasí přes několik nebezpečných smyků na trati umoudřilo a taktika, kterou zkusilo Audi a také Lola #13 se ukázala jako špatná. Těsně před cílem se tak Peugeot dostal na druhé místo před Audi, které prakticky nemělo šanci na suché trati odolávat. První tři vozy tak dojely do cíle ve stejném kole.
Peugeot v závěru získal i druhé místo


Audi #7 se dlouho drželo na druhém místě.. Ale skončilo třetí po špatné volbě pneumatik v závěru závodu.


Fordy GT zcela ovládly skupinu GT1, když dojely na prvních třech místech


Adam Lacko se Saleenem dojel při své premiéře do cíle, což je vždy důvodem k dobré náladě


Vozy týmu Felbermayr Porsche jsou v GT2 neporazitelné


Pořadí

 1. #3  Peugeot
 2. #2  Peugeot
 3. #7  Audi
 4. #1  Peugeot
 5. #9  Audi
 6. #40 Zytec
 7. #25 Lola
 8. #35 Pescarolo
 9. #24 Pescarolo
10. #30 Lola
11. #13 Lola
12. #8  Audi
13. #008 Lola Aston Martin
14. #47 Oreca FLM
15. #77 Porsche


Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 09.05.2010
Přečteno: 4350 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist