úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Requiem za skupinu CN - 3.díl

...aneb pýcha a pád prototypů

5. Fotogalerie legend...


Francois Dosieres přešel coby král cestovních vozů skupiny A do prototypů CN. Byl jedním z těch, kteří dokázali, o kolik dál jsou piloti tehdy nejrychlejších vozů ME. Zatímco v áčkách byl téměř k neporažení, v prototypech nikdy nezazářil a raději se vrátil zpět k cestovních vozům. Podobnou zkušenost má na svém kontě náš Vladimír Doubek, který patří ke špičce skupiny N, ovšem v prototypech na vítězství pomýšlet nemohl, stejně jako jeden z dalších mistrů evropy, Piergiorgio Bedini. Proto platilo a bude platit, že nejlepší piloty je potřeba hledat v kategorii II Mistrovství Evropy.


Jiří Mičánek probudil v České republice zájem o do té doby nedostižitelné až bájné prototypy. Zakoupil v Itálii legendární model Lucchini P3-95M a změřil síly s evropskou špičkou. Byl to odvážný a poměrně úspěšný krok a zároveň poslední vrchol kariéry tohoto legendárního brněnského pilota. Zajímavostí je, že přesně tento vůz se po letech vrátil na naše území a letos ho bude pilotovat Miroslav Fajkus, pilot mimořádných kvalit, který má šanci přemýšlet o domácím titulu.


Giulio Regosa stál prakticky u zrodu skupiny CN v hodnocení ME. Vystřídal řadu vozů, ale tím nejunikátnějším byl vůz Rebo s motorem BMW a karosérii Oselly PA9/90. Giulio získal i evropský titul a není bez zajímavosti, že letos, tedy rok po dalším titulu, ovšem s formulí, se chce do placky vrátit. Podle jeho slov ani loni neměl z přestupu Tschagerova týmu do monopostů radost. Nyní se tak zřejmě vydá po vlastní cestě, žel dost možná jen v rámci CIVM, tedy domácího mistrovství.


Ital Pasquale Irlando je jedním z nejvýraznějších králů, kterým dala skupiny CN šanci vyrůst do velikosti giganta. Tovární pilot Oselly byl vždy ozdobou každého závodu, kde se objevil. A prý se hodlá do sportovního prototypu posadit i letos, navíc v rámci ME... Čím Enzo Osella překvapí?


Famózní, tabulkovými statistikami nepřekonatelný, Mauro Nesti zažil skupinu CN již spíše v době svého závodnického důchodu. Přesto vystřídal řadu těchto vozů a získal s nimi ještě i domácí titul. Zde na fotografii z Rechbergu pilotoval zajímavý prototyp značky Breda.


Rakušan Walter Pedrazza se stal jednou z hnacích sil, která pomohla skupině CN roztáhnout křídla a díky svým vozům PRC zajistil rozmach této skupiny, zejména co se počtu a rošíření vozů týká. Trošku paradoxně ovšem záhy z ME mizí, aby se stal pořadatelem zajímavé okruhové série SportsCar Challenge, kterou známe i z našich okruhů a tím ovšem odlákal řadu jezdců z evropských kopců.


Fausto Bormolini je další z ikon italského motorsportu v závodech do vrchu. Fausto začínal jako syn mnohem známějšího otce, aby se posléze během let stal absolutní evropskou špičkou, která ovšem na svůj triumf stále čeká. Přesto několik vítězství v závodech ME dokazuje jeho umění, které loni vložil do monopostu. Při jednom z našich rozhovorů se přiznal, že jeho srdce stále tluče pro sportovní prototypy...


Renzo Napione je dalším z těch, kteří dlouhá léta zajišťovali početné startovní pole pravidelně bodujících jezdců. Renzo má své oblíbené tratě, kde dokázal i zvítězit. Po spolupráci v týmu Franze Tschagera se prý letos hodlá postavit opět na vlastní nohy v týmu se svým synem. Oba by měli jet v monopostech, ovšem rozdílné třídy.


Švýcara Edi Gardnera představujeme spíše kvůli jeho vozu, značce Martini, která nevyrobila mnoho kusů těchto spiderů, ovšem v dobrých rukou patřila tato značka vždy hodně vysoko.


Jaké by to bylo vzpomínání, kdybychom vynechali Otakara Krámského. Neunavného bojovníka, který hledal konkurenci a prožil několik let tvrdých soubojů v absolutní evropské špičce. Dokázal s tímto vozem zajít až na samou hranici rychlosti a časů, ovšem zavedení restrikcí i jeho otrávilo a pak již jen vzpomínal na rychlost a dravost vozu, kterou mu vrátil až pocit z vedení jeho nového monopostu.


Další značkou, která svůj rozmach zažila zejména ve Francii je Norma. Na obrázku je Christophe Malateste.

Pokud vám zde chybí další legendární jména, jako byl Fabio Danti, či Franz Tschager, není to tím, že bychom na ně zapoměli, i oni určovali v uplynulých letech krok skupiny CN. Bohužel, zatímco Fabio se stal jedinou obětí v této skupině, Franz se zasloužil o vymizení skupiny CN v ME. Ale nedostalo se na řadu dalších vynikajících jmen jezdců i výrobců. Vzpomeňme Simone Faggioliho, Denny Zarda a další.

Jakou bude mít skupiny CN budoucnost se v těchto dnech dá jen těžko určit. Ovšem prototypy jsou nesmrtelné, záleží pak již jen na formě, takže se necháme překvapit, co budoucnost přinese. V rámci ME jsou ovšem na samém dnu, ze kterého je vždy těžké se zvednout.

Literatura, odkazy, zdroje

Foto: autor

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Z historie  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 14.01.2007
Přečteno: 7757 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist