úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Zeptali jsme se Petra Vondráka

Rozhovor

Už nejméně 10 let patříš ke stálicím naší vrchařské scéně. Jaké byly vlastně tvoje začátky spojené s motorismem?

Mé začátky s motorismem jsou od dětství...otec se věnoval od mládí veteránům a od toho se dostal v roce 1990 k závodům historických vozů. Jezdil s národní formulí a my jsme jako kluci nemohli chybět na žádných závodech a když se v šestnácti letech naskytla možnost závodit, tak nám to umožnil. No a když byla možnost jezdit rychleji a rychleji, tak už člověk přestal vnímat tu historickou část závodění a začal být závodníkem v tom pravém slova smyslu....to znamená, nezajímá mne jakákoliv historie, ale čas za který se dostanu na kopec....i když s historickým vozem, tak závodím proti špičce současných vrchařů.


Foto: Choli


Vyzkoušel jsi postupně řadu historických vozů. Včetně jednoho z nejrychlejších v Česku postavených aut (MTX BMW po M. Velkoborském). Na které z nich nejraději vzpomínáš?

Na tuto otázku se těžko odpovídá...MTX 2-01 BMW Alpine byl můj první závodní vůz. Myslím tím vůz, se kterým se opravdu dalo závodit. Takže určitě je hluboko v mém závodním nitru, ale jak jsem říkal, jsem závodník, tak mne zajímají jen dokonalejší závodní vozy. Tím je v současnosti pro mne 752 F2, která je v porovnání s 2-01kou úplně někde jinde. Je to plnohodnotný závodní stroj....

Zvykli jsme si, že patříš nejen k pravidelným vítězům MČR historických vozů, ale tu a tam promlouváš i na těch nejvyšších příčkách absolutního pořadí. Jaké to je startoval s formulí 2 z roku 1975 a jezdit časy třílitrových monopostů? Jak vnímáš souboj o absolutní pořadí mezi současnými vozy a jaký máš názor na to, aby se takové absolutní pořadí mezi současnými i historickými vozy udělalo oficiálně?

Už jsem se o tomto trochu rozepsal v první otázce...jsem závodník a proto budu závodit vždy proti naprosté špičce. Kdybych tu možnost neměl, ukončil bych raději kariéru, než se jen někde vozit a dělat si falešné iluze, že ,,jako“ závodím. Samozřejmě i já pošilhávám po silnější technice, bohužel doba tomu zatím nepřeje. Myslím tím jak finančně, tak i současný stav na našich kopcích člověka nemotivuje.

Poslední roky trpí domácí šampionát nedostatkem jezdců. Přitom v Evropě patříme k velmocím. V čem spatřuješ problém, že se jezdcům často nechce na domácí kopce?

Na toto téma probíhá strašně moc diskuzí a já bych se jich nerad účastnil. Problémů je hned několik...hlavní příčinu vidím ve finanční situaci a nepřiměřených finančních a materiálních nárocích na jezdce MČR a ostatních, řekněme „účastníků konkurenčních závodů“.

Sám si vyjel na několik závodů ME historických vozů. Budeš v této spanilé jízdě pokračovat? Chystáš se příští víkend na Rechberg?

Určitě se letos chystáme na určité vybrané závody do ME, ale bude to jen v omezené míře. Na Rechberg se chystám, ale pouze jako doprovod našeho druhého vozu. 752 není ještě komplet dodělaná, aby mohla být spolehlivě nasazena do závodu.

Kde všude ses zúčastnil závodů historických vozů, myslím mimo kopce?

Mimo kopec jsme s historickým vozem jeli pár okruhů. Vzhledem k velké rozmanitosti historických vozů, které se k závodu přihlásí, je takové závodění naprosto nezajímavé. Pokud by se jednalo o závody s nehistorickým vozem, tak jsme odjeli jednu sezonu s vozem skupiny CN MMČR D4 vytrvalostních závodů. Toto považuji za nejhezčí část své dosavadní kariéry, kde jsem nasbíral nejvíce zkušeností.

Jaké jsou tvoje plány pro letošní ročník a jaký máš výhled do blízké budoucnosti?

Mé plány pro letošní rok...?? máme několik vybraných závodů ME, které bychom chtěli odjet, úspěšně dojet a hlavně vyhrát. Podotýkám, mezi historickými vozy. Ale jsou samozřejmě i cíle, kterých bychom chtěli dosáhnout v absolutním pořadí mezi všemi účastníky závodů. A výhled do blízké budoucnosti...samozřejmě sním a začínám vymýšlet projekt F3000, ale všechno je o penězích. Nejsem člověk, který bude něco dělat jen na půl. Až bude všechno tak, abychom tento projekt mohli úspěšně spustit, bude to F3000. Nyní nedokážu říct, kdy to bude.

Co děla Petr Vondrák jako člověk, když zrovna nezávodí?

Petr Vondrák jako člověk??? určitě se věnuji práci, které mne zajistí to, že jako Petr Vondrák můžu závodit. Pokud zrovna nezávodím, je mým životem sport. V zimě jsou to hlavně lyže, plavání a fitko...v létě jsem srostlý s horským kolem a motorkou. A další zálibou je pro mne jako milovníka přírody zahrada, kde tvořím vymýšlím a realizuji... :-)

Děkuji za rozhovor.


Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Piloti a týmy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 19.04.2010
Přečteno: 4600 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist