úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Jubilejní 250. vítězství značky Osella v ME

Jedinečná statistická anomálie

Při příležitosti jubilejního 250. vítězství značky Osella v rámci hodnocení závodů ME, se alespoň v krátkosti podívejme na bilanční úspěch italského výrobce. Asi každý zná osobnost pana Enzo Oselly včetně několika ročníků, které tým Osella strávil ve formuli 1. My se podívejme trošku na úspěchy spojené se seriálem Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu, pro které bijí naše srdce.

Závod v rakouském Rechbergu byl 651. závodem započítávaným do seriálu ME, z toho 27 závodů bylo předválečných. FIA tedy zorganizovala celkem 624 závodů. Když se „Enzo“ Vincenzo Osella (*26.4.1939) osamostatnil od spolupráce s úspěšným Abarthem a začal s výrobou vlastních vozů po roce 1971 pojmenovaných hrdě svým jménem, asi netušil, jak mocnou legendou se jeho vozy stanou. Prvních závodů se zúčastnily modely PA1 v roce 1973. A jak dlouho se čekalo na první vítězství v seriálu ME? Již v roce 1976 v červnovém závodě na německém Schauinslandu se díky Italovi Gianfranco Boerisovi mohlo slavit. Úspěch si vyjel model PA4, výrobního čísla 039. V témže roce skóroval jedničku i Gabriele Cuiti o měsíc později na Ascoli. Bylo jasné, že mezi dvoulitrovými spidery je Osella na samé špičce tehdejší konkurence značek Lola, March či Chevron.

Ještě výraznější úspěchy přicházejí po roce 1981, kdy do kokpitu Osella usedá fenomenální pilot Mauro Nesti, rekordman v počtu vítězství při závodech do vrchu seriálu ME. O dva roky později bere Ital útokem závody ME a Osella jede od vítězství k vítězství s poměrem 9:3 (Osella vs. zbytek světa). Ještě o rok později se dvou vítězství dočká Lola, aby sezóna 1985 nepoznala jiného vítěze, než značku Osella, ať již díky Nestimu, nebo německému esu Herbertu Stengerovi. Podobný triumf se opakoval až v roce 2002, kdy září model PA20S a nenachází přemožitele za celý rok díky Franzu Tschagerovi, Otakaru Krámskému či Cyrille Frantzovi. Dost možná nepřekonatelný rekord v počtu vítězství v řadě pokračoval pro Osellu po celé sezóny 2002-2003-2004-2005! Celé 4 roky nezvítězil v žádném závodě ME jiný vůz, než Osella. Pouze jezdci se střídali, legenda rostla. Podtrženo a sečteno to bylo famózních 46 vítězství v řadě…

Následuje éra kralování monopostů, na což Enzo Osella posléze odpovídá modelem FA30, který usadí konkurenci opět do kouta a z karbonových formulí udělá druhé housle či zajímavý artikl do bazaru. Po jistých soubojích přicházejí ročníky 2012-2013 a opět dva roky totální dominance vozů značky Osella. Při pročítání výsledků mi mráz běhá po zádech... Pouze díky přestupu Itala Simone Faggioliho k Normě začíná seznam vítězů ve značkách získávat na pestrosti, ovšem Simoneho krajan Christian Merli, coby oficiální tovární pilot italské značky, dokáže přidat nejedno vítězství pro starého pána Enza Osellu. Když Merli protne pomyslnou neviditelnou cílovou pásku druhé závodní jízdy letošního Rechbergu, je splněno jubilejní 250. vítězství značky Osella na ME! Je to něco neuvěřitelného, co nemá obdoby asi v žádné jiné disciplíně evropského formátu. Přeci jen historie seriálu je dlouhá a velmi pestrá, a přesto někdo dokázal spojit své dílo tak dokonale s klikatými a mnohdy nerovnými tratěmi lemovanými stromořadím či svodidly, že rozum zůstává stát a jeden by tušil snad něco magického nad tímto uměním. Není nic krásnějšího, než být součástí této legendy a smět na závodech mávat usměvavým vítězům. Pro českého diváka bude možnost již při červnovém závodě ME ve Šternberku na trati Ecce Homo.

PS: druhou „šňůru“ vítězství drží Reynard se 13ti triumfy v řadě… Další komentář netřeba

A kdo jak přispěl k jubileu? Podívejme se na to v koláči :)Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 26.04.2017
Přečteno: 1956 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist