úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Náměšť n.O. - Podrobná reportáž

Souboj Titánů…

Po úvodním dvojzávodě na části brněnského automotodromu se vrchaři vydali vstříc zámeckému kopci v Náměšti nad Oslavou, který tradičně napovídá o tom, kdo se letos mezi vrchaři zařadí mezi favority. Zdejší divácky velmi oblíbená trať nepatří k nejdelším, takže se pro letošní rok jelo na tři jízdy, jejichž součet určil vítěze a poražené. Pořadatelé odvedli opět precizní práci a závod zde pořádali již po dvácátéčtvrté a už se těší na jubileum v roce 2006. Připomeňme, že zde měl loni velmi nepříjemnou nehodu absolutní mistr České republiky Otakar Krámský a v závodě pak Miloš Beneš překonal traťový rekord a dvakrát loni zvítězil.

Ačkoliv meteorologové předpovídali velmi špatné počasí, celý víkend bylo vcelku příjemně, často svítilo sluníčko a déšť přicházel pouze v době, kdy se nezávodilo, takže nikdy nebylo třeba přezouvat na mokré pneumatiky. Sešla se celá domácí špička a již sobotní tréninky ukázali, že seriál soubojů naší špičky, tedy duel Beneš - Krámský bude pokračovat i zde. Ale pěkně popořádku. V cestovních vozech skupiny N a A je vidět odliv jezdců a snad i jistý nezájem o závodění. Přesto se do Náměšti nad Oslavou podařilo přilákat několik soutěžních jezdců, kteří se postarali o důstojné doplnění počtu jezdců.

Nejslabší třídu skupiny N-1400 obsadili dva soutěžní jezdci místního Horáckého AK Heraltice. Souboj Viléma Feita a Tomáše Hobzy byl zároveň soubojem Škody Felicia a VW Polo. Přestože mezi jezdci nebyl velký rozdíl, měl ve všech jízdách navrch Vilém Feit a jeho VW Polo. Hobza tak dojel druhý. Soutěžák Petr Záruba ze stejného klubu měl být soupeřem zkušeného vrchaře Milana Boháče v další třídě. Ten si ovšem nenechal zkazit pověst krále mezi českými dvoulitry a přesvědčivě porazil se svým Renaultem Clio soutěžní Hondu Civic Petra Záruby. Boháč jel tak dobře, že se celkově usadil na třetím místě celé skupiny N. V nejsilnější třídě nad dva litry se po roční odmlce objevil Rudolf Medo s vozem BMW M3 - 3,2 litru týmu Vonka Racing a jezdec si na silný vůz zatím spíše zvykal a dojel třetí. Zajímavý souboj sváděl nejzkušenější jezdec této skupiny Jiří Voves na Subaru s pilotem CarDo Racingu Davidem Losmanem, startujícím na někdejším Vovsově Subaru. Že závody nejsou jenom o tom, kdo řídí novější a modernější vůz dokázal právě Losman, který výbornou jízdou Vovse porazil a zároveň obsadil první místo skupiny N.

Jan Trnka s kitovou Felicií týmu Resl Racing určoval tempo třídy do 1400ccm. Porazil svého týmového kolegu Jana Kočiše o více než deset vteřin a zvítězil. Nutno dodat, že Kočiš patří k nováčkům a na svou příležitost teprve čeká. Ve dvoulitrech velmi příjemně překvapoval Zdeněk Kuba na kitovém Fordu Focus. V tréninku byl dokonce i nejrychlejší v celé skupině A. V závodě nenechal nic náhodě a svou třídu vyhrál před soutěžákem Milanem Šimečkem na Nissanu Almera. Jiří Theimer po problémech a kolizi v tréninku do závodu svého Peugeota 306 ani nepostavil. V nejsilnější třídě se svedl nádherný souboj mezi Edou Paterou na Subaru a Ivo Krampotou na voze BMW M3. Nejdříve se vedení ujal Krampota, ale zkušenější Patera zrychlil ve druhé třetině a ani atak Krampoty v závěrečné jízdě nezvrátil Paterovo vítězství. O pouhých 8 setin sekundy se tak Krampota musel spokojit s druhým místem. Petr Líbal, který pilotuje loňské mistrovské BMW M3 po Robertu Šenkýřovi zatím na špičku nestačí, ale pěkným časem ve třetí jízdě ukázal, že s ním brzy budou muset soupeři počítat.

Nejlépe obsazená skupina M nabídla velmi pěknou podívanou. Devět jezdců se mezi sebou "popralo" ve třídě do 1600ccm. Speciálně upravená Škoda Felicia zkušeného Karla Patočky však nebyla pro soupeře k zastavení. Patočka s přehledem zvítězil, ale za ním to opravdu vřelo. Velmi vynikajícího výsledku zde dosáhl Martin Nikorjak startující s vozem Škoda 130LR, když obsadil druhé místo a porazil se zajímavým vozem mnohem modernější Pick-Upy. Snad mu i psychicky pomohla skutečnost, že zde hájil barvy pořádajícího týmu ASK Náměšť nad Oslavou, který se podle jezdcových slov opravdu dobře stará o své svěřence. O tři desetiny porazil Pavla Chluma, který tak dojel na třetím místě. Radim Ježek pilotující starší Škodu Favorit dojel čtvrtý a porazil sympatickou Martinu Strakovou na dalším Pick-Upu. Ale pěkný souboj o desetinky sekundy předvedli i jezdci na dalších místech, Myslivec, Machalík a Popov. Trošku pak již ztrácel Udržal. Velmi rychlou techniku předvedli jezdci ve třídě do 2000ccm. Zdejší konkurence je opravdu silná. Speciál postavený v dílnách Michl Motorsport pilotuje šternberský Milan Kašpárek. Rychlý VW Golf v rukách domácího Marka Rybníčka připravuje jeho někdejší jezdec Novotný či nejrychlejší Octavia na našich závodech v rukou Jiřího Jupy byli hlavními favority. Právě zmíněný Jupa ovšem díky svému jezdeckému talentu doplněného perfektní přípravou vozu, který seděl na trati již od pohledu velmi dobře, byl nakonec nejrychlejší a nedal soupeřům šanci přemýšlet o zlatu. Rybníček odstoupil pro poruchu, a tak Milan Kašpárek z AMK Ecce Homo obsadil druhou příčku a velmi dobře zajel i Bohuslav Urban na další Octavii, který patří v rámci MČR také k nové krvi. Martin Novotný představil po kratší odmlce nádherný Opel Speedster, který byl asi vcelku objektivně tím nejkrásnějším klenotem mezi uzavřenými vozy a připomínal někdejší prototypy skupiny C, jaké závodily například v LeMans. Podvozek vozu zatím nestačí přenášet výkon motoru a přes pěknou práci pilota zkrátka navíc zatím neměl a dojel čtvrtý před Liborem Rajdlem z početného Auto Kelly Racingu, který závodil s Fordem Puma, jenž se technicky přeci jen speciálům zatím nevyrovnal. Opravdová lahůdka v podobě supersilných monster soupeřících ve třídě nad dva litry byla doménou rodiny Komárků. Přes bojovný výkon Tomáše Vavřince na voze Lancia Delta, to víc než na třetí místo nestačilo. Z vítězství se radoval Josef Komárek, veterinář a otec mistra republiky Davida, kterému letos jeho Mitsubishi nefunguje podle svých představ a zlobí ho zejména elektronika. Krásný BMW M3 šternberského jezdce Jiřího Sedláčka ztrácel zejména díky sériovým dílům na podvozku a obsadil čtvrté místo.

Skupina SP byla ochuzena o start Petra Vojáčka, který neměl k dispozici svůj vůz BMW. Ten totiž prochází nezbytnou repasí před závodem ME ve Španělsku, protože po závodě v Rakousku nebyl Vojáček příliš s výkonem vozu spokojený. Tradičně vyrovnanou skupinu nakonec vyhrál Martin Jerman. Jezdec, který před pár lety začínal na historickém spideru MTX se dokázal během poměrně krátké doby dostat k absolutní špičce této skupiny, což dokázal i zde. Barvy stejného týmu, tedy Auto Kelly, hájil i druhý Lukáš Vojáček, syn slavnějšího Petra. Oba startovali s vozy Opel Astra. Jen těsně třetí byl brněnský Tomáš Kusý startující za Kart Arenu Brno, tedy specialisty na motokáry. Na medaili tentokrát nedosáhl Petr Benedikt na dalším Opelu Astra. Ovšem ani Milan Zahradníček, týmový kolega Kusého, či Jiří Los na šestém místě neztrácely na vítěze velký odstup. Sedmý dojel Martin Samek. Osmé místo patřilo Gabriele Jermanové, mladinké dceři vítěze závodu startující na Fordu Escort, se kterým loni jezdil Martin Rybníček, jenž se nyní věnuje práci testovacího pilota a v Náměšti nad Oslavou oslavil alespoň své třicáté narozeniny. Miroslav Jakeš se objevil v tréninku se svým Peugeotem, ale do závodu již nenastoupil.

Mladý Jiří Hrbáč startoval jako jediný mezi Národními formulemi, které nejsou zařazeny mezi monoposty skupiny E, kde jsme mohli obdivovat hned tři formule 3. Tou nejmodernější a nejúspěšnější byla Dallara 302 jezdce Milana Svobody, jehož časy byly pro soupeře nedostižné a pelhřimovský jezdec zvítězil. Na nový vůz si Svoboda zvyká velmi rychle a dosahoval zde časů na úrovni svých loňských. Příjemným výkonem potěšil oko labužníka i Miroslav Fajkus na starší Dallaře, která funguje k jezdcově radosti stále lépe. Třetí Miloš Zmeškal přeci jen na své dva soupeře nestačil a rovněž on startoval s Dallarou a obsadil bronzovou pozici.

Opravdovým vyvrcholením byla ovšem skupina CN. Škoda jen, že zde startují pouze dva jezdci a někteří naši další špičkoví jezdci si netroufají pokusit se postavit Otakaru Krámskému tak, jak to předvádí již třetím rokem Miloš Beneš. Právě Beneš se do boje pustil velmi ostře a překonal vlastní traťový rekord již v první závodní jízdě a to o celou půlsekundu, což je na trati, kde se jezdí pod minutu úctyhodný výkon. Ke svým nadcházejícím čtyřicátým narozeninám si Beneš určitě přál zlato a skalp Otakara Krámského. Jenže závodí se na tři jízdy a právě druhá jízda o mnohém rozhodla. Beneš udělal drobnou chybičku a svůj náskok z první jízdy ztratil. Výborně jedoucí Krámský ucítil svou příležitost a nové pneumatiky do třetí jízdy přinesly další posunutí traťového rekordu. Bojovný duch trojnásobného mistra Evropy posunul nejlepší čas Zámeckého vrchu na 54,25 sekundy a přes vynikající čas Miloše Beneše ve třetí jízdě, který byl opět lepší než jeho loňský rekord, obsadil Krámský zlatou pozici a Beneš se tak musel smířit s druhou pozicí.

Historické vozy nabídly tradičně pestré startovní pole. Mezi cestovními vozy nejsilnější stroj BMW 3.0 CSL v rukou Jaroslava Straky byl v sobotu k nedostižení a své pronásledovatele přes jisté úspěchy Pavla Koláře v tréninku ho zanechal za sebou. Pavel Kolář jezdil s velmi rychlou Škodou 130RS a vyhrál třídu do 1300ccm před Oskarem Králem na obdobném voze. Právě mezi třináctistovkami se sjela pěkná konkurence. Třetí totiž dojela další stotřicítka v rukou Martina Vondráka, který loni proháněl spider PRC na okruhových závodech prototypů. Vondrák zatím neprozradil, čemu by se chtěl letos na závodech věnovat, ale naznačil, že by se mohl objevit při stém výročí ve Šternberku na voze Dangel, což je zajímavý spider francouzské výroby, který v sedmdesátých letech u nás pilotoval Jiří Hák pod jménem Lotus. Hned za ním dojel na čtvrtém místě legendární Miroslav Adámek, který zde startoval po mnohaleté odmlce a byl příjemných překvapením závodu. Jeho pečlivě připravený vůz NSU TT přesně odpovídal barevnému provedení vozu, se kterým on sám v polovině 70. let zlobil tovární tým Škoda a se kterým se zúčastňoval i závodů ME. Adámek nám prozradil, že zatím je vůz opatřen zapůjčeným motorem a v příštích závodech by měl mít již připravený vlastní výkonnější agregát. Za ním obsadil pátou pozici ve třídě Jiří Svoboda, který tu a tam na závodech představí nějaký klenot z provenience značky Škoda. Nyní to byl typ 130LR, který navozoval atmosféru, kdy s obdobným vozem a v podobných barvách startoval například Antonín Charouz. Nováček Milan Stejskal na Fiatu 128 Rally zde oslavil svůj vrchařský debut a nevedl si špatně když porazil Václava Štěrbu na dalším Fiatu. V silnější třídě se za zmíněným Strakou radoval ze stříbrné pozice Milan Galáš na BMW 2002. Smůlu měl Zdeněk Konečný, který na voze stejného typu nedokonči třetí jízdu a odstoupil.

Mezi sportovními a formulovými vozy se sešla pěkná konkurence. Petr Vondrák byl loni nejlépe hodnoceným pilotem mezi sportovními prototypy a své místo favorita potvrdil i zde a zvítězil. Kdyby andělé měli růžky, určitě by je vystrčili v podobě Edity Práškové, která o sobě nechávala výrazně dávat znát v každé jízdě a stále se zrychlovala k velké radosti jejího otce, Jaroslava Práška. Krásná Edita startovala s tak silným vozem poprvé a pilně se učila. Překonat musela náročné řazení, zejména prvního rychlostního stupně, který jde na voze Chevron opravdu ztěžka. Ale ani výkon motoru ženoucí vůz do smyků nebyl snadným oříškem. Nicméně Edita si na silný vůz rychle zvykla a během víkendu udělala úctyhodný pokrok. Zdeněk Hnilička byl třetí v kategorii a zároveň vítězem mezi malými formulemi někdejších easterů. Podle svých představ se nedařilo loni velmi rychlému Petru Rokytovi. Ten měl loni zapůjčený vůz MTX 2-03 a ačkoliv byl letošní vůz téměř stejný, jednalo se o jiný klenot, který se do dnešních dní dochoval a díky precizní renovaci přes zimu objevil na našich tratích. Rokyta však v tréninku vyvrátil zadní kolo a do závodu promluvil pouze ve třetí jízdě v rámci tréninku na neděli. Ondřej Mikov s dalším easterem MTX rovněž závod nedokončil.


Po deštivém sobotním večeru nastalo velmi studené, avšak suché nedělní ráno. Nedělní závod byl v mnohém podobný tomu sobotnímu, možná se jen někteří jezdci nechali více unášet touhou po co nejlepším umístění a tak přibylo havárií, byť nepříliš vážných.

Sobotní vítěz třídy N-1400 Vilém Feit měl však nejtěžší nehodu z celého víkendu. Podařilo se mu svůj vůz poslat přes budku a byl pro jistotu svěřen lékařské prohlídce. Vítězství ve třídě si tak odnesl Tomáš Hobza na Felicii. Ovšem ani král dvoulitrů Milan Boháč nedokázal obhájit sobotní zlato a závod nedokončil a radost přenechal Petru Zárubovi. Jiří Voves chtěl zaútočit na svého soupeře Davida Losmana, ale nakonec to byl i on, kdo neviděl cílovou šachovnicovou vlajku. Losman si tak připsal další body za vítězství, tentokrát před Rudolfem Medou.

Týmový souboj mezi jezdci Janem Trnkou a Janem Kočišem se v neděli nekonali. Nejen, že Kočiš zatím na svého soupeře nestačí, ale do závodu ani nenastoupil a Trnka tak opět svou třídu ovládl. Zdeněk Kuba na Fordu Focus rovněž obhájil sobotní prvenství před Milanem Šimečkou. Theimer po nehodě v zatáčce u dubu v neděli do bojů nezasáhl. Eda Patera mezi nejsilnějšími áčky porazil tentokrát mnohem přesvědčivěji Ivo Krampotu. Stále se zrychlující Petr Líbal byl nakonec smutný, když se mu nevydařila třetí jízda, což ho definitivně vyřadilo z boje o lepší místo.

Karla Patočku zradila technika a jeho vůz se zastavil pár metrech po startu první jízdy a musel být odtlačen do parkoviště ručně, navíc pozpátku. Po lehčí kolizi odstoupil i v sobotu druhý nejrychlejší jezdec Nikorjak a když se nedařilo ani Pavlu Chlumovi, radoval se Vladimír Myslivec před Ježkem a Machalíkem. První jízda nevyšla Martině Strakové, která tak byla z dalších bojů o přední místa vyřazena, i když nakonec závod dokončila. Jiří Jupa obhájil sobotní zlato mezi dvoulitry před Kašpárkem, který se mu ovšem tentokrát hodně přiblížil a společně s výborně jedoucím Markem Rybníčkem se postarali o těsný souboj o stupně vítězů. Martin Novotný se dočkal prvního dílčího úspěchu, když si poradil s rychlou Octavii jezdce Urbana. Nejrychlejší jízdu skupiny M sice zajel mladý David Komárek z týmu Komvet, ovšem vítězství opět patřilo jeho otci Josefovi. Vavřinec se tak za oběma Komárky usadil na třetím místě před Sedláčkem.

Martin Jerman s loňským Vojáčkovým Opelem Astra kraloval opět skupině SP. Polepšil si však Petr Benedikt a dojel si pro stříbro, které mu zpravilo chuť po sobotním méně vydařeném závodě. Trojnásobný úspěch značky Opel pečetil mladý Lukáš Vojáček na třetím místě, který si poradil s Tomášem Kusým na Peugeotu a Jiřího Lose.

Jiří Hrbáč dokončil i nedělní závod se svou Národní formulí, jejíž hodnocení vyhrál. Nemohl se pochopitelně měřit s vozy formule 3, které se postarali o první tři místa skupiny E. Pořadí se nezměnilo, jen si zde Milan Svoboda zajel svůj osobní traťový rekord a pěknými časy se blýskl opět Miroslav Fajkus. Vyrovnané časy předvedl i Miloš Zmeškal.

Diváci se však nejvíce těšili na souboj Krámského s Benešem. Opět ovládal tréninkové jízdy Beneš, resp. druhý trénink, protože oba jezdci první jízdu vynechali. Po první závodní jízdě vedl velmi těsně Beneš, ovšem vysoké tempo nevydržel ve druhém dějství. V zatáčce u dubu jel příliš blízko vnitřnímu oblouku, kde byly nějaké nečistoty, který jeho vůz na výjezdu dostaly do smyku a po nárazu do plotu závod pro Beneše skončil, stejně jako boj o absolutní prvenství. Otakar Krámský však nejen v první jízdě, ale ještě mnohem rychleji ve druhé jízdě přesvědčil všechny fanoušky tohoto sportu, že dokáže perfektně udržet nejvyšší tempo a nervy na uzdě při stresovém souboji. Někteří odborníci vidí právě ve výborné psychice Krámského jeho velkou přednost pro závody do vrchu. Mistr Evropy tak zde zajel další ze svých bravurních závodů a zvítězil. Miloš Beneš tak má po technickém výpadku z Brna nepříjemnou bodovou ztrátu v boji o domácí titul a bude jen těžko hledat zbraně proti Krámskému.

Mezi historickými vozy kategorie cestovních automobilů se opakovalo sobotní pořadí. Dominoval Jaroslav Straka. Ve stejné třídě za ním dokončili závod Galáš a Konečný, všichni na vozech značky BMW. Pavel Kolář opět nenašel se svou výtečně jedoucí Škodou 130RS přemožitele a zvítězil mezi třináctistovkami. Martin Vondrák si však poradil s Oskarem Králem a dojel si pro stříbro. Královi totiž vůbec nevyšla třetí jízda a v součtu ho porazil i Miroslav Adámek, který se tak mohl radovat z bronzu. Stanislav Raška na voze VW Golf byl jediným zástupcem ve své třídě a stejně jako v sobotu si dojel pro vítězství.

Kategorie II měla po první jízdě na prvním místě šikovnou slečnu Práškovou, která zajela traťový rekord mezi historickými vozy. Své vedení si o setinku sekundy zvýšila i po druhé jízdě, ale nepodařilo se jí udržet stroj ve svých rukou v poslední jízdě a ztratila cenné sekundy po malém zaváhání a odsunula se na druhé místo. Výborným vyrovnaným výkonem se tak opět ze zlata a z postu nejrychlejšího historického vozu radoval Petr Vondrák startující na MTX 2-01 BMW Alpina, se kterým kdysi závodil i slavný Miran Velkoborský. Precizně provedenou rekonstrukci vozu ocenil i Miroslav Adámek, který právě proti Velkoborskému závodil v letech 1976 a 1977. Třetí příčku obsadil Petr Rokyta, který měl jistý handicap v podobě nouzově opraveného zavěšení pravého zadního kola. Ondřej Mikov tentokrát dojel a zvítězil ve své třídě. Naopak Hnilička odstoupil po odstoupení ve druhé jízdě.

Závod do vrchu Mann Filter Zámecký vrch ukázal, že letošní rok se zřejmě povede opět ve znamení souboje Krámský - Beneš. Zajímavostí byl přímý přenos závodu na internetu na stránkách www.vrchy.com prostřednictvím webové kameře, která přenášela dění na startu v prvních dvou závodních jízdách. Za bezproblémový průběh závodu patří díky pořadatelům, kteří vytvořili velmi dobré podmínky pro účastníky, diváky i pro naši redakci. Za pěkné sportovní výkony děkujeme jezdcům, kteří se postarali o příjemný zážitek početným divákům a těšíme se na shledanou při jubilejním ročníku v příštím roce.





Literatura, odkazy, zdroje

Na videozáznam z celého víkendu se můžete těšit prostřednictvím profesionálního záznamu firm FTJ video - www.ft-video.cz

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)




Článek publikován: 12.05.2005
Přečteno: 5177 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:



REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist