úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Náměšť n.Oslavou - aktuálně

Aktuální informace

Neděle - závod

První závodní jízda proběhla na mokré vozovce, protože krátce před závodem silně a hustě pršelo. Na mokru byl absollutně nejrychlejší opět Miloš Beneš. Do druhé jízdy nastupovali někteří jezdci na mokrých, jiný na suchých pneumatikách. Druhé jízdě dominoval Dušan Nevěřil, který svůj vůz před závodem včas opravil. Zajímavý byl souboj tří spiderů mezi historiky, kde předváděli mimořádně kvalitní výkony nejen Petr Vondrák, ale i Petr Rokyta a Edita Prášková, kteří se umísťovali pravidelně na špičce i mezi současnými vozy. Výborný výkon Edity Práškové znamenal rovněž nejrychlejší průjezd zajetý ženou na náměšťské trati v historii. Více informací přineseme v dalších dnech, výsledky máme již nyní k dipozici v neoficiální podobě díky výborné spolupráci s časoměřiči Děkujeme!


Neděle - tréniny

Nejrychlejším jezdcem tréninku byl Milan Svoboda. Ovládl první trénink a po kolizi Dušana Nevěřila se svodidly a následném zpomalení průjezdu Miloše Beneše pod žlutou vlajkou si udržel pozici a časem 0:58,29 zůstal první. Nevěřil však vůz společně s mechaniky pilně opravuje, takže lehce ťuknutý levý přední závěs bude určitě do závodu v pořádku. Na vyjímku by měl nastoupit i Petr Tykal, když v prvním tréninku nedojel do cíle a do druhého nenastoupil.Dnes ráno došlo rovněž k vyjasnění pojmů a definice třetí závodní jízdy, takže se snad vyhneme podobným excesům jako včera. Pěkně zajel David Komárek, který je absolutně druhý. Fantastický čas zejel Petr Vondrák na krásném spideru MTX 2-01 BMW Alpina (1:03,02). Po včerejší nešťastné diskvalifikaci si náladu zpravil kvalitní a dravou jízdou Marek Rybníček, kterému přechod do silnější skupiny M velmi prospěl a sledovat jeho bravúrní jízdu je jedním z největších zážitků z celých závodů.


Sobota - o závodě po závodě, aneb škoda mluvit

Při ranní rozpravě byla ustanovena třetí závodní jízda, ovšem o výkladu pravidel, přístupu či pochopení způsobu hodnocení nebylo zcela jednoznačné. Někteří tvrdí, že bylo řečeno, že se musí obě první jízdy dokončit, zatímco třetí byla jako doplňková na zlepšení času. Zaznělo přirovnání k podobným principům v cizině, kde se hodnotí dvě lepší jízdy ze tří. Rovněž bylo řečeno, že první dvě jízdy jsou povinné, třetí dobrovolná. Ovšem výklad "povinná jízda" někteří hodnotili jako jízdu, při které jezdec projede cílem. Ovšem stejně tak je možné toto chápat jako povinnost nastoupit do jízdy, tedy odstartovat. Nejsem soudcem, jen nestranným pozorovatelem, takže moje hodnocení je nutno pokládat za laický pohled na věc. K čemu vlastně došlo? Jezdec Martin Rybníček v první jízdě nedojel, takže mu byly započítány časy dvou dalších jízd. Nikdo nepodal regulérní protest proti jeho hodnocení v pořadí (4.místo ve skupině SP). Ovšem když mělo dojít k vyhlášení výsledků a předání cen, jezdci prostřednictvím mluvčího Edy Patery prohlásili, že pokud nebude Rybníček vyloučen a nebude vyřčena omluva, že na stupně nevystoupí. Ovšem výsledky již byly schváleny a tak nebylo snadné oříšek rozlousknout. Nakonec musel být přivolán sportovní komisař Adolf Fešárek, někdejší závodník i vítěz závodu v Náměšti nad Oslavou. Fešárek se dav rozvášněných jezdců snažil uspokojivě přesvědčit o tom, jak vše bylo zamýšleno, hodnoceno a schváleno. Několik jezdců ho však neustále přerušovalo, nenachalo ho domluvit a postupně se začalo schylovat k naprosto hloupému a zbytečnému extempore, kterého jsem byl bohužel svědkem, takže mně mrzí, že jsem raději už nebyl pryč. Nepomohlo ani opakované vysvětlení záležitosti a výkladu pravidel včetně omluvy z úst pana Fešárka. Rozvášněný dav bohužel nepůsobil příliš rozumě a přesto, že mu šlo dát svým způsobem za pravdu, způsob komunikace, vyjadřování a prezentace názorů byla naprosto nechutná, ponižující, zbytečná a ubohá. Někteří jezdci přitom pochopili výklad výsledků stejně jako třeba já, že se musí nastoupit do prvních dvou jízd a do výsledků se budou počítat dva lepší časy. Nicméně jiný vyhrožovali, že budou sabotovat závod v Náměšti, dokonce ve Vsetíně, až jsem měl pocit, že by byli nejraději, kdyby se žádné závody už nepořádali, protože pokud se nejvýrazněji projevují ve svých hádkách, určitě si najdou důvod a vhodnější místo napříkad v hospodě. Nemohu si pomoct, ale mrzí mne, že práce, kterou je pořádání závodu do vrchu, je odměněna podobným vystupováním, navíc, pokud se pořadatel snaží vyjít divákům i jezdcům vstříc tím, že umožní třetí jízdu. Jestli to měla být odměna za odvedenou práci, je více než zřejmé, že se brzy nenajde nikdo, kdo bude chtít závody do vrchu pořádat. Co více dodat? Ostuda, ostuda… jediné štěstí, že zde nebylo mnoho svědků, protože podobní výstupy by se snad hodily do ochozů ožralých fanoušků nějakého kopacího sportu, ale ne elegantního motorsportu...

Dost výlevů, tečka. Po závodě došlo k debatám ohledně katalyzátoru ve voze VW Golf jezdce Marka Rybníčka. Jezdec byl nakonec diskvalifikován, protože přítomnost katalyzátoru nebyl prokázána. Nemám momentálně k dispozici oficiální výsledky, ale zaslechl jsem i zvěsti o tom, že byl snad diskvalifikován i Patočka.


Sobota - závod

Sobotní závod vyhrál v novém traťovém rekordu Miloš Beneš na jediném speciálu skupiny CN ve startovním poli. Bližší informace přineseme během několika hodin. Výsledky jsou ve zvláštním článku.


Sobota - 2.trénink

Ve druhém tréninku došlo k nešťastné havárii loňského absolutního Mistra ČR Otakara Krámského. Při nájezdu do rychlé levé zatáčky u statky v horní části trati trefil levým předním kolem první pneumatiku ve vnitřní straně zatáčky. Vůz se vznesl, protože byl nadhozen právě onou pneumatikou a neovladatelně se řítil ke kamenné zdi místního statku. Štěstí v neštěstí však Krámský měl, když se mu podařilo vyhnout přímému nárazu do zdi, přesto pravá zadní část vozu tečovala bránu ve zdi a odhozený vůz trefil levým předním kolem druhou část brány, kde byly velké pneumatiky. Vůz se převrátil a ochranným obloukem dřel o zem. Po několika dalších metrech katastrofa končila tak, že nízký spider zůstal koly vzhůru. Hlavní a dobrou zprávou je, že se jezdci nestalo vůbec nic. Vůz je sice pošramocený, ale přesto to je ještě malé vítězství pokud se domyslímě, co by se mohlo stát, kdyby vůz ve svém řádění trefil zeď přímo a ne v místě brány.

Výsledky tréninku přinášíme ve zvláštním článku.


Sobota - 1.trénink

Do prvního tréninku nastoupilo cca 68 jezdců. Je to méně než 70, takže bylo rozhodnuto, že se pojede na tři závodní jízdy, přičemž se budou počítat dvě lepší. Nejrychlejšího času dosáhl Miloš Beneš na nově válečně zbarveném Lucchini. Druhý byl Krámský sledován Nevěřilem. Další výsledky zatím nemáme k dispozici. Problémy měl Rokyta na MTX 2-03, patrně došlo k poriše na poloose a závody tím pro něj možná končí.


Pátek

V pátek v Náměšti nepršelo, ačkoliv je zde pod mrakem. Trať je již připravená, ale jezdci se ještš sjíždějí. Padla zmínka o tom, že v případě účasti méně než 70 jezdců by se mohly jet 3 jízdy. Ve zvláštním příspěvku přinášíme pár fotografií z pátečního podvečera. Několik jezdců jsme včak v parkovišti nenašli, ovšem možná někteří přijedou až ráno. Více informací přineseme během soboty, další fotografie pak večer.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 09.05.2004
Přečteno: 5861 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist