úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

March 752 představil Petr Vondrák (aktualizováno)

Pár informací o tomto voze

Velmi atraktivní vůz představil v Náměšti nad Oslavou jezdec Petr Vondrák. Představíme si tento vůz na fotografiích kolegy Radovana Stránského.

March je známá značka, která má své počátky v roce 1969 a vyráběla závodní vozy jednak pod svou značkou, ale rovněž na zakázku. Se jménem March jsme se mohli setkávat ve formuli 1, stejně tak v LeMans a jejich služeb stavby závodního vozu na míru využíval třeba Nissan či BMW. Značka končila svou činnost přibližně s koncem minulého tisíciletí.

Po prvním voze postaveným pro formuli 3 v roce 1969 se již v roce 1970 March pouští do formule 1, staví velký prototyp March 707 pro zámořské závody Can-Am i další vozy pro závody menších formulí. Startuje rovněž ve formuli 2. Podle označení snadno vozy March identifikujeme, první dvojčíslí znamená rok výroby a třetí cifra značí cílovou skupinu, tedy 701 je vůz z roku 1970 pro formuli 1 etc. Takže Vondrákův March 752 je vůz z roku 1975 postavený pro formuli 2. Celkem v roce 1975 postavili 25 těchto vozů. Používali se motory BMW, Cosworth BDG, Hart a další. Tento typ vozu vyhrál japonské mistrovství pro vozy formule 2. Pro zajímavost, ve stejném roce byl v továrně March postaven i March 75S, se kterým jsme mnohokrát viděli populárního Adriano Parlamenta.

Konkrétní vůz, se kterým nyní startuje Petr Vondrák startoval v Mistrovství Evropy formule 2 v roce 1975. Nasazoval ho tým Team Warsteiner Eurorace s jezdcem Dieterem Braunem. Vůz ve své době odjel několik závodů a utrpěl pouze jednu drobnou kolizi, poté odpočíval v muzeu. Takže se dochoval ve velmi původním stavu a letos se stal ozdobou našich kopců.Historie vozu

(pro www.vrchy.com zaslal Michal Velebný)

„Koketování“ Valentina Rossiho se světem rallye a formulí není nic nového, přestup ze dvou na čtyři kola se už v šedesátých a sedmdesátých letech podařil Johnu Surteesovi, Mike Hailwoodovi a částečně i Giacomo Agostinimu.

O něco podobného se v roce 1975 pokusil i dvojnásobný šampión Němec Dieter Braun ( mistr světa 1970 ve třídě do 125ccm na Suzuki, v roce 1973 vítěz Velké ceny ČSSR v Brně a mistr světa do 250ccm na Yamaze). Získal sponzorské peníze od jednoho z největších německých pivovarů Warsteiner, které stačily na pořízení formule March 752 a účast na pěti vybraných závodech evropského šampionátu F2. Protože tehdy ještě aktivně jezdil motocykly, a se závodními automobily neměl žádné zkušenosti, svěřil přípravu vozu a jeho přepravu na závody Jörgu Obermoserovi. Ten byl v té době úspěšným výrobcem formulí 2 a 3 a spiderů značky TOJ, které nasazoval do závodů také s reklamou Warsteiner. Dieter Braun se svým Marchem startoval v dubnových závodech na Hockenheimringu a Nürburgringu, v červnových na Hockenheimringu a rakouském Salzburgringu a posledním závodem byl srpnový závod na anglickém Silverstonu. Nejlepším výsledkem v ostré konkurenci továrních vozů často i s piloty F1 za volantem bylo 13. místo z Nürburgringu a Dieter Braun se dále věnoval motocyklům. Jeho March 752 ještě rok pobyl v jeho garáži, pak ho prodal švýcarskému závodníkovi Ruedi Jauslinovi. Ten ho záhy přenechal švýcarskému Grell Museum v Rheinfelden, kde vůz odpočíval dalších bezmála 25 let. Poté se nakrátko octnul v Kanadě, odkud ho loni v létě odkoupil jeden italský sběratel. Ještě během přepravy do Itálie se podařilo vůz koupit Petru Vondrákovi a vůz našel nový domov ve Staré Pace, kde během zimních měsíců prošel kompletní repasí. Byla dohledána závodní historie vozu, Jörg Obermoser pomohl se starým logem Warsteineru a sám Dieter Braun popřál: „Viel Spaß mit dem Oldie !“.


Nürburgring 1975


Hockenheim 1975


S autogramem pro Petra Vondráka
Literatura, odkazy, zdroje

Foto: Radovan Stránský, archiv Petra Vondráka

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Z historie  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 13.05.2007
Přečteno: 8321 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist