úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

LMS: Posádka Charou/Enge/Mücke vyhrála 1000km Katalánska

Tisková zpráva

Neděle 5. dubna se významně zapíše do dějin českého motoristického sportu. Jan Charouz, Tomáš Enge a Stefan Mücke s továrním vozem Aston Martin třídy LMP1 díky skvělému výkonu vyhráli po strhující bitvě závod 1000 km Katalánska, úvodní podnik Le Mans Series 2009. Závod na barcelonském okruhu znamenal debut týmu Aston Martin Racing v královské kategorii vytrvalostních závodů sportovních vozů a jeho výsledek potvrdil, že jak stáj, tak česko-německé jezdecké trio budou patřit k hlavním favoritům sezony.

Stefan Mücke, který s vozem s číslem 007 závod rozjížděl, se po startu ze třetí pozice dostal okmažitě do čela. Později vůz klesl na čtvrté místo, ovšem jezdci Jan Charouz a Tomáš Enge jej dovedli zpět na druhou pozici. Mücke se do kokpitu vrátil znovu na poslední část závodu, dokázal překlenout třičtvrtěminutový odstup od vedoucího vozu a přibližně půl hodiny před koncem závodu se znovu vrátil do čela a rychle si vybudoval několikasekundový náskok.

Závod měla skvěle rozjetý také posádka Harold Primat, Miguel Ramos, Darren Turner s druhým továrním vozem Aston Martin LMP1, která se dlouho držela na třetí pozici. V závěru však musela odstoupit, když se její vůz dostal do hodin, při kterých zhasl motor a ten se již nepodařilo znovu nastartovat.

David Richards, předseda společnosti Aston Martin: “Toto důležité vítězství je fatastickou odměnou za mnoho týdnů a měsíců tvrdé práce všech členů týmu. Vytrvalostní závody jsou především týmovým sportem a já si myslím, že jsme to dnes znovu potvrdili.”

Navzdory omezenému testování před sezonou absolvovaly oba tovární vozy Aston Martin šestihodinový závod bez technických problémů a v boxech se každý z nich objevil pouze šestkrát k plánovanému doplnění paliva a výměně pneumatik. Vůz se startovním číslem 007 navíc zajel také nejrychlejší kolo závodu (1:34,089 min).

Aston Martin se startovním číslem 007 v závodě prokázal rychlost i spolehlivost a po startu ze třetí pozice se v posledních devadesáti minutách závodu postaral o dramatickou zápletku. Stefan Mücke snižoval odstup od vedoucího vozu, v čemž mu navíc pomohl výjezd safety caru. Mistrovským předjížděcím manévrem po vnější straně dráhy se Němec dostal na první pozici a v provozu dokázal zvyšovat svůj náskok. Mücke znovu předvedl, jak umí být rychlý a pod šachovnicovou vlajkou projel s náskokem 14,8 sekundy.

Jan Charouz (vůz st. č. 007): „Je to skvělé. Měl jsem štěstí, že v době, kdy jsem jel já, fungovalo auto bez jakýchkoliv problémů a skvěle se ovládalo. Trefili jsme také tlaky v pneumatikách a mně se proto dařilo zajíždět i velmi rychlé časy. Společně s vítězstvím v šampionátu Formule 3000 beru tuto výhru jako svůj dosud největší úspěch. Byl to vážně působivý debut a já jsem měl z vozu po celý víkend dobrý dojem. Chtěl bych všem poděkovat za fantastickou práci, kterou odvedli. Myslím, že jsme dobře začali a věřím, že budeme stejně úspěšně také pokračovat. Nejdůležitější je, že jsme se také hodně naučili.“

Tomáš Enge (vůz st. č. 007): „Byl to skvělý závod a já mám obrovskou radost. Je to skvělý způsob, jak zahájit sezonu. V průběhu závodu jsme trochu ztráceli kvůli problémům se zadními pneumatikami a přetáčivosti, proto jsme postupně přidávali aerodynamické prvky na záď vozu a jeho chování se díky tomu výrazně zlepšilo. Sice nás to při každé zastávce v boxech stálo pár vteřinek, ale to se nám maximálně vrátilo na trati. Během svého stintu jsem se snažil udržet v kontaktu s vedoucím Pescarolem, ale nebylo to snadné. Výsledek byl ale nakonec perfektní. Tohoto vítězství si nesmírně vážím, protože se mi po dlouhé době podařilo vyhrát v absolutní klasifikaci závodu na mezinárodní scéně.“

Stefan Mücke (vůz st. č. 007): „Z výsledku mám obrovskou radost, ale až do cíle to bylo velice vyrovnané. V závěru to bylo tak těsné, že jsme vážně nevěděl, jak to dopadne. Nakonec jsme se díky vyjetí safety caru dokázali dotáhnout na vedoucí vůz a pak jsme v provozu našli skulinu, jak se dostat dopředu. Soupeř najel na vnitřek dráhy, my jsme jeli vnějškem a naštěstí to vyšlo. Jakmile jsme byli v čele, věřil jsem, že jsme dostatečně rychlí na to, abychom dokázali zvítězit.”

Antonín Charouz, generální manažer českých jezdců: „Jsem strašně šťastný. Byl to super závod. V jeho průběhu se nám povedlo vyřešit drobné problémy s vozem a díky skvělému závěru jsme dokázali zvítězit. Jezdci i tým odvedli skvělou práci. Jen je škoda, že do cíle nedojel i druhý vůz.“

Harold Primat (vůz st. č. 009): „Zažil jsem velmi náročný první stint, protože mi nefungovala nápojová lahev, takže mi bylo neuvěřitelné horko. Fyzicky to bylo obtížné, ale jsem spokojený s prací, kterou jsme odvedli. Výsledek dokládá, že se dřina vyplácí. Mám radost z úspěchu týmu. Jediný problém jsme měli s pohodlím jezdců v kokpitu, takže musíme zapracovat na sedačce.”

Miguel Ramos (vůz st. č. 009): „Samozřejmě mám smíšené pocity. Jsem strašně zklamaný a lituji toho, co se stalo, když jsem řídil vůz, ale mám radost z úspěchu týmu. Jel jsem za jedním z prototypů třídy LMP2, když jsem se dostal do hodin. Snažil jsem se kontrolovat vůz, abych netrefil svodidla, ale jakmile se auto zastavilo, nemohl jsem ho znovu nastartovat.”

Darren Turner (vůz st. č. 009): „Můj první stint byl náročný, protože to zatím byl nejdelší čas, jaký jsem v kuse ve voze strávil. Dodnes jsem s autem jel v kuse přibližně 20 minut, ale po startu závodu to byla téměř hodina a půl. Během toho jsme neměnili pneumatiky, což jen dokládá, jak obutí Michelin dobře fungovalo. Během druhého stintu nebyl takový provoz, takže jsme dokázali udržet naší pozici bez problémů.”

VÝSLEDKY 1000 KM KATALÁNSKA 2009

 1. 007 Aston Martin Racing Lola Aston Martin 209 kol 
 2. 16 Pescarolo Sport Pescarolo-Judd + 14,884 s 
 3. 10 Team Oreca Matmut-AIM  Courage-Oreca LC70-AIM - 3 kola 
 4. 12 Signature Plus Courage-Oreca LC70-Judd - 3 kola 
 5. 23 Strakka Racing Ginetta-Zytek - 4 kola 
 6. 17 Pescarolo Sport Pescarolo-Judd - 6 kol
Literatura, odkazy, zdroje

Zdeněk Zelenka
BPA sport marketing

Autor: www.vrchy.com  (Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 08.04.2009
Přečteno: 3991 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist