úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

MTX 2-03 /2.díl

Výrobní číslo 202

Druhý vyrobený spider MTX 2-03 byl předán na začátku roku 1978 do AMK ŽDB Bohumín. V tomto autoklubu byl již delší dobu prioritní jezdec Jaroslav Surówka, který dokázal kolem sebe soustředit personální a finanční zázemí ostravských oceláren.

Svůj první start s novým spiderem absolvoval při závodě do vrchu ve Vsetíně a obsadil pěkné druhé místo. Na okruhu v květnovém závodě v Mostě skončil opět druhý. Při "domácích" závodech v Havířově a Ostravě dojel vždy na čtvrté místě. Jednalo se o vůbec první starty tohoto typu vozu a tak se na vozidlech vyskytovaly různé závady, ale vůz dojížděl do cíle. V Ostravě startoval až z 11. místa. Dokončil i poslední závod okrhové sezóny v Mostě, tentokrát na 5. místě, ovšem se ztrátou dvou kol. Celkově mu to vyneslo 4. příčku v hodnocení MČSSR. I na kopcích dojížděl v první pětici, stříbro získal ve Zvolenu.

V průběhu sezony nahradil motor upravený v Metalexu za upravený u Krejbicha. Ten použil pro plnění motoru vstřikování Kugelfischer a výkon motoru se podařilo dostat k hranici 140 koní. Brzdová soustava byla také nahrazena za systém Girling. Surówka atakoval přední umístnění, ale jeho tvrdý styl jízdy většinou nevydržel při svém výkonu citlivý motor.

Po sezoně 1978 byl jezdec přesvědčen, že automobil s motorem Lada 1300 nemá naděje na vavříny a rozhodl se pro celkovou přestavbu. Tady se historie podvozku # 202 odděluje od jezdce Surówky, protože ten si objednává v Metalexu nový rám # 210 a stávající prodává Janu Janků.

Jezdec AMK Olšanské papírny Jan Janků tedy zakoupil holý rám a v lednu 1979 se spojil s Miranem Velkoborským. Od toho zakoupil z jeho vozu kompletní zavěšení, t.j. ramena, těhlice a brzdový systém. Za další měsíc následovala i kompletní nová kapotáž objednaná v Metalexu a základní díly byly zkompletovány. Převodovku si Janků nechal vyrobit u zavedeného konstruktéra a i po letech to je krásný výrobek. V základu byla použita převodovka z vozu Škoda 100, ale byla upravena na pětistipňovou. Motor Lada 1300 měl obvyklé úpravy, jen písty Lada byly nahrazeny písty Fiat 128 a byly z tohoto důvodu použity i ojnice Toyota. Zajímavým prvkem bylo použití duralového setrvačníku.

Takto upravený vůz byl hotový na začátku sezony 1979, ale nebylo dovoleno jezdci Janků vozidlo otestovat z důvodů soudu s Metalexem. Tomu se nelíbila kompletace mimo podnik, ale časem došlo k dohodě a jestliže někdy podnik Metalex uvádí prodej stavebnice vozu MTX 2-03, tak je to právě tento vůz. Janků se objevil s tímto vozem poprvé na okruhu v roce 1980, ale to již byla pouze labutí písen skupiny B6 na okruzích. Jezdci se příliš nedařilo a většinou se potýkal s technickými problémy. Startoval také v M ČSSR závodech do vrchu s nepravidelnými výsledky, které způsobovaly nejistá úprava motoru. Přesto dojel v Horním Jiřetíně v roce 1980 na pátém místě. Janků se v letech 1980 - 85 zůčastnil některých závodů M ČSSR do vrchu, ME ve Šternberku a pro MČSR do vrchu vůz zapůjčil v roce jezci Petru Pískovskému (stříbrný v Náměšti 1982) a v roce 1984 Jaroslavu Lakomému, který změnil modrou barvu na kombinaci barev zelené. Poslední zmiňovaný jezdce si v roce 1984 si vyjel dvakrát bronz v Olšanech a Pelhřimově.

V dalších letech se Janků soustředil pouze na závody monopostů formule Easter. Spider byl pověšen na více než 13 let do dílny a proto se dochoval v autentickém stavu sezony 1984. Tady jej objevil v roce 1998 autor článku a zakoupil jej. Již letos by ho rád představil na nějakém závodě, ale vše je zatím v jednání.

Fotogalerie:


Jaroslav Surówka si jede v Havířově 1978 pro 4. místo (foto: J. Král)


Jan Janků se představil v roce 1980


Janků na Ecce Homo 1984 již s motorem Lada 1600ccm


Janků na Ecce Homo 1984


Janků na Ecce Homo 1984


Janků na Ecce Homo 1984


Janků na Ecce Homo 1984


Janků na Ecce Homo 1984


Koupě vozu v roce 1998


Holý rám v roce 1998


Současná podoba vozu odpovídá stavu z roku 1984 včetně startovního čísla, které v PČSR používal Jaroslav Lakomý (stav bez renovace laminátů)

Literatura, odkazy, zdroje

Děkujeme za upřesňující poznámky současného majitele Dalibora Nerada.

Autor: Karel Berger  (Všechny články autora)
Rubrika: Z historie  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 04.02.2003
Přečteno: 12532 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist