úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

GIOM z Piešťan

historie

Začátkem 70. let vrcholila touha po automobilových závodech Františka Němce z Piešťan. S okruhem svých přátel založili klub "Garáž 10 motoristů" - GIOM. Vhodnou třídou se vzhledem k tvůrčí invenci a omezeným finančním prostředkům jevila nově vzniká B5.

GIOM 1

Jako základ posloužila podlaha z vozu Škoda 100. Karoserii navrhl P. Chudný, jako materiálu použil ocelový plech a přední okno bylo vyrobeno na zakázku. Úprava podvozku spočívala v použití tlumičů Koni, v závodních brzdách Girling a později v pneumatikách Dunlop. Vůz poháněl za zadní nápravou uložený motor Fiat 1600 2x OHC jenž dával při objemu 1608 ccm výkon 130 k. Tuto pohonnou jednotku upravoval na vyšší výkon v té době uznávaný odborník na motory Alfa Romeo Ladislav Duboczy. Převodovku pro změnu upravil ze čtyřstupňové na pětistupňovou Ing. Ondřejík. Vozidlo vyjelo na závodní tratě M SSR v závodech automobilů do vrchu a jeho jezdec František Němec se následující rok probojoval do M ČSSR, kde obdržel první výkonnostní třídu. Po sezóně 1974 byl GIOM 1 prodán a nějakou dobu sloužil jako pojízdná laboratoř, když byla nahrazena pohonná jednotka elektromotorem


GIOM 1GIOM 1


GIOM 2

Postupem do M ČSSR chtěli v Piešťanech co nejlépe nazbrojit, a tak se pustili do stavby nového vozu koncepčně stejného. Byly použity poznatky z prvního vozu, ale za cíl si tým určil snížit váhu a obstarat motor o větším výkonu. Ten se po různých peripetiích podařilo zakoupit a byl to velmi výkonný motor BMW Alpina (tento motor měl sám o sobě velmi zajímavou historii. Nejprve jej použil ve svém BMW 2002 TI Zdeněk Halada a později ve stejném voze J. Bican. Poté jej vlastnil liberecký Vaníček a František Němec, který jej použil v GIOMu 2 a 3 a poslední závody s tímto motorem absolvoval ve svém spideru Viliam Indříšek). Motor měl při objemu 1990 ccm výkon 220 k a byl umístěn za zadní nápravou. Vozidlo dosahovalo vzhledem k nízké váze výborných parametrů, ale veškeré plány zhatila havárie na M ČSSR v závodech na okruzích v Ostravě 1975. Havarovaný vůz byl prodán a pravděpodobně později sešrotován.


GIOM 2 před závodemGIOM 2 po havárii v Ostravě


GIOM 3
1/ BMW
2/ Alfa Romeo

V sezóně 1975 jezdil další piešťanský jezdec E. Bertoli také ve skupině B5 se Škodou 100 s implantovaným motorem Alfa Romeo 1750. Ke konci r. 1975 se Bertoli dohodl s Františkem Němcem na stavbě již třetí řady GIOMu, který vznikl ve dvou exemplářích.

Jako základ pro přestavbu posloužily podvozky z Formule 3 brněnské konstrukce (s tímto vozem již dříve Bertoli závodil a měl jej dokonce vybaven motorem Alfa Romeo 1600). Původní motor Bertoli nahradil u svého vozu motorem Alfa Romeo GTA 1300 zakoupeným od L. Duboczyho a zanechali původní převodovku Formule 3 - Melkus. Vozidlo se vyznačovalo vynikajícím technickým zpracováním a jezdec Bertoli se na některých závodech střídal se svým synem. Bohužel k malé podpoře sponzorů bylo vozidlo po dvou sezónách prodáno bratislavskému jezdci Molnárovi. V r. 1981 jej definitivně zakoupil Petr Samohýl, ale konec spideru na okruzích zakončil s výjimkou zapůjčení jezdci Moldovi v letech 1989 - 1990 jeho pouť v Samohýlově muzeu ve Zlíně.

František Němec použil do svého GIOMu 3 motor z předcházejícího vozu, tedy motor BMW Alpina a Ing. Ondřejík pro něj zkonstruoval pětistupňovou převodovku Škoda. Původní řízení bylo nahrazeno hřebenovým Renault a oba vozy nesly vlastně navrženou laminátovou karoserii, která měla ještě v té době ještě běžné otvírací dveře. S vozem dosáhl několika vítězství a předních umístění v M ČSSR v závodech do vrchu a na okruzích. Ale s nástupem třídy B6 byl v r. 1978 zaměněn motor za Ladu 1300 a již výraznějších výsledků nedosáhl. Po sezóně 1978 byl prodán Zoltánu Matajszovi, a ten jej provozoval bez výrazných úspěchů až do r. 1986. V současné době se GIOM 3 BMW renovuje a snad jej příští rok uvidíme na M ČR historických vozidel.


GIOM 3-1 jako nový vůzNěmec a GIOM 3-1Němec a GIOM 3-1 BMW Alpina v roce 1976Němec a GIOM 3-1 BMW Alpina v roce 1976Němec a GIOM 3-1 BMW Alpina v roce 1976 v Piešťanech peonásleduje M. Finotta s FordemNěmec a GIOM 3-1Bold MTX 2-03 a Němec GIOM 3-1Matajsz GIOM 3-1Matajsz GIOM 3-1 LadaMatajsz GIOM 3-1 LadaMatajsz GIOM 3-1 Lada
GIOM 3-2 jako nový vůzBertoli GIOM 3-2 Alfa RomeoBertoli GIOM 3-2 Alfa RomeoBertoli GIOM 3-2Bertoli GIOM 3-2Molda GIOM 3-2
GIOM 3 a GIOM 4


GIOM 4

Tento vůz byl opět postaven na podvozku Škoda 100 a karoserie vznikla úpravou laminátových forem GIOM 3. Vznikl tak uzavřený sportovní vůz, do kterého byl instalován odložený motor BMW Alpina a později Škoda 130. Svou extrémní malou výšku vzbuzoval pozornost a v době, kdy naše silnice okupovaly pouze vozy Škoda, Lada .... byl s výkonem 220 k vítaným zpestřením piešťanských ulic. Vozidlo bylo určeno do silničního provozu, a v současné době se na Slovensku renovuje.


GIOM 4GIOM 4GIOM 4


GIOM 5

Je pokračovatelem vozu určeného do běžného silničního provozu a byl opět použit podvozek Škoda, který byl jen málo upraven. Karoserie tehdy nesla módní tvary a snese i dnes označení GT. Motor Škoda 130 byl upraven na vyšší výkon, v této podobě se vozidlo účastnilo mnoha výstav. František Němec jej používal jako běžné vozidlo. V současnosti čeká GIOM 5 na Slovensku na renovaci.


GIOM 5GIOM 5 v dnešních dnech


Je to poslední GIOM? Pravděpodobně ne, protože František Němec a P. Chudný již plánují další vůz kategorie GT.

A kdo bude startovat při obnovené premiéře s GIOMem 3 BMW? Jak jinak, přece František Němec.
Literatura, odkazy, zdroje

Foto: archiv autora (a jezdců)

Autor: Karel Berger  (Všechny články autora)
Rubrika: Z historie  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 24.05.2002
Přečteno: 26750 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist