úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

FIA GT Championship a Podzimní cena Brna

Automotodrom Brno - 21.- 23.září 2007

Na sklonku léta přivítá Masarykův okruh již poosmé v řadě seriál FIA GT. Po celý víkend budou na závodní trati soupeřit automobily o výkonu až 650 koní. Harmonogram podniku nabízí hned několik vytrvalostních závodů: dvouhodinové klání vozů GT1 a GT2, dva hodinové závody vozů GT3 a tříhodinový závod mistrovství České republiky Divize 4. Atraktivní program doplní ještě několik kratších závodů českého mistrovství Divize 3, Divize 4 Sprint a také dva závody Škoda Octavia Cupu.

Letošní sezóna FIA GT sestává z desíti podniků, jejichž průběh je totožný: v sobotu absolvují jezdci dva volné a jeden kvalifikační trénink, v neděli pak třicetiminutový warm-up a dvouhodinový závod. Výjimkou je čtyřiadvacetihodinový závod v belgickém Spa, kde jezdci trénují již ve čtvrtek a v pátek, závod začíná v sobotu odpoledne a do cíle jezdci dorazí v neděli.

Vozy účastnící se vytrvalostních závodů FIA GT jsou rozděleny do dvou kategorií: GT1 - automobily o výkonu až 650 koní, a GT2 - vozy o výkonu kolem 450 koní. Na závodní dráze se tak v souboji o mistrovské body utkají Aston Martin DB9, Maserati MC 12, Corvette C6, Saleen S7, Lamborghini Murcielago, Porsche 997 či Ferrari 430.

V každém voze se střídají dva až tři jezdci. Každý z nich může ujet v kuse maximálně 275km, poté musí zajet do boxů a předat řízení dalšímu jezdci. Během zastávky v boxu mohou na voze pracovat čtyři mechanici, z nichž dva mění pneumatiky a dva doplňují palivo. Diváci se tak mohou těšit nejen na dramatické předjížděcí manévry, ale rovněž na rychlou a precizní práci mechaniků, která může často rozhodnout o výsledku závodu.

Body šampionátu FIA GT jsou udělovány podle standardní stupnice 10 - 8 - 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1 a započítávají se každému jezdci posádky. Každý tým může do závodu nasadit dva vozy, které sbírají body do poháru týmů.

Startovní pole FIA GT velice rozmanité, a proto byl za účelem dosažení vyrovnanosti výkonů zaveden systém váhových hedikepů. Zátěže jsou rozdělovány po skončení každého závodu následujícím způsobem: v kategorii GT1 dostane vítěz 40kg, druhý 30 kg a třetí 20kg. V kategorii GT2 dostane vítěz 20kg, druhý 15kg a třetí 10kg. Vozům, které skončí od čtvrtého místa dál, se naopak váhový hendikep (pokud nějaký mají) snižuje. Vozu GT1 na čtvrtém místě je odebrána zátěž 20kg, pátému se ulehčí o 30kg a od šestého místa dále se ubírá 40kg. Maximální váhový hendikep je 100kg pro GT1 a 50kg pro GT2. Pokud závod vyhraje vůz, který již veze maximální zátěž, dostane do dalšího závodu „supermaximum“ : 150kg pro GT1 či 75kg pro GT2. Váhový hendikep se rovněž přiděluje vozům, které vynechají některý ze závodů šampionátu.

K vyrovnanosti startovního pole by měla přispět také omezení týkající se motoru a pneumatik. Během jednoho podniku může být u každého vozu použit pouze jeden motor. Pro volné a kvalifikační tréninky mohou týmy použít maximálně tři sady suchých pneumatik, přičemž do závodu musí vůz vyjet na pneumatikách použitých v kvalifikaci.

Letošní novinkou jsou dva hodinové závody vozů kategorie GT3. Tyto automobily jsou sice výkonnostně slabší, ale vizuální atraktivitou se vyrovnají nadupanějším GT1 či GT2. Pohled na Chrysler Viper, Corvette Z06, Aston Martin DBRS9, Lamborghini Gallardo, Ascari Z01, či Ford GT bezpochyby nadchne všechny automobilové fanoušky.

Při pohledu do startovních listin české diváky jistě potěší silná základna domácích jezdců v čele s Tomášem Engem, Jaromírem Jiříkem či Jiřím Skulou. A vzhledem k tomu, že součástí podniku je i závěrečný díl Mezinárodního mistrovství České republiky v závodech automobilů na okruhu a seriálu ČP – Škoda Octavia Cup, nebude nouze ani o další nadějné české jezdce, kteří se utkají v těchto závodech.Autor: AMD Brno/CZ  (Všechny články autora)
Rubrika: Okruhy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 21.09.2007
Přečteno: 5579 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist