úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Ecce Homo 2009 aneb Kingdom Come

Pozvánka do Šternberku na závod snů

Parafráze na jednu z písniček heavymetalové kapely Manowar Kingdom Come mě napadá při listování seznamu přihlášených pro letošní 28. závod seriálu ME, který se bez přestávky každoročně vrací do Šternberku u Olomouce. Ano, oproti výhledům na začátku sezóny je (po hvězdně obsazeném závodě v Ústí nad Orlicí) na 130 jezdců přihlášených na Ecce Homo opravdovým snem, který budeme moci společně prožít již tento, první červnový víkend. Je to opravdu královská doba letošní sezóny, zlatý hřeb a vrchol, i když teprve třetí závod MMČR a čtvrtý podnik seriálu ME.

Na co se letos můžeme připravit? Podle předpovědí počasí na déšť… Bohužel tyto vyhlídky vůbec netěší, ale naděje umírá poslední, takže zatím věřím, že bude krásně a s tím souvisí hned pomyšlení na překonání traťového rekordu.. Ostatně, kdo by neměl rád to napětí, když se na trať vydává horký favorit závodu, řev motoru se blíží, rychlý vůz projede prakticky ideální stopou na hraně adheze nových pneumatik a využívajíc celou šíři vozovky mizí kdesi v další zatáčce a burácení motoru vozu se pomalu ztrácí mezi stromy… Pak napínáme ucho k rozhlasu, věřme, že jde rozhlas dobře slyšet, že ho už nic neruší… a čekáme na zvýšený a vzrušený hlas komentátora, který nám oznamuje, že po x letech padl opět rekord a pak se už uklidňujeme, tepová frekvence klesá, kroutíme hlavou, jak je možné absolvovat téměř 8 kilometrů ze zatáčky do zatáčky pod 3 minuty… Ano, to je chvíle, kdy běží mráz po zádech a my víme, že byl překonán zdánlivě nepřekonatelný čas… Ten aktuální rekord drží Španěl Ander Vilarino, který dnes již startuje na okruzích se spiderem Norma M20. Nejlepší čas v součtu zajel loňský mistr Evropy, famózní Lionel Regal na Reynardu 01L. Hodně fanoušků marně hledalo jeho jméno mezi přihlášenými. Přiznám se, že jsem s jeho startem počítal, ještě v dubnu to vypadalo zcela v pohodě, ale při našem posledním telefonickém kontaktu zaznělo bohužel jasné stanovisko. Finanční situace, která ovládá celý svět, způsobila, že Lionel Regal musí šetřit na domácí šampionát, který je prioritou a ostatní závody jede pouze tak, jak finance dovolí. Zde u nás nemá sponzory, proto nepřijede, i když by rád. Tak proč píšu o rekordu? Protože kopcům letos nekralují po dlouhé době monoposty připravené na bázi zastarávající formule 3000 či japonských "Nipponů", ale sportovní prototyp Osella FA30, který byl připraven jako monopost, přestože na první pohled je to skoro klasický spider nebo chcete-li "placka". Jezdec, konkrétně Ital Simone Faggioli, sedí uprostřed stejně jako v minulosti jezdci startující v seriálu sportovních prototypů Can-Am. Faggioli, který na svůj absolutní triumf ve Šternberku zatím čeká, má letos velmi dobré šance prolomit i Vilarinův rekord. Rozhodně na to má jezdecké i technické předpoklady, takže to chce už jen štěstí a počasí..

Na Moravu se ale chystá celá evropská špička letošního šampionátu, který svou poválečnou historii započal v roce 1957. Přijedou Italové v čele s Fausto Bormolinim (vítěz EH 2006), naše barvy bude hájit kompletní domácí špička závodů do vrchu, tedy Krámský, Beneš, Nevěřil, Svoboda. Rychlý ve Šternberku bude i čtyřnásobný vítěz Maďar Laszlo Szasz. Dalším z vítězů Ecce Homo bude pak Miroslav Adámek, který zde vytvořil traťový rekord v roce 1990, kdy i zvítězil právě s vozem upraveným podle předpisů Can-Am. Samozřejmě, že nyní na vítězství nepomýšlí, protože startuje s historickým vozem NSU TT se kterým ho pamětníci viděli již v roce 1971 při obnovení závodů do vrchu. Do pořadí bude chtít promluvit i nejrychlejší Rakušan současnosti, tedy Hermann Waldy stejně jako nejrychlejší Slovák Jaro Krajčí. Právě ten bude chtít zlomit trochu nepodařený závod v Ústí nad Orlicí a navázat na výrazný úspěch v rakouském Rechbergu na začátku letošní sezóny. Rychlý bude i další Ital Napione a pro změnu nejrychlejší Slovinec Stankovič. Stručně řečeno, prakticky všichni nejlepší a nejrychlejší jezdci z celkem 6 států Evropy zamíří o víkendu změřit síly při tomto krásném závodě k nám do České republiky!

Ve startovním poli však bude spousta dalších zajímavostí, které udělají závody atraktivní, i když se nebude bojovat o absolutní pořadí, ale o vítězství ve skupině, třídě, nebo prostě jen souboj jezdce s dlouhou a krásnou tratí. Těšíme se na opravený Ligier JS49 jezdce Novotného, velice kvalitní výkon Kostruha na Normě M20, fanoušky oblíbeného Pailera, přijede Brebsom, Pregartner, Edlinger na voze obdobném jako má Plasa, Kašpárek na Audi TT…. Mohli bychom ještě dlouho jmenovat elitní jezdce s vynikající technikou, ale to si nechme až na víkend! Bude se opravdu na co těšit a dívat. Snad jen prosím již dopředu o toleranci při odklízení karambolů, nečistoty na dráze… Ono na tak dlouhé trati je to vždy velmi náročné rychle odklidit olej na trati a podobně. Každoročně se to opakuje, takže doufejme, že to bude alespoň co nejlepší možné. Milé diváky, navštěvníky, tak prosím o toleranci :)

Sobotní tréninkové jízdy začínají v 8 hodin ráno, slavnostní zahájení závodu bude v neděli v 8:30 a v 9 se začne jezdit pěkně na ostro v závodních jízdách. Těším se na velkou návštěvu tohoto legendárního závodu.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 02.06.2009
Přečteno: 4692 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist