úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Co nám na sebe prozradila Edita Prášková?

Rozhovor s nejrychlejší českou závodnicí

Od roku 2000 máme možnost na našich kopcích i okruzích vídat sympatickou Editu Práškovou, která se každým rokem dostává blíže k absolutní špičce nejen v závodech historických vozů, ale i současných, přestože startuje na takřka 30 let starém voze! Protože je to velmi talentovaná závodkyně, o které určitě ještě uslyšíme, položili jsme ji pár otázek.

Dnes jsi nejrychlejší žena v závodech do vrchu nejen u nás, jaké bylo Tvoje dětství? Hrála sis s panenkami nebo autíčky?

Dětství bylo krásné a od mala protkané auty, závody a vším motoristickým, ale jako skoro každá holka jsem si hrála i s panenkami. V té době mi přišlo úplně běžné, že víkendy trávíme na závodech nebo veteránských srazech a máme doma formule.

Tvůj otec je prakticky od samotného počátku MČR HA pravidelným účastníkem závodů do vrchu. Kdy ses rozhodla následovat jeho kroky? Byla to Tvá volba, nebo jsi byla tak trošku nasměrována? Jaká byla Tvoje cesta k rychlým strojům? Kdy jsi poprvé viděla závody na vlastní oči a kdy je prvně zažila na vlastní kůži?

První závody které jsem viděla si konkrétně nepamatuji, to jsem byla hodně malá a jezdila na závody s taťkou, který v té době závodil ještě s Minorem a Delfínem. Pamatuji si akorát útržky ze závodů, ale hlavně to, jak sedíme na mezičce a koukáme, kdy pojede táta.
Někdy v patnácti letech táta řekl mně i starší sestře, jestli se chceme svézt na opuštěném letišti ve formuli Delfín.Obě jsme se svezli, ale sestru to nijak nechytlo a mě okamžitě.Tak jsem jezdila půl dne po letišti a už jsme plánovali, kdy a kde zkusím závodit. První amatérský závod, ještě bez licence, jsem jela na okruhu v Mostě a bylo to super, i když jsem to ještě vůbec neměla v ruce, neznala ideální stopu, ale i přesto jsem se maximálně snažila a poprvé i vletěla do „kačeru“ J.

Vím, že kromě závodních aut máš ráda silné motocykly. Jaké jsou Tvoje tajné sny, které by ses ráda pokusila realizovat v oblasti motorsportu ať již jedno- či dvoustopém?

Motocykly jsou moje veliká vášeň, na jaře jsem pořídila motorku, která dva roky jezdila závody, ale já se do toho pouštět nebudu, jezdím jen pro radost a pro adrenalin, i když mě to na okruh stále láká, jen tak to zkusit, jak by mi to šlo v jedné stopě…Co se týče automobilových závodů,tak mým snem je závodit s nějakou novou formulí nebo plackou, líbí se mi CNka, ale snad i více čistokrevné formule, třeba Svobodova F3 je ohromná. Bohužel na pořízení takového auta nám stále chybí sponzoři, ale hrozně ráda bych už opustila kategorii „historiků“, která je pořád tak trochu utiskovaná a opomíjená. Kategorie historických automobilů se pořád nebere vážně, i když mnozí zajíždí výborné časy a je tam spousta velmi dobrých závodníků. Já budu doufat, že se nám do příští sezóny podaří sehnat nějaké sponzory a pořídit nové rychlé auto a být v absolutním pořadí ještě výše.

Můžeš našim čtenářům porovnat auta se kterými jsi závodila? Aspoň Chevron F2, Spider Baghira a formuli Delfín? Jaké má které auto přednosti a zápory?

Formule 3 Delfín bylo skvělá, hodně jsem se v ní naučila a mohla jsem se porovnat s konkurencí i na evropských závodech hist.F3, kde jsem s výsledkem byla moc spokojená. A Delfín dokázal plnohodnotně bojovat i s formulemi Lotus. Ideální formulka do začátků, nějaký okruhový závod hist.F3 bych si s ní ráda zajela někdy znova. Spider Baghira bylo moje první „velké“ auto, z toho jsem už měla respekt a byla jsem ráda, že i to jsem dokázala zvládnout a zajížďět časy jako táta.Baghira je taková velká motokára,můžu si k ní dovolit hodně a ona poslechne, Chevron je mnohem tvrdší.
Ze Chevrona jsem měla trochu strach, na okruhu super, ale když jsem si představila úzkou silničku mezi stromy….O to víc jsem pak byla mile překvapená po pár jízdách v Náměšti, že i to se dá zvládnout, jen si to chce zvyknout a jezdit. Hlavně na větší výkon, který mě párkrát v zatáčce vyhnal do smyku, ale i na podvozek, který stále nemáme doladěný, tak jak by měl být, aby se s F2 nechalo jet ještě o něco rychleji než doposud.Snad to ještě vyladíme!


Sice nejsi jediná představitelka něžného pohlaví na závodech, ale nejvíc promlouváš nejen do pořadí skupiny či třídy, ale v poslední době i do absolutního pořadí nejen historických, ale i současných vozů. Jaké odezvy cítíš ze strany mužské části závodníků? Jak reagují, když je porazíš?

Já myslím, že všeobecně reagují dobře, je pravda, že jsem si také vyslechla nepříjemné poznámky a připomínky, ale také uznání a podporu. Všímám si toho, jak část závodníků mi fandí a část ne, tak to ale chodí.

Která trať je ti nejvíce sympatická a proč?

Mám ráda Lanškroun, je tam krásně rovný asfalt, pěkná trať s různými zatáčkami. Nevím ale jak mi bude sedět se Chevronem, je to o dost jiné svezení než s Baghirou.Chevron vnímá každou nerovnost na silnici mnohem výrazněji.

Naopak, která trať Ti moc nesedí?

Nemám žádnou,která by mi vyloženě neseděla, na každé je něco dobrého i špatného, ale všeobecně mám raději kratší tratě. Například Farinka, která mě s Baghirou příliš nebavila, tak se Chevronem jsem si jí krásně užila.

A ještě otázka z jiného soudku - jaké máš další zájmy ve svém osobním životě? Jakou třeba posloucháš hudbu?

Na ostatní zájmy kromě závodů a motorky nemám moc času, studuji VŠ a to mě dost vytěžuje. Když mám ale čas, tak ráda sportuji a už je jedno jak. Hudbu mám ráda, občas zajedu na nějaký hudební festival nebo koncert. Nejraději mám české a slovenské rockové skupiny.

Děkuji za rozhovor
Ráda jsem odpovídala….

FOTOGALERIE

FOTOGALERIEAutor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Piloti a týmy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 11.08.2005
Přečteno: 12274 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist