úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

MČR Ecce Homo odkrylo bombu v trnkovém keři

Merli v rekordu, domácí fanoušci v šoku

Po pauze se vrací MČR na zkrácenou trať Ecce Homo do Štenberku. Ve hvězdně obsazeném závodě nechyběl téměř nikdo, kdo se bude chtít poprat nejen o domácí tituly MČR, ale bohaté pole cizinců vytvořilo unikátní závod. A odhalilo v plné kráse domácí bombu. Už to není želízko v ohni, ale pořádný kalibr. S Petrem Trnkou se musí počítat na stupíncích nejvyšších absolutní klasifikace Evropy. A to tu ještě nikdy nebylo!

Naše krásná zem má dlouholetou tradici závodů do vrchu. Vyrostly nám tisíce závodníků a desítky těch, kteří ovlivňovali dějiny Mistrovství Evropy automobilů do vrchu, máme Mistry Evropy, ale nikdy žádný Čech nezískal titul v nejrychlejších vozech, které kopce jezdí. Možná si na takový titul budeme muset ještě dlouho počkat, ale to, co se stálo nedosažitelné, co bylo ztraceno ještě před objevením, to najednou dostalo celkem jasný rámec. Ten rámec má jméno Petr Trnka a Norma M20FC. Pod čarou je to pak také motor Mugen objemu 3000 ccm, bez kterého by nebylo možné bojovat o příčky nejvyšší. Co nám k technice prozradil Petr? "Motor je Mugen MF308 3000ccm V8, původní úpravce v F3000 (Nippon) byla japonska firma Tomei a pro Seba motor dolaďoval francouzký Emap Engine. Výkon je kolem 500 koní a maximální otáčky jsou 9200. Monokok a šasí je vyrobeno v květnu 2019, má číslo 07 a je to jeden z posledních vyrobených monokoků se štítkem Norma, dost možná úplně poslední, ale to nemám přesně ověřené. Další monokoky už měly štítek Nova Proto", upřesňuje český reprezentant. Optimisté říkali po sobotním vydařeném závodě, že by Petr mohl bojovat o podium! Proč ne.. Ale on v neděli bojoval o traťový rekord a absolutní prvenství s Christianem Merlim. Cože? Tak ještě jednou, Petr Trnka bojoval o traťový rekord a absolutní prvenství s Christianem Merlim…

Vůbec nelze přehlédnout, nebo nedocenit výkony ostatních jezdců, krásně jel Martin Jerman s úžasným vozem Lamborghini Huracane. V nejlepším světle se představil tým okolo velkého sympaťáka Sebastiana Petita, zejména překvapoval jeho bratr Kevin s nejlépe znějícím motorem ve startovním poli. Inu 8 piv nebo 4 litry v prototypu, to už je pořádný hukot. Na vše dohlížela klidná a spokojená Nela Grundová, česká snoubenka francouzského toppilota Sebastiana. V dobrém světle se připomněla trojice borců s vozy Reynard F3000, ovšem patřičně překapotovaných. Bohužel, naši oblíbení Fausto Bormolini i Renzo Napione měli v neděli technické problémy se spojkou a odstoupili. I tak si mnohé vyzkoušeli a výkony byly slibné, i pro, nás nového, Faustiniho.

Bravo pořadatelům, že se jim podařilo uspořádat tak zajímavý závod v současné komplikované situaci. Navíc bez diváků. Podařilo se však rozchodit zajímavý stream doplněný komentářem obou oficiálních komentátorů závodu, takže přes dvacet tisíc shlednutí na youtube ukázalo zájem o tento podnik.

Bylo to příjemné probuzení ze spánku, který vytvořila pandemie a věřme, že to je světýlko na konci tunelu a na závodech se budeme moci zase potkávat. A že máme v současné době pilota, který je nejblíž evropské špiččce v historii tohoto prastarého motoristického zápolení? Myslím, že ještě chvíli potrvá, než si na to všichni zvykneme. A hodně zdaru přeji nejen Petrovi, ale i všem jeho soupeřům, protože to jsou ty pravé závody. A pokud se dělaly vrásky v sobotu Miloši Benešovi ohledně boje o titul MČR, myslím, že obdobné vrásky neminuly v neděli Christiana a distančně jistě zapřemýšlel ještě hlouběji Simone, kterému vyrůstá soupeř přímo ve skupině, jejíž vítěz může získat evropský titul. A chcete ještě nějakou dobrou a špatnou zprávu na konec? Tak nejdřív tu špatnou. Václav Janík jel dost možná poslední závod se svou skvělou Normou Turbo. Protože turbomotory byly fakticky zrušeny z kopců :( A na nový motor se čeká 10 měsíců… Bravo pravidla, včas zvěřejněná.. A tu dobrou? Miloš Beneš by se brzy rád vrátil aspoň na sezónu, dvě, do kolotoče Mistrovství Evropy. A to si také přejeme. A kdo by mu nepřal jeho další přání? Tou je prototyp Nova, jakou jezdí Sebastian…Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 27.04.2021
Přečteno: 1 x
Stránka aktualizována: 02.06.2021

Související články:

    Slunce i stíny nad Ecce Homo Merli dokonal hattrick a vyhrál potřetí v řadě ME ve Šternberku, (Roman Krejčí)
    Ecce Homo Koro Mistrovství republiky s mezinárodní účastí na zkrácené trati bez diváků, (Roman Krejčí)


REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist