úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

FIA GT Brno - reportáž

FIA GT1 World Championship Brno

Hlavní program víkendových závodů bylo pochopitelně Mistrovství FIA GT1, které se jede poprvé s tímto statusem. Formát šampionátu nabízí celkem 6 typů vozů, přičemž jsou rovnoměrně po dvou v každém týmu a každý typ vozu nasazují vždy dva nezávislé týmy. Od čtvrtečních tréninků jsme tak mohli sledovat 4 vozy Aston Martin, 4x Nissan, 4x Ford GT, 4x Corvette, 4x Maserati a 4x Lamborghini. Vozy jsou dle předpisů pečlivě nastaveny tak, aby měly všichni prakticky stejné jízdní vlastnosti i výkonnost. Díky těmto předpisům se docílilo velice vyrovnaného pole vozů a jezdců, kde zpravidla duo na každém voze tvoří pár profesionálního tzv. zlatého jezdce, se kterým startuje týmová dvojka. Celkově je šampionát doprovázen podle mého názoru až přílíšnými omezeními a řekl opravdu zbytečných nařízení, takže podobně jako v závodě FIA GT3, který zde jel Mistrovství Evropy, docházelo k řadě penalizacím. Během závodu FIA GT3 jsem občas podezíral příslušné komisaře, že v kždém kole vylosovali někoho z jezdců, kterému pak nařídili průjezd boxem.. Ano je to nadsázka, ale bylo toho opravdu mnoho…



Mistrovství světa automobilů je a bylo vždy vzácné. Kromě formule 1 se na okruzích jel pouze šampionát cestovních vozů, který letos rozšířily právě líbivá gétéčka. Pro domácí diváky byl velkou atrakcí start Tomáše Engeho, který jezdí v celé sezóně za německý tým Young Driver Aston Martin. Po téměř až nepřehledné kvalifikaci se český jezdec objevi na třetím místě na roštu tzv. kvalifikačního hodinového závodu, který se jel v sobotu večer. Závod rozjížděl vynikající Michael Bartels na voze Maserati #1. Enge jel jako druhý poté, co závod rozjížděl jeho týmový kolega Turner. Turnerovi se podařilo závod dobře rozjet a nakonec se společně s Engem radovali z druhého místa. Enge vyjížděl s jistou ztrátou na vedoucího Bertoliniho, který vystřídal Bartelsem. Možná kdyby šlo o hlavní závod, mohl se Enge pokusit dotáhnout to na první místo, takto se to však zdálo zbytečné, protože druhé místo na roštu bylo výborné pro start hlavního závodu, který se jel po polední v neděli.

Bohužel samotný start hlavního závodu byl doprovázen několika nepříjemnými událostmi. Nejprve se ukázalo, že týmový kolega Tomáše Engeho, u nás dobře známý borec Stefan Mücke musel po problémech se zadním kolem startovat z boxů. Ovšem velkou debatu vyvolal podivný start samotného závodu. Vozy mají jet ve formaci i po odbočení zaváděcího vozu a držet stejné tempo, doku se nerozsvítí zelené světlo. Jenže tomu bylo tentokrát jaksi jinak… Nejprve se ulil na startu Bertolini, zdálo se, že bude tedy ještě jedno formovací kolo. Ovšem tento úmysl doprovázený probliknutí oranžového světla a tabule v ruce jednoho z pořadatelů vzal brzy za své a v závodě se pokračovalo, protože ostatní jezdci vzali start za ostrý a protože viděli ujíždějícího Bertoliniho, zrychlili také. Bohužel z druhé pozice jedoucí Enge si byl ve chvíli, kdy v mžiku oka viděl oranžové světlo, jistý, že se nezávodí a jel volně vnějším obloukem zatáčky a propadl se daleko za půlku startovního pole. Bylo jasné, že start nebyl v pořádku, ale bohužel pro české barvy se pokračovalo dál. Ani dodatečný stop and go pro Bertoliniho nemohl vrátit ztrátu, kterou díky zmatku během startu, získal Enge. Slova jezdce po závodě výše uvedené potvrdily a uvidíme, zda to nebude mít ještě nějakou dohru. Faktem je, že tými i jezdci jsou sešněrovány často nesmyslnými předpisy a za jejich porušení jsou ostře penalizováni ať již sportovně nebo finančně, případné chyby pořadatelů se pokládají za správné, i když jsou špatné a mylné.. Pro názornost jsme zavzpomínali na závod sportovních prototypů ISRS, kdy jeden z pomalejších jezdců po dvou a půlhodinovém závodě projel cílem před vedoucím jezdcem a tedy musel obsolvovat ještě jedno kolo. Jenže když ho objel a jel na cílovou rovinku a měl být odmávnut, špatné rozhodnutí komisařů, kteří ho přes jeho protesty poslali rovnou do parce ferme a nenechaoli ho projet cílem, zapříčinilo, že posádka po dojetí vytrvalostního závodu nebyla nikdy klasifikována a prostě měla smůlu… Stejně patrně dopadne i klauze tohoto podivného startu.

Naštěstí tím závod nekončil. Díky častým safety carům se stala kuriózní situace, že jezdci zajeli hromadně do boxů při jedné této žluté fázi a vyměnili jezdce i pneumatiky. Young Driver Aston Martin byl v tomto opravdu velmi dobrý a skvělým časem v boxech posunul posádku Enge/Turner na druhé místo po té, co všichni absolvovali boxovou zastávku. Rovněž si polepšil Bartels, který začal zezadu stahovat náskok skupinky prvních tří vozů. Docházelo k řadě soubojům, ale nakonec se na pořadí mnoho nezměnilo a pro naše barvy bylo nakonec druhé místo velmi krásné. Přesto šlo vyčíst ve tváři Tomáše Engeho, že si moc přál před domácím publikem získat první zlato ze závodu Mistrovství světa, navíc na domácí trati. Z vítězství se radoval v sobotu nepříliš výrazný vedoucí vůz celého šampionátu, tedy Ford GT týmu Matech s jezdci Grosjeanem a Mutschem. Ne Turnera se v závěru závodu tlačil Krumm s Dumbreckem na Nissanu, ale neúspěšně. Mezi prvním a pátým byl v cíli po hodinovém závodě rozdíl jen dvě vteřiny. Tím pátým byl stíhající Bartels na Maserati.

Top 10 v cíli

1 GT1 5 Grosjean / Mutsch Ford GT Matech 1:00:46.852 28 0.000
2 GT1 7 Enge / Turner Aston Martin DB9 1:00:47.569 28 0.710
3 GT1 23 Krumm / Dumbreck Nissan GT - R 1:00:47.818 28 0.959
4 GT1 10 Hirschi / Piccione Aston Martin DB9 1:00:48.405 28 1.546
5 GT1 1 Bertolini / Bartels Maserati MC12 1:00:48.618 28 1.759
6 GT1 2 Bernoldi / Ramos Maserati MC12 1:00:55.909 28 9.050
7 GT1 38 Pastorelli / Schwager Lamborghini Murcielago 670 R-S 1:01:00.137 28 13.278
8 GT1 13 Rosina / Hennerici Corvette Z06 1:01:03.565 28 16.706
9 GT1 9 Makowiecki / Sarrazin Aston Martin DB9 1:01:07.726 28 20.867
10 GT1 3 Wendlinger / Moser Nissan GT - R 1:01:09.514 28 22.655


article_01.jpg
Vítězný vůz Ford GT Matech
article_02.jpg
Aston Martin týmu Hexis
article_03.jpg
Jeden z výletů mimo trať
article_04.jpg
Další záběr vozů FIA GT3
article_05.jpg
Špionovo oko v boxech :)
article_06.jpg
Zázemí Vitaphone Maserati
article_07.jpg
Totéž v podání vítězů Matech
article_08.jpg
Špionovo oko v boxech :)
article_09.jpg
Špionovo oko v boxech :)
article_10.jpg
Špionovo oko v boxech :)
article_11.jpg
Špionovo oko v boxech :)
article_12.jpg
Nové vozy Nissan GTR
article_13.jpg
Sesterský Ford týmu Matech
article_14.jpg
Lamborghini v závodě FIA GT3
article_15.jpg
Ferrari č.87 mělo blízko k vítězství, ale zastavily ho 2 penalizace
article_16.jpg
Nový vůz BMW Z4 ve FIA GT3
article_17.jpg
Jediný Ford GT ve FIA GT3
article_18.jpg
Rychlá Corvetta FIA GT3
article_19.jpg
V tomto BMW zajel výborně český jezdec Matzke
article_20.jpg
Dvojice Nissanů v plném tempu
article_21.jpg
Tým All-Inkl.Com Lamborghini v celé kráse
article_22.jpg
Vítězná posádka Grosjean-Mutsch
article_23.jpg
Další výlet do kačírku
article_24.jpg
Tomáš Enge na tiskové konferenci




Literatura, odkazy, zdroje

http://www.gt1world.com/results/event/3

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Okruhy  (Všechny články rubriky)




Článek publikován: 23.05.2010
Přečteno: 4855 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:



REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist