|
24 hodin v Le Mans - reportáž
Ohlédnutí za 83. ročníkem nejslavnějšího závodu světa
|
|
Velmi rychlý ročník 2015 závodu Le Mans je minulostí. Porsche se podařilo famózní návrat na výsluní. Audi tentokrát chyběl výrazný taktický nápad nebo prostě jen víc sportovního štěstí. Samotný závěr závodu zahalily navíc dešťové kapky.
Vytrvalostní závody seriálu Mistrovství světa FIA WEC pokračovaly nejdelším závodem seriálu, slavnou čtyřiadvacetihodinovkou v Le Mans. Kvalifikace nebyla příliš dramatická a evidentně nebyla pro tovární týmy velkou výzvou ani prestiží. Jinak by se nestalo například to, že trojice vozů Audi dokázala v závodě jezdit rychlejší kola než i to nejrychlejší Porsche, které naopak ovládly kvalifikaci stylem 1-2-3. Zlepšila se i Toyota, ale pořád byl znát deficit rychlosti úřadujícího mistra světa ve značkách. Startovní grid doznal trošku nepochopitelných změn. Totiž 4 vozy skupiny LMP1 nesplnily limit 110% pro své nejlepší kvalifikační kolo. Proto byly upozaděny o řadu míst, respektive téměř za celé pole pomalejších vozů skupiny LMP2. Zvláštní způsob potrestání, který mohl být příčinou kolizni situace v prvním kole, kdy je tlačenice vozů maximální, nervy pracují na plné obrátky a to vše přesto, že si každý moc dobře uvědomuje, že se závod nerozhoduje v prvním kole.
Velmi dobře jezdil tým ByKolles s vozem CLM, který vždy uzavírá pořadí skupiny LMP1. Nyní měl soupeře ve vozech Nissan a navíc se také polepšil oproti tréninku. Jeden z Nissanů pro potíže se spojkou vystartoval o pár kol později, než zbytek pole. Jedna Corvetta nemohla být po havárii z kvalifikace opravena a nestartovala. Ostatním se poměrně dařilo. Dlouho byly pouze dvě Porsche hlášené coby odpadnutívší. U obou byl důvodem požár zadní části vozu. Později v depu vzplanulo trochu i jedno Ferrari. Během noční fáze jsme se pak bohužel museli rozloučit s vozem sympatického týmu Nissan Nismo, smůlu měla Oreca týmu TDS, kterou sestřelil patrně unavený jezdec Aston Martinu číslo 99, který opomenul před první šikanou na rovince Les Hunaudieres brzdit a škody na Orece, která držela pohodlně druhou pozici, byly neopravitelné. Incident zůstal bez potrestání, ačkoliv jinak se rozdávali pokuty a penalizace jako na běžícím pásu. Inu není důležité udělat škodu, ale prevenci je třeba trestat..
V závodě se pořád přetahovaly vozy Porsche a Audi. Razantní a někdy nebezpečná jízda vozů Audi slavila úspěch zejména v první polovině závodu. Nešťastnou havárii Audi číslo 8 Loice Duvala ztratilo toto Audi kontakt se špičkou. Ale oprava za 70 sekund poškozeného vozu je excelentní. Později poškození zadní části Audi č.7 znamenalo opět ztrátu, tentokrát kolem 7 minut. Duval doplatil na kuriozní situaci na trati, kdy dvěma vozům GT byla signalizovaná ještě žlutá fáze, pár dalších jezdců včetně černého Porsche 919 zpomalilo aby pomalu jedoucí gétéčka nesrazili, ale Duval jel už příliš ostře a z famózního předjetí pětice vozů byla kolize se svodidly. Naštěstí všichni pokračovali.
Nad ránem přišel v pořadí už čtvrtý safety car kvůli nehodě jednoho vozů Aston Martin. Bohužel pořadatelé se nenaučili používání žlutých fází tak bravúrně jako v belgickém Spa a jejich vyjetí vždy ovlivnilo více či méně souboje na prvních místech a rozhodně to nebylo šťastné řešení. Zejména když trať měří přes 13 kilometrů a práce na uklizení havárie či vyčištění úseku nikdy nepřesáhlo nějakých 50 metrů… Proč tedy použít safety car na celý okruh? No snad i tady se časem dočkáme rozumného řešení. Ostatně havárií ve fázi safety caru na různých závodech jen přibývá, protože každý jede co to dá, aby dohnal ten svůj nejbližší safety car… a to je hodně špatně.
První fáze tedy patřila vozům Porsche, ale pak to vypadalo, že Audi tradičně převezmo žezlo krále závodu v Le Mans. Ale karta se v noci začala obracet příznivější stránkou k vozům Porsche. Když k tomu během nedělního dopoledne přibylo několik drobných problémů vozů Audi, zdálo se být rozhodnuto. Už jen technická závada či havárie by mohla zmařit Porsche naplnění svého cíle. Ale zatímco ve Spa se Porsche nechávalo vyprovokovat svými rivaly k nejednomu zbytečnému souboji, zde vozy Porsche působily jako tichá síla. Vyhýbaly se riskantním soubojům a na útoky Audi většinou jezdci reagovali tak, že nechali Audi předjet a drželi se na dosah, ale nepouštěli se do sobojů, které by zbytečně opotřebovávaly kola. Právě skutečnost, že Porsche dokázalo jezdit na jedné sadě pneumatik na 4 plné nádrže, byla velmi povzbudivá. Nic naplat, že Lotterer zajel rekord na jedno kolo v historii tohoto závodu, ale pak musel opakovaně do boxů polepovat páskama uvolňující se části. Podobné problémy provázely i další dvě Audi, mající snad problém s kersem při brždění. Opakované byť ne dlouhé zastávky nakonec posunuly na pátou příčku v závodě nejméně úspěšný vůz Porsche, a rovněž Toyota mohla jeden z vozů Audi porazit.
Se střídavými úspěchy jezdili jezdci Nissanů a CLM ve skupině LMP1. Nejlepší čas Nissanu byl nakonec slibných 3:35,888 a CLM pak 3:33,560. Tedy obojí výrazně lepší než v kvalifikaci.
Ve skupině LMP2 se svedla bitva o druhé místo mezi Jota Gibsonem a G-Drive Ligierem zatímco po celou dobu závodu dominoval vůz Oreca týmu KCMG.
V GT profesionálních se radovala tovární Corvette po té, co druhý vůz skončil již v kvalifikaci. Na dalších místech se usadili vozy Ferrari AF Corse. Mezi amatérskými GT vyhrálo Ferrari týmu SMP před Proton Dempsey Porsche a dalším Ferrari poté, co těsně před cílem poslal svůj Gulf Aston Martin Paul Dalla Lana do bariéry.
Literatura, odkazy, zdroje
www.24h-lemans.com www.fiawec.com
Autor: Roman Krejčí
(Všechny články autora)
Rubrika: LeMans/WEC
(Všechny články rubriky)
Článek publikován: 14.06.2015
Přečteno: 2630 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021
Související články:
|