úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Italský duel pro Merliho

Ascoli 2023

Pětikilometrová trať přivítala účastníky seriálu FIA European Hillclimb Championship na rozpálené italské půdě. Šestý podnik seriálu byl součástí italského mistrovství, kde startuje Simone Faggioli. Ačkoliv on a Christian Merli jedou rozdílné hodnocení, všechny zajímalo, jak duel těchto dvou nejúspěšnějších vrchařů Evropy dopadne.

Již tréninkové časy vycházely lépe pro evropského lídra Christiana Merliho. A vlastně smáznul svého soupeře společně s traťovým rekordem i v závodě. Nový rekord má hodnotu 2:09,872 a Ital ho zajel hned dopoledne, aby nebylo o čem přemýšlet. Stínem sobotních tréninků byla těžká havárie vozu Porsche 991 zkušeného jezdce Francesca Leogrande. Jezdec si vyzkoušel novou verzi GT značky Porsche, ale totálně jej zničil, naštěstí se výlet do lesa obešel bez vážnější újmy na zdraví, i když se hovořilo o převozu do nemocnice.


Francesco Leogrande
Italský šampionát, společně s francouzským, má tradičně nejvyšší úroveň v Evropě. Možná ten český by mohl být i třetí nejlepší, ostatně rychlých vrchařů máme již dlouhá léta hodně. Nicméně tentokrát chyběl Petr Trnka, náš nejlepší jezdec, jehož cesta na jih skončila někde v Rakousku po poruše přepravního karavanu. Nepodařilo se situaci vyřešit, a tak se rázem nejrychlejším reprezentantem stal nestárnoucí Karel Berger s malorážkou Osella PA21 JRB, kterou pohání motocyklový motor BMW 1000 ccm. Karel měl na této trati naježděno již z minulého roku a zlepšení o 7 sekund je z říše snů. Ačkoliv do ME se počítali jen někteří jezdci, celkem se sešlo krásných 31 sportovních prototypů, tedy placek. Myslím, že společně s Lukášem Studeným, který jel dvoulitra Ligier, nechali v Itálii dobrou vizitku a několik domácích borců porazili. Podle mezičasů je jasné, že naši jezdci nejvíce ztráceli v závěrečné části trati, která je jak dělaná pro vozy s více koníky pod kapotou. V technických pasážích to však byla paráda v případě obou našich jezdců, kteří zabodovali do ME a Lukáš se umístil hned za Karlem.


Simone Faggioli

Karel Berger

Lukáš Studený
Již jsme zvyklí, že Španěl Joseba Iraola patří neodmyslitelně k evropské špičce a dokazoval to po celý víkend i na trati táhnoucí se do kopců nad krásným městem Ascoli. Tovární pilot Oselly Achille Lombardi přesedlal již z tak rychlého dvoulitru do zbrusu nového kokpitu Oselly poháněné turbomotorem. Ač hodnocený ve třídě do dvou litrů, pokořil své soupeře a skončil absolutně čtvrtý za Merli, Faggiolim a Iraolou. V Evropě to bylo dokonce třetí místo. Těsně za ním dojel ostřílený Stefano di Fulvio s Osellou PA30. Následovali borci jako Degasperi, Starck, Fazzino, Cassiba ml. Devátý byl Sebastien Petit, který porazil Alexandra Hina na desátém místě hodnocení ME. Ronnie Bratschi startující s českou licencí byl dvanáctý a zároveň nejrychlejší ve skupině PF1. Pokořil i všechny italské jezdce, kterým dominoval Marco Gramenzi se siluetou Alfa Romeo 8C postavenou v nedaleké továrně Picchio.


Ronnie Bratschi

Marco Gramenzi

Achille Lombardi
České barvy dále hájili jezdci kategorie 1. Ve skupině PF2 se blýskl třetím místem ostravský Jiří Theimer s Peugeotem. Ve slabší skupině PF5 nedosáhl na stupně vítězů Lukáš Müller se Škodou Octavia a byl hodnocený pátý. Ještě rychlejší byl Jindřich Pluhař s Nissanem Sunny, ale bohužel na startu druhé jízdy ho zradil diferenciál a nemohl odstartovat. Ostatně těsně před svým startem do nejrychlejší jízdy musel z kokpitu v přípravném prostoru vystoupit Karel Berger a hledat důvod zasekávání plynového pedálu. Nakonec pomohl Mirko Cassibba tím, že zapůjčil WD40 a na poslední chvíli se podařilo plynový pedál rozchodit.


Mirko Cassibba

Jiří Theimer mladší

Jinřich Pluhař

Lukáš Müller


Nabitá startovní listina, krásné počasí, zajímavé souboje, přátelští Italové, to je stručné shrnutí závodu v Itálii. Na další pokračování ME si můžeme odskočit do Polska první víkend v červenci.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 22.06.2023
Přečteno: 980 x
Stránka aktualizována: 22.06.2023

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist