úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Rechberg rozdává evropské karty

Informace před závodem

O tom, jakou podobu bude mít letošní ME v závodech do vrchu naplno napoví tradičně závod v rakouském Rechbergu. Úvodní podnik ME je sice už za námi, ale přeci jen odlehlý francouzský závod láká méně pravidelných jezdců, než právě závod v malebném prostředí Alp.

Nabitá startovní listina opět slibuje atraktivní závody, i když se nemohu zbavit dojmu, že historicky nejzajímavější Rechberg to asi nebude. Ale za těch více než 20 let, kdy tam aktivně jezdím, jsem zažil už opravdu parádní ročníky, ale i ty slabší. Věřím, že ten letošní bude nadprůměrný. Ačkoliv nemívám ve startovním poli osobní favority, ale vážím si každého jezdce, přesto mi výrazně chybí Miloš Beneš, který se již před časem stáhl z evropského šampionátu. Je to veliká škoda, protože jeho jezdecké i technické možnosti výrazně převyšují české hranice. Totéž by se dalo napsat o Václavu Janíkovi, který má natolik nabitý program, že si takovýto závod nemůže dovolit a na jeho výborné časy si musíme počkat do Šternberka. Postrádat budeme i Davida Komárka, který věnoval více úsilí na přípravy vozů pro týmové kolegy, než práci na své nově chystané zbrani. V duchu těchto negativních dojmů potěší start Dušana Nevěřila, který je velice rychlý a řekl bych, že si závody vybírá podle toho, co ho baví. A Rechberg ho baví určitě, protože od roku 2000, kdy se tam objevil se Škodovkou Felicia Kit-Car, chyběl pouze jednou (v roce 2001), kdy byl přihlášený, ale nepřijel. Pravidelným želízkem v ohni bude Petr Vítek s Osellou PA30, která prošla kompletní repasí před letošní sezónou a první brněnské časy vypadaly velmi slibně. Snad vydrží i technika. Těšíme se na dva borce s dvoulitrovými superrychlými vozy Osella a Ligier, tedy Petra Vondráka a Petra Trnku. Oba budou určitě patřit k tomu nejrychlejšímu, co nabídne dvoultrová třída napříč celým startovním polem. Nádherný Ligier JS49 pojede Michal Novický, kterého čeká na Rechbergu evropská premiéra. Zdatné soupeře budou mít naši v podobě vozů PRC či Osella zkušeného německého pilota Alexandra Hina, který už dokázal soupeřům poplantat hlavu při startu s F3000 a Rakušana Petera Amana. Nesmíme zapomínat ani na Vladimíra Stankoviče. Mezi třílitrovými plackami je konkurence ještě početnější, a kromě našich nechybí nestor evropských kopců Erich Öppinger či Ferdinan Madrian. Ale jsou tu i jména těch, kteří budou atakovat absolutní pořadí v čele s famózním a letos stále velmi rychlým Simonem Faggiolim, Francouzem Sebastienem Petitem a přihlásil se i Lucemburčan Guy Demuth. Všichni na Normách M20FC. Demutha si jistě pamatujete se starty s Osellou FA30, ovšem na Normu si teprve zvyká. Dalším velice rychlým otazníkem bude Stefano di Fulvio, který ohromoval časy dosažené v rámci historických vozů. Teď ovšem předvede Osellu PA30. Co z toho bude? Na to jsem možná nejvíc zvědavý, tam se mohou dít věci…

Monopostům bude vévodit italský úřadující Mistr Evropy Christian Merli. Člověk svou pohodou připomínající Jamesa Hunta opět prožene neskutečným způsobem svou vypiplanou tovární Osellu FA30. Ostatně, co jiného čekat od držitele traťového rekordu. Se stejnými vozy pojedou Diego Degasperi a Christoph Lampert. Nebude chybět ani Renzo Napione a hlavně legendární borec Fausto Bormolini, Aktuálně asi nejvěrnější pilot seriálu ME. Rakouský Rechberg si vyzkoušel už v roce 1991 a od té doby s pár výjimkami patří do inventáře závodu. S početnou konkurencí dvoulitrových monopostů se určitě úspěšně popere Martin Vondrák, kterého jsme zvyklí vídat na stupínku nejvyšším, věřme, že tomu bude stejně i letos. Ale jednoduché to mít rozhodně nebude. Tři Dallary a pět Tatuusů, to už je slušný revír.

Siluety jsou asi nejatraktivnější cestovní vozy, které na kopcích závodí. Možnosti úprav i vlastních konstrukcí jsou velmi otevřené. A tak se opět můžeme těšit na kopcový speciál Audi TTR DTM Vladimíra Vitvera, ale i více domácí konstrukce Dana Michla, pro kterého bylo loňské zastavení u zastávky osudné pro celý zbytek sezóny, a také na Marka Rybníčka, který odložil všelijaké čtyřkolkové monstra vypadající v podstatě jako soutěžní vozy a přestoupil do ryzího závodního speicálu nazvaného prostě Mc F1 Evo. Co se za tímto označením skrývá? Karosérie pochází z vozu McLaren F1 GTR, který startoval v závodech GT vozů včetně Le Mans a podvozek ještě loni vozil zadek Davida Komárka, tedy jde o Normu M20FC. Myslím, že tento speciál má obrovský potenciál a jsem zvědav, kam se během sezóny Marek posune a jak na to bude reagovat konkurence. Mezi třílitry bude bojovat s bavorákem velmi rychlý Pavel Kotek. V nejsilnější třídě potom diváky potěší vozy Lancia Delta Evo, Lamborghini Huracan Nicolase Brebsoma ale také Reto Meisel s šíleným Mercedes-Benzem. Ale těch atraktivních vozů tam je celá plejáda a tipovat celkového vítěze bude hodně těžké. Mezi dvoulitry se z našich lesů, louk a strání vydá Jiří Ošmera, Michal Kretz a Jiří Theimer.

Velmi podobná podívaná bude ve skupině E1. Z našich vzpomeňme Josefa Dohnálka a jeho super Citroen C2 nebo Františka Ančíka s BMW. Ale favoritem bude jistě Věroslav Cvrček a jeho Škoda Fabia S2000.

Krásné vozy skupiny GT mají letos trošku méně početné startovní pole, než bychom si přáli, přesto Martin Jerman s Lamborghini a Ján Miloň s McLarenem 650S budou okrasou a jistě nabídnou tvrdý souboj s Francouzem Christianem Schmitterem, který se rozhodl vsadit na Porsche 997. Zařazen ve startovní listině je i Peugeot slovenského jezdce Stanislava Kriváka. Opravdu GT?

Lászlo Hernádi by tentokrát neměl být ve skupině S20 sám. To se stává párkrát do roka a většinou je z toho druhé místo. Uvidíme, jestli Ivan Mutnanský ze Slovenska bude dostatečným soupeřem maďarského jezdce. Ten využívá trošku nesmyslného vypisování této mrtvé skupiny k tomu, že posbírá poloviční body ze všech závodů za první místo, pokud se sejdou dva jezdci, tak třeba za druhé místo a pohodlně se usadí v top osmičce v celkovém hodnocení ME kategorie I. Pro českého jezdce by to byla vstupenka do reprezentace. Tak co říkáte? Nezkusíme to příští rok? Snad to není ten cíl, kam bychom chtěli reprezentační motorsport směřovat. Nebo, že by to bylo cool, kdyby Miloš Beneš odložil Osellu a jezdil s nějakým sériovým miniautem, aby si vyjel reprezentaci??? To byla jen taková vsuvka, kterou jsem si nemohl odpustit, Tak mi odpusťte vy, milí čtenáři.

Dobře obsazená bude skupina A, kde se můžeme těšit na úřadujícího Mistra Evropy Lukáše Vojáčka se Subaru, ale i Davida Dedka s Alfou Romeo a zajímavostí bude start nestora Jaromíra Malého na Renaultu Clio Sport CR ve dvoulitrech.

Početnější české zástupce nabídne skupina N. Navrátilec Jiří Los prožene Renault Megane, zatímco Tomáš Vavřinec a manželský souboj Filipa Sajlera s Gabrielou Sajlerovou uvidíme tradičně za volanty Mitsubishi Lancer Evo.

Okrasou každých závodů do vrchu bývají historické vozy a nejinak tomu bude v Rakousku. Desítce monopostů může dominovat Franz Hilger s Chevronen F3, ale překvapit bude chtít i Martin Chytil, Aleš Gänsdorfer, Ondřej Chytil a zkušený Petr Tykal. Šest sportovních prototypů Osella, PRC a Olmas bude patřit k favoritům napříč všem historickým vozům a chybět nebude rychlý Uberto Bonucci.

Mezi cestovními vozy bude budit pozornost mohutný vůz Porsche 935 Jean Maria Almérase. Tedy dvě legendy v jednom balení. Tradičně se představí naši jezdci Milan Stejskal a Michal Sedláček z týmu GMS. Se Škodou 130RS bude bojovat Jiří Kubíček, Jaroslav Mikeš, Petr Strnad a Josef Michl. A v první kategorii najdeme i Josefa Štěrbu a Vladimíra Konicara. Zajímavostí bude start vozu Ferrari 250GT Rakušana Labnera.

Ale bohužel nemůžeme zmínit úplně všechny jezdce, kteří už několik dní věnují přípravám na závod maximum, co to jde. Vždyť je přihlášeno 263 závodníků z toho 36 českých. A to je už pořádná porce, která bude servírována v podobě tří tréninku a dvou závodních jízd. Předpověď počasí slibuje mokrou kosu, ale snad to všichni ve zdraví přečkáme a odměnou budou krásné výsledky a spokojení jezdci, diváci i pořadatelé.

Online výsledky by měly být dostupné na stránce pořadatele - klik :)Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 26.04.2019
Přečteno: 1 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist