úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Brno Revival 2018

Pozvánka na výstaviště

Závody automobilů v Brně mají velkou tradici a proto je prakticky příslovečné, že se zde zrealizovala myšlenka závodů historických vozů v areálu výstaviště, kde se právě i v minulosti s veterány začínalo. Jinak závody do vrchu v Soběšicích patří k těm vůbec nestarším na našem území a vítězili zde slavní jezdci jako například Čeněk Junek. Právě slávu kopce v roce 1930 přebírá Masarykův okruh. Po roce se letos uskuteční opět Brno Revival aneb festival rychlosti mezi pavilony, který slibuje přehlídku opravdu početného pole jednak automobilů, ale i motocyklů, samozřejmě historických. Navazuje se tak na závodní tradici spadající až do roku 1935.

Přesně sedm let od otevření výstaviště pro veřejnost se zde konal první doložený závod motocyklů. Právě spojení výstav a závodu bylo v této době velmi atraktivní. Oblíbené maloobjemové sportovní vozy zde závodily v šedesátých letech. Právě takové vozy budou velkým lákadlem víkendového programu 23.-24. června. Jezdívaly zde pochopitelně i atraktivní vozy tehdejší formule 3, které se rovněž i letos chystají před zraky diváků v rámci unikátního závodu.

Myšlenky uspořádat závod veteránů se rodily v šedesátých letech a v Brně na výstavišti se realizovaly už v roce 1963, tedy o tři toky dříve, než třeba na legendárním Ecce Homo. Velký podnik na Masarykově okruhu v roce 2014 pod hlavičkou FIA vnuknul organizátorům z ČAMS myšlenku obnovit závody mezi pavilony brněnského výstaviště. Výsledkem byly loňské premiérové závody, které se těšily velké publicitě i nadšených ovací mezi diváky. Sami organizátoři použili trefná slova: “Brno Revival Festival rychlosti mezi pavilony je společenský sportovní podnik, který představí ušlechtilou krásu sportovních a závodních vozidel v pohybu. Na trati, na níž se závodilo naposledy před padesáti lety, se představí automobily i motocykly od předválečných až do poloviny osmdesátých let. Revival je koncipován podobně jako obdobné akce ve světě – krátké jízdy velmi různorodých kategorií vozidel a hlavně divácky přístupné depo plné unikátní techniky. Svátek pro milovníky automobilů a motocyklů. Součástí akce je rovněž veletrh současných i dobových vozidel, doplňků a služeb a to v pavilonu A2. Návštěvníci se budou také moci těšit na burzu konanou v pavilonu A1 a přilehlých venkovních plochách či výstavu historických vozidel do roku 1990 na náměstíčku před 1. bránou.“

S ohledem na zaměření našich stránek nás nejvíce zajímají historické automobily. Pohled do startovních listin jednotlivých závodů nabízí hodně zajímavých vozů. Množství Bugatti se ani nedá komentovat, vždyť mezi sportovními a závodními vozy do roku výroby 1945 mají vlastní třídu. Atraktivní Tatry, Škody Supersport, Aero Minory, ale i legendární UDA Střely či Jiskra II jsou zapsány mezi závodními automobily do roku výroby 1963. Formule 3 mají omezení rokem 1972 a přihlášeno je celkem 11 monopostů. Mezi modernějšími formulemi nebudou chybět MTX 1-01, 1-02, 1-03 ani 1-06, ale uvidíme i KDV či Estoniu. Řadu cestovních automobilů novější výroby doplní mezi Škodovkami i z kopců dobře známá Denisa Bauerová-Schneider s legendárním ÚVMV 130 B6 a chybět nebude ani Josef Michl se svou Škodou 130RS. Z dalších značek se můžeme těšit na početné pole Alfa Romeo, ale i Jaguary, BMW, Rover, Ford, Porsche, MG či spider Radical Clubsport.

Když vše dopadne podle předpokladů, v příštím týdnu se dočkáte krásných fotografíí z této akce, kterou můžete osobně navštívit od pátku do neděle. Bližší informace najdete na stránkách pořadatele – www.brnogp.com.

Literatura, odkazy, zdroje

www.brnogp.com

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Okruhy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 20.06.2018
Přečteno: 1909 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist