úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

GMS HillClimb Prolog 2018 na Automotodromu

První dvojzávod vrchařů je za námi

Již druhým ročníkem GMS Prologu začíná letošní Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu díky pořadatelům z Maverick Rescue Cupu, kteří závod organizačně zaštítili a pochopitelně se zde jel i vlastní závod seriálu MREC.

Historie myšlenky uspořádat závod do vrchu na části automotodromu v Brně je však mnohem starší a spadá do minulého století díky iniciativně brněnského Jiřího Mičánka, který zde svůj závod v roce 1997 také vyhrál s vozem Lucchini P3-95M. A že se tehdy jezdily časy na úrovni dnešní dvoulitrových placek? To vůbec nevadí, 20 let je přeci jen dlouhá doba. Jisté je, že takovýto úvod sezóny je pro jezdce poměrně hodně zajímavý, protože i díky testování, které je zde umožněno vždy několik dní před závody, nabízí ideální vstup do sezóny na finální vyzkoušení nové či repasované techniky před náročnými závody, jako je například Náměšť nad Oslavou, kam se jezdci již svým zrakem upínají. A jaké bylo Brno?

Sudičky počasí věštily přeháňky, ale mraky je naštěstí neposlouchaly a ani větry si neporadily s uzavírkami okolo Brna a závody nestihly. Díky tomu jsme měli poměrně velmi příjemné, ač březnové počasí. Oba závody se stíhají v klidu v jeden den včetně tréninků, takže je pořád na co koukat a našinec si může pěšky projít kolečko a ještě druhé během focení a koukání z obslužné komunikace. Sice zde řada jezdců chyběla, snad i proto, že zimní pauza utekla nečekaně rychle a technika ještě nebyla připravena, případně u řady začala stávkovat i na poslední chvíli. Nechyběli dva jediní borci, kteří zdejší trať umí zajet pod dvě minuty. Václav Janík poměrně dost zrychlil, naopak Miloš Beneš s repasovaným motorem přímo z anglického Juddu spíše zpomalil oproti loňsku a slibovaných 40 koníků zůstalo asi někde na půli cesty. Anebo prostě z Anglie dodali omylem několik oslíků. Doufejme, že ještě není všem dnům konec a Osella FA30 zbavená pro letošní rok evropských poutí, pojede rychleji a rychleji. Nicméně Miloš Beneš i tak zvítězil nakonec v obou vypsaných závodech v absolutním pořadí, i když se Janíkovi podařilo poslat svou Normu M20FC v první jízdě druhého závodu na chvíli do čela. Ale Beneš si nenechal zdejší sedmé vítězství v řadě vzít.

Oproti loňsku Václav Janík porychlil a přiblížil se velmi těsně Benešovi, což věstí možná ještě nejedno překvapení v letošní sezóně, snad i proto, že naopak David Komárek ztrácí Janíka z dohledu. A to přesto, že v týmu Komvet nezaháleli, protože časy oproti loňsku přeci jen zeštíhlely, leč stále to není pod minutu. Dušan Nevěřil nepřijel, Petr Vondrák zabalil svou Osellu pro potíže s elektronikou ještě před závodem. Petr Trnka teprve finišuje přípravu. Za mne velmi příjemným překvapením zůstává Jiří Špalek, který svou Normu M20 vodil velice pěkně a rychle a společně s výkonem Michala Novického s dvoulitrovým Ligierem se stává pro mne nejvýraznějším zážitkem závodů. V prvním závodě se blýskl mezi dvoulitry Martin Vondrák, ale taky asi nebylo vše podle představ mladého jezdce a do druhého závodu již nezasáhl. Snad i díky tomu byla zajímavá bitva mezi dvoulitry, kde se čelo přesunulo z monopostů mezi prototypy. Milan Svoboda si půjčil Normu M20, se kterou se po Brně proháněl loni Patrick Semlbauer v Slovenském okruhovém poháru, ale jinak patří Liboru Neckařovi, který si ji koupil pro potěchu ze Švýcarska po jeho využívání na okruhových závodech. Milan Svoboda sice v rámci MČR vyhrál svou třídu, ale v celkovém pořadí sváděl pěkné souboje právě s Michalem Novickým a jeho Ligierem JS49, který byl nakonec rychlejší. Novický ovládl Českou trofej, zatímco další auto v absolutním pořadí velmi vysoko, Reynard 01L Laszlo Szásze zase ovládá MREC hodnocení. V rámci souboje s časem bojoval se zmíněným Jirkou Špalkem, který byl úspěšnější ve druhém závodě. Mezi výborně jedoucí dvoulitrové „placky“ Libora Neckaře, Jiřího Svobody a dalších se dokázal vtěsnat atraktivní vůz March Can-Am Adama Klusa, jehož historii spojenou se závody Interserie a Miroslavem Adámkem netřeba asi připomínat. Klus si vyjezdil s přehledem druhé místo v ramci MREC, přestože startuje v rámci historických vozů, kde nemá konkurenci. Rádoby plechová auta ovládlo duo Marek Rybníček – Igor Drotnár, kteří se ve vítězstvích vystřídali, jinak každý vyhrál svou skupinu E2-SH, respektive E1. Krásný oculus-auris zážitek, který můžeme popsat jako pastvu pro oči a uši, znamenaly průjezdy vozu Demoncar a jezdce Zdeňka Kráčmara.

Na trati jsme mohli vidět i dva krasavce Lamborghini. Ten úspěšnější vodil Bronislav Formánek a jednalo se o nový Huracan. Nicméně se tým potýkal s problémy s pneumatikami a na startu byla potřeba trošku šetřit spojku a poloosy. Přesto dosažený čas 1:11,74 patří k časovým klenotům uzavřených vozů, vždyť zde rychleji zajel v minulosti pouze Michl, Vitver či nyní Drotár a Rybníček. Potíže se nevyhnuly ani druhému vozu Lamborghini na startu, konkrétně Gallardo Martina Jermana.

Dlouho se neprášilo na volant pověšený na hřebíku brandlínského zámku, protože Petr Vojáček se ukázal v bojových barvách vozu Mitsubishi Lancer skupiny A, kde kryl záda synovi Lukášovi, který zvítězil, ale nikterak velkým, spíše překvapivě malým rozdílem. Ve skupině N jsme si moc neužili čerstvého držitele Zlatého volantu Tomáše Vavřince. Populární kocour přijížděl ke stadionu velmi pomalu a zvukem připomínal vůz spíše kočovníky cinkající do plechovek. Urvaný kus výfuku znamenal konečnou a zároveň zelenou pro rodiný souboj na ostří nože nejrychlejšího kuchaře Filipa Sajlera a jeho ženu Gabrielu Jermanovou, která byla opět rychlejší a zvítězila.

Atraktivní Ford Fiestu vodil až nezvykle klidně Oskar Beneš a vyjel si druhé místo ve skupině E1. Naopak mne mrzel neúspěch Andreasa Fiedlera, který představil svůj prototyp Pedrazzovy výroby PRC WPR60 Audi Turbo patřící ke špičce okruhového seriálu SportsCars Challenge. Bohužel jsme ho viděli jen v tréninkových jizdách a do závodu již nenastoupil. Když jsme u značky PRC, jistě není bez zajímavosti, že Walter Pedrazza, vlastně Emanuel Pedrazza, (Walter byl majitel firmy do roku 2010, kdy ji přenechal synovi Emanuelovi) a někdejší závodník, představil pro letošní kopcovou sezónu speciál pro skupinu E2-SC. Po mnoha letech okruhového snažení je to první počin pro kopcové závody. Má jít o vůz PRC FPR12 postavený právě na bázi vozu WPR60, který vodil například Fiedler. FPR znamená Fabio Pedrazza Racer, což je 12-ti letý vnuk Waltera Pedrazzy pojmenovaný po tragicky zesnulém Fabio Dantim. Rakouská firma nabízí velmi lehký vůz plný karbonu a slibuje maximální ohled na bezpečnost a má být alternativou vozů Osella či Norma. Premiéra by měla být na Rechbergu.

Ale vraťme se do Brna, kde si svou závodní premiéru užil Martin Chmelík s vozem Peugeot 206 a díky MREC jsme mohli obdivovat řadu žen za volantem, z nichž mezi Češkami nejrychlejší byla Kristýna Fillová na Mitsubishi, ovšem pokořená Gabrielou Sajlerovou startující v MČR. S menšími vozy potom startovala Tereza Machová (Swift) a Simona Málková (Fiesta).

Na další závody v Náměšti nad Oslavou se můžeme již teď těšit, ale řadu vrchařů ještě předtím čeká zahájení Mistrovství Evropy ve Francii a tradiční a stále překvapující Rechberg. Proč se mi to tam zdá rok od roku nějaké komplikovanější?Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mezinárodní mistrovství ČR  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 02.04.2018
Přečteno: 2275 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist