úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Rechberg 2017, aneb co nás čeká?

60 let od prvního závodu FIA-EHCC

Pomineme-li, že první oficiální ročník ME v závodech automobilů do vrchu byl pořádán již v roce 1930, ovšem pod hlavičkou federace AIACR, tak je to právě 60 let od prvního závodu ME, které organizuje federace FIA. Tedy skoro, protože to bylo až v 30.června roku 1957, kdy zaburácely motory na slavné trati Mont Ventoux ve Francii. Tehdejší vítěz Willy Peter Daetwyler ze Švýcarska se nakonec stal i prvním šampionem FIA v seriálu ME. Letošní Rechberg nabízí 252 přihlášených soudobých a historických vozů. Podívejme se trošku blíže do listiny přihlášených.

Patrně ani deset titulů za sebou neoblomí místní pořadatele, aby startovní číslo 1 a tedy poslední vůz, který tradičně zakončuje tréninkové jízdy, patřilo tomu nejrychlejšímu, co momentálně evropské kopce nabízejí, tedy prototypům skupiny E2-SC. Jednička tak zůstává monopostům, snad i proto, že loni zde Christian Merli zažil jedno ze svých absolutních vítězství v závodech ME s vozem Osella FA30. Pochopitelně nebude chybět ani letos, kdy došlo v jeho Oselle k výměně motoru, která slibuje ještě lepší přenesení výkonu na trať. Nebudou chybět ani další Oselly FA30 s Milošem Benešem a pojede i Paride Macario coby trojlístek nejrychlejších monopostů, oku diváka vyhlížející stejně jako sportovní prototypy. Startovat budou oba Reynardy nestorů evropských kopců, které pilotují tradičně Fausto Bormolini a Renzo Napione z Itálie. Celkem se můžeme těšit na 4 vozy F3000. Velmi rychlý bude jistě i náš Martin Vondrák, byť startuje s dvoulitrem Tatuus. Konkurenci bude mít ale velmi těžkou i ve své objemové třídě. Sportovním prototypům bude jistě vévodit famózní Ital Simone Faggioli, bez něhož by momentálně evropské kopce ztratily na atraktivitě. Pojede i řada českých jezdců jako Petr Vondrák, Pavel Dvořák či Petr Trnka s dvoulitrovými plackami, ale i Dušan Nevěřil s třílitrovou Normou. Postrádáme ve startovní listině jméno Vaška Janíka, který ovšem seriál ME nejede, stejně jako rychlý David Komárek. Ve startovní listině je i několik raritních specialit typu Wolf, Gibson či Tatuus, přesto převažuje úspěšná Norma.

V siluetách pojede hned několik českých jezdeckých es, kteří pilotují opravdu „nabušené“ speciály. Uvidíme Marka Rybníčka, Dana Michla, Vladimíra Vitvera či Jirku Lose. Soupeře budou hledat například ve voze Mitsubishi Berg Monster jezdce Dubaie. Mezi dvoulitry se může prosadit Jiří Theimer.

Nejpočetnější je skupina E1 včetně národních modifikací. Těšíme se na výkony Karla Schagerla (VW) či Ruperta Schwaigera (Porsche). Ale zajímavých vozů pojede mnohem více včetně Audi Quattro S1 (Zlatkov) či Lancie Felixe Pailera.

Martin Jerman poměří síly v atraktivní skupině GT, kde uvidíme kromě jeho Lamborghini také Ferrari či Porsche Rakušana „Tessitoreho“, což není nikdo jiný, než samotný nový šéf organizace celého závodu Erich Weber, který vystřídal ve vedení dlouhé roky pracujícího pana Seitingera. Nové nápady a svěží dech, věřím, že pocítíme už při tomto prvním ročníku s touto novou administrativou. Zatím jsem zaregistroval akorát větší problémy s akreditací ? Ale tam je příčinou rakouská vláda.

Mezi tradiční skupiny seriálu ME patří skupina A, která přilákala Lukáše Vojáčka, naopak náš další velmi úspěšný jezdec, Jaromír Malý, pojede ve skupině N vedle Tomáše Vavřince, Filipa Sajlera či Gabriely Sajlerové. Naši jezdci zde pravidelně patří ke špičce a doufejme, že tomu nebude jinak ani letos.

Nejpestřejší startovní pole nabízejí vždy historické vozy. Nebude nouze ani o prototypy, tedy čtveřici vozů Osella PA9/90, ale i Osellu PAN, Lucchini SN88 či PRC S2000. To je už patřičná konkurence, zejména i díky italským hvězdám z týmu di Fulvio Racing. Nebude chybět ani Jean-Marie Alméras a jeho úžasné Porsche 935. Neztratí se ani české barvy, které ve svých skupinách tradičně hrají prim. Připomeňme alespoň některé – Miroslav Adámek, Josef Michl, Petr Tykal či Vladimír Konicar. Zajímavostí by měl být start vozu BMW 635CSi, podle mnohých nejkrásnějšího cestovního vozu mnichovské značky.

Sobotní tréninky začínají v 9:00 a v neděli se bude závodit od 9:30. V předprodeji je cena vstupenky na oba dny 30EUR, ale jistě půjde koupit i na místě. Počasí je poněkud aprílové, ale podle předpovědi, kterou sleduji každý den, by alespoň mělo být sucho, snad jen v noci pod nulou. Pokud se mi podaří sehnat zateplení do stanu a závody přežiju, rád se podělím posléze o reportáž ze závodu, jehož historie sahá do roku 1972 a od roku1982 je závod součástí Mistrovství Evropy, kdy závod vyhrála italská legenda Mauro Nesti. Od té doby se zde jelo ME nepřetržitě, stejně jako u nás ve Šternberku, který se však závodem ME pyšní ještě o rok dříve.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 20.04.2017
Přečteno: 2362 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist