úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Sepp Manhalter: Havířov-Šenov 1977

Představení unikátního modelu 1:18

Již před časem jsme informovali o tom, že světoznámá firma Minichamps hodlá nabídnout sběratelům zajímavý kousek, totiž model vozu BMW 3.5CSL přesně v provedení, se kterým v neděli 22.května roku 1977 zvítězil na legendárním městském okruhu Havířov-Šenov Rakušan Sepp Manhalter. Když se počátkem roku 2017 model objevil v nabídkách eshopů po celém světě, rychle se po limitované edici zaprášilo.

Ačkoliv jsem neměl ještě ani 5 roků, byl zmíněný závod mým prvním závodem v životě, který jsem mohl sledoval na vlastní oči. Dodnes si pamatuji deštivé počasí a rychle se přibližující světla hřmějícího bavoráku, jak se řítí z Šenova k Havířovu, kde jsem seděl na svahu se svým tatínkem, jemuž vděčím za svůj pozitivní přístup k motorsportu. Troufnu si říct, že to bylo právě triumfální vítězství Manhaltera, které nasměrovalo zbytek mého života směrem k rychlým autům a to poutem opravdu mimořádně pevným. Ať už to bylo sledování závodů, stavění si modelů, fotografování, sepisování výsledků či pořádání vlastních závodů modelů, zkrátka můj život patřil vždy závodním autům a nikdy tomu nebude jinak.

Právě pro to jedinečné spojení mého života s havířovským závodem v roce 1977 znamenalo, že si daný model vozu musím sehnat. Ačkoliv nejsem sběratel podobných modelů, kamarád mi pomohl nakontaktovat jistý německý obchod a ačkoliv šla cena nahoru, jak počty na skladech klesaly, podařilo se mi jeden zakoupit a vím, že bude pro mne klenotem navždy. Navíc je tomu letos právě 40 let, kdy se tento pro mne tak významný závod, uskutečnil. Takže jedna velká oslava. Tenkrát to byl právě Manhalterův vůz, který lákal největší pozornost. Soupeřem mu měl být český bavorák Zdeňka Halady a Itala Frisianiho. Bohužel další atraktivní přihlášky jako vozy BMW 2002 Turbo jezdců Aibera či Schieblera, zůstaly jen na papíře. Pořadatel tak nabídl jezdcům skupiny A2-1300 i rakouského poháru Alfa Romeo Alfasud účast na tomto mezinárodním závodě. Tak se stalo, že za vítězným Manhalterem projel cílem tovární jezdec Škody Mladá Boleslav Oldřich Brunclík a Vlastimil Tomášek z Liberce. Halada byl čtvrtý před Bervidem a nejrychlejším Alfasudem Rakušana Kromera. Originální výsledky bohužel nemám k dispozici, pouze toto pořadí s pár poznámkami o počtu najetých kol. Kéž se jednou podaří najít originální výsledky těchto mezinárodních závodů na zaniklé trati, která ovlivnila nejeden lidský život.

Sám Manhalter se u nás objevil už v roce 1970 na závodech v Těrlicku, pak třeba na kopci v Brně a v roce 1974 zvítězil poprvé právě na závodě na okruhu Havířov-Šenov, kde v rámci mezinárodních závodů nasbíral nejvíce vítězství. Osobně jsem ho naposledy viděl na rakouském Rechbergu při závodě historických vozů za volantem spideru Abarth 2000. V Havířov zvítězil naposledy v roce 1988, kdy se zde jel poslední „klasický“ mezinárodní závod cestovních vozů. Blýskl se i úspěchy v rámci ME cestovních vozů na starém brněnském okruhu.

Samotný model vozu BMW 3.5CSL má výrobní číslo předlohového speciálu „2275982“ a v roce 1976 s ním jezdil tým Schnitzer a za volantem se střídali Quester, Krebs, Redman či Peltier, který doplňoval posádku zeleného vozu pro slavný závod 24 hodin Le Mans 1976. Úspěchem skončil závod 6 hodin v Zeltwegu 1976, kdy tento vůz zvítězil v závodě MS značek po startu ze čtvrtého místa. Už od počátku roku 1977 ho pilotoval právě Manhalter, který si ho vyzkoušel při okruhovém závodě ve Vídni, aby v květnu zamířil do Havířova a stal se legendou.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Okruhy  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 18.11.2017
Přečteno: 2371 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist