úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Rechberg v reportáži

Nepodařený závod

43. závod do vrchu v krásném prostředí mezi Tulwitzem a Rechbergdorfem přivítal téměř 230 jezců, kteří přijeli zápolit o evropské body, stejně jako do bodů národních mistrovství Rakouska a Slovenska, nebo do šampionátu historických vozů ME a zónového mistrovství. Letos tedy bez českého šampionátu. Vše mohlo být úžasné, ale nakonec se z toho stal nejhorší závod, který jsem zde při svých 18ti návštěvách zažil, ale to už asi každý ví...

Původní plán byl jako každý rok odjet tři tréninkové jízdy v sobotu a dvě závodní v neděli. Slunečné počasí přivítalo už i velmi početné publikum v sobotní ráno, které závodům zdánlivě velmi přálo. Našel jsem si místo pro focení, které umožňuje nafotit slušně osvětlené obrázky i takto ráno a čekal na začátek jízd. Na kole okolo nás ještě projel Otakar Krámský, a zastavil se na krátké popovídání a šla z něj cítit opravdu dobrá nálada. Pak již začaly burácet motory historických vozů a postupně pak i současných. Změny na trati se dotkly úvodní šikany po startu. Ta tu dříve nebývala vůbec, ale pro zpomalení nájezdu do první levé zatáčky, tu byla každoročně budována a letos doznala změn. Zejména byla posunuta kousek dál od zatáčky a nový povrch v úvodní fázi tratě způsobil, že jezdci při průjezdu šikanou přejížděli přes ne zcela sourodou masu asfaltu. Ale podmínky byly pro všechny stejné a pokud to více klouzalo, tak zkrátka nebylo možné počítat s nějakými rekordy. Renzo Napione představil nový aero-kit obdobný, se kterým jezdí Eric Berguerand. Pak odstartovalo rutinně startovní číslo 4 s Otakarem Krámským za volantem. Šikana, levá zatáčka a nabírání rychlosti do prvního měřeného úseku před oblíbenou táhlou levou zatáčkou. Ale tam již žlutozelený Reynard nedojel a nikdy nedojede. Kombinace technického problému (neoficiální info) a neuvěřitelné smůly (kontakt se snad jediným větším stromem v okolí) znamenala náhlý konec nadějí, motoristické vášně ale hlavně bohužel aktivního života historicky nejúspěšnějšího reprezenta v automobilovém sportu všech dob, tedy nejen samostatného Česka. O této tragické události jsme již psali a bohužel není co pozitivního dodat, ač je to stále neuvěřitelné, stalo se to a čas vrátit nejde.

Jiný aspekt celé události může přinášet jiné úvahy. Ptám se, proč trvalo pořadatelům tak dlouho, než byli schopni alespoň elementárně informovat o tom, co se na trati stalo, o tom, co nejde vrátit, ale ani ututlat. Proč bylo nutné celé to divadlo nekonečného čekání a lží, které se začaly šířit nejen po internetu, ale i po trati? Otakar Krámský byl bez debat největší ikonou závodů do vrchu dalece přesahující rámec České republiky, jezdec s nejvíce starty (23x) na rakouském Rechbergu (neoficiální info) a přece chování od pořadatelů, které v mých očích postrádalo úctu k tomuto velikánovi. Bylo hned jasné, že život mu nejde vrátit, přesto podle komentování to vypadalo, že se na trati vlastně nic nestalo. Člověk si mohl jen domýšlet, přemýšlet, spekulovat.. ale proč? Protože oficiální info prostě nebylo a dá se říct, že stále není. Přijde mi opravdu nedůstojné a zarážející, že se k této skutečnosti pořadatel nedokázal postavit profesionálně se vší úctou, které byl Otakar bezesporu hoden. Každý jistě ztrátu a bolest prožívá jinak, ale v mých očích prostě pořadatel ztratil důvěru, takže jsem při každém dalším přerušení mohl jen trnout, co se stalo. Zejména pak mlžení v případě havárie italského jezdce Renza Maggianiho v nedělním závodě vnášelo tolik obav a pochybností, že by bylo asi lepší komentátora na závodech vůbec nemít. Jak je možné, že jsme se také nedozvěděli proč nestartoval třeba další Ital Renzo Meneghetti, proč nejel Philippe Wilhelm? Proč tam vlastně ten komentátor, jindy tak opěvovaný byl? Možná za nic nemohl a zkrátka ani on nedostal stejně jako tiskové středisko žádnou rozumnou informaci.

Chápu, že to byl opravdu černý víkend plný nepříjemných rozhodnutí, ale prostě se to všechno nepovedlo z několika důvodů. V neděli navíc přišla smolná přeháňka na konci skupiny E2-SH, která zamíchala pořadím, které bylo dáno pouze jednou závodní jízdou a trošku jen podtrhlo celkový blbý zážitek, který musel mít snad každý neopilý divák. Vlastně jsem do poslední chvíle netušil, jestli po nedělní ranní druhé tréninkové jízdě budou dvě závodní jízdy, nebo jen jedna? Nebylo vůbec jasné, kdo nestartuje z důvodů němé úcty k Otakarovi a kdo zkrátka pro technické problémy. Slyšeli jsme spoustu vzpomínek na závody nějaké formule 1 na nějakém Österreichringu, ale nějak mi unikl medailónek o trojnásobném Mistru Evropy, který nevynechal žádný Rechberg téměř čtvrtstoletí. Bylo mi sympatické od řady zahraničních jezdců, když na svůj vůz přidělali černé stužky, řada dalších, zejména našich, nalepila letáček, který donesli zkroušení mechanici nezdolného Krakonoše. Tomu říkám rozumná úcta a vzpomínka. Ale pořadatel jaksi zapoměl připomenout legendu, která nedobrovolně opustila motoristický sport v době plnou plánů do budoucna.

Samotný závod byl v mých očích chaotický, asi proto, že jsem neměl odkud zjistit, že se jede jen na jednu závodní jízdu. Tou navíc promíchal pořadí déšť, takže není moc co dodávat. Řada favoritů měla zkrátka smůlu, k radosti druhých, ale nic nezastavilo fenomenálního Simone Faggioliho od vítězství i v tomto závodě. Na druhém místě dojel Lucemburčan David Hauser při svém prvním startu na tomto závodě se stále se zlepšujícím voze Wolf. Třetí byl nejrychlejší cestovní vůz a bez ohledu na kvalitu jezdce Karla Schagerla a jeho speciálu vycházejícího z VW Golfa, což jen potvrdilo nejslabší úroveň tohoto závodu v historii.

Po závodech měl asi každý fanoušek úplně jiné myšlenky, než ze samotné sportovní roviny závodu. Bohužel to byly asi většinou velmi rozporuplné dojmy, smutek a znechucení.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 29.04.2015
Přečteno: 2972 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist