úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Ecce Homo láká nejen na 110 let historie

Pozvánka na vrchol domácího autosportu

Zlatý hřeb domácí motoristické sezóny na asfaltu v podobě 35. ročníku Mistrovství Evropy a 110 výročí od prvního závodu láká diváky na tento víkend do Šternberku. Setkání superrychlých strojů, krásných žen a odvážných hrdinů závodního volantu si rozhodně nenechte ujít a přijďte se podívat. Jestli nevíte, na co se těšit, rád poradím krátkým článkem.

Samozřejmě hlavní podnik a závod víkendu se počítá do Mistrovství Evropy současných i historických vozidel a dále kromě domácího do slovenského a rakouského mistrovství. Historické vozy jsou velmi vítaným kořením každoročního setkání motoristů v malebném městečku Šternberk, které se každý rok díky vstřícné radnici snaží připravit to nejlepší, co závody do vrchu mohou v dnešní době nabídnout společně nejen s kulturním vyžitím na náměstí. Mezi přihlášenými svítí zlatým písmem Jean Marie Alméras, francouzská legenda, která vodí svůj stařičký, ale nesmírně atraktivní vůz Porsche 935, který ho na přelomu 80. let zavezl k nejednomu evropskému titulu a odradil tehdy i krále vrchů Maura Nestiho, který bodoval ve stejné divizi, ale vždy nějaký bodík na Francouze ztratil. Nebude chybět ani náš legendární Miroslav Adámek. Prim v rychlosti budou hrát dvoulitrové formule a spidery, tedy Uberto Bonucci a Roberto Turizziani s Osellami či Jaroslav Prášek s Chevronem F2. Určitě si ale povšimněte vozu Abarth SE021 jezdce Horsta Pichlera, který je opravdu nádnehrným kouskem i mezi veterány.

Největším magnetem bude zajisté vůz Norma M20FC evropského šampiona Simone Faggioliho z Itálie. Přiveze nám stroj lehce modifikovaný oproti loňskému roku s veškerým potenciálem na nový traťový rekord. Celkem sedm spiderů značky Norma bude jistě ovládat přední příčky absolutního pořadí a to i díky ostřílenému rychlíkovi Davidu Komárkovi či Dušanu Nevěřilovi. Ale domácí budou jistě netrpělivě držet palečky Václavu Janíkovi, který přestaví konstrukčně prakticky totožný model, jako italský virtuóz Faggioli. Slavnou Osellu PA30 přestaví Tiziano Ferrais, zato ještě úspěšnější monopost Osella FA30 nebude chybět díky českému reprezentantu a nejrychlejšímu Čechu současnosti, Miloši Benešovi. Bude to mít ale mezi monoposty velmi těžké. Kromě tradičnách rychlých soupeřů jako je Renzo Napione či snad nejoblíbenější Fausto Bormolini, se objeví špičkový Francouz Sebastian Petit na Lole a dokonce mladý Lucemburčan David Hauser na placce Wolf se sedačkou uprostřed vozu. Muziku přitvrdí klasické vozy Osella PA20S s Petrem Vítkem či dokonce Laszlo Szaszem za volantem. Těšíme se i na dva Ligiery. A kdo měl rád éru vozů skupiny C, jistě rád zavzpomíná při pohledu na Wolfganga Terschla a jeho ProSport 3000.

Samozřejmě nebude chybět špička cestovních vozů Mitsubishi (celkem 22 vozů všech skupin), které ovládají skupinu A i N a přihlášeno je i trojice vozů Nissan ve skupině GT a atraktivní Ferrari 430 GT3 Petra Vojáčka. O přízeň pojedou i rychlíci skupiny siluet v čele s Danem Michlem či Vladimírem Vitverem. Překvapí určitě Rakušan Karl Schagerl s nadupaným Golfem.

Stručně vzato, kdo má rád 4 kola, má účast ve Šternberku povinnou, ostatní si mohou dovolit vypustit tréninkové jízdy, která jsou plánovány na sobotu. Ve volném čase zavzpomínejte na historii díky unikátní stále výstavě Ecce Homo. Holt určitě vzdáme i těm, kteří už nejsou bohužel mezi námi, ale jejich odkaz zůstává v nás, jmenujme alespoň Mirka Fajkuse či Otakara Krámského, bez něhož si stále nedokážu žádný závod představit…

Těším se na všechny diváky od mikrofonu :)

Literatura, odkazy, zdroje

více informací na www.eccehomo.cz

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 04.06.2015
Přečteno: 2905 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist