úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Co přinese letošní ME ZAV?

Informace před prvním závodem ve Francii

Již tento víkend začíná Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Tradičně se jede úvodní podnik ve francouzském Col. St. Pierre. Sice většinou o ME napoví více rakouský Rechberg, přesto i Francii čeká několik evropských zajímavostí.

Velkou změnu přinese kategorie II sportovních prototypů a monopostů. Na rozdíl od loňského roku, kdy jsme si zvykli na dominanci italských placek Osella FA30/PA30, je dost možné, že ve Francii najednou nepojede ani jeden vůz tohoto typu. Mnohonásobný fenoménální vítěz evropského titulu Simone Faggioli se rozhodl pro novou výzvu, pojede letos v továrním voze Norma. Jedná se o přepracovaný model, který známe i z domácích kopců v rukou Dušana Nevěřila. Faggioliho vůz bude pohánět motor Zytec stejný, který ho přivezl k loňskému titulu v podvozku Osella. Faggioli hledal novou motivaci a pro mnohe je zatím velkou hádankou, jak se mu bude dařit. Nicméně ti, kteří sledují vrchy pozorně jistě ví, že ve Francii loni Nicolas Schatz startoval s obdobným vozem a překonal prakticky všechny možné francouzské rekordy a získal titul. A neméně rychlý je i Sebastian Petit s dalším vozem Norma M20FC. Takže se netřeba obávat toho, že by Faggioli ztratil ambice na evropský titul, byť tentokrát z pozice jezdce patřícího do čistokrevných prototypů, nikoliv monopostů, kam FA30 patří.

A kde jsou další Oselly? Miloš Beneš ukázal již při brněnském Draku, že pro letošní sezónu nezahálel a předvedl famózní vítězství a každý optimista může očekávat jeho životní příležitost v boji o evropský titul, který by mu jistě velmi slušel. Bohužel pro fanoušky našeho sportu přišla zpráva ze Švýcarska, že finanční pozadí týmu Ceylon Motorsport skončilo v dluzích přesahujících 100 miliónů Eur. Ona hypoteční firma, která stála za financováním hned čtyř vozů Osella FA30/PA30, se tak ocitla mimo zákon a vozy byly zabaveny. Nadějní Švýcaři tak nemají potřebnou techniku a snad jediný Marcel Steiner se údajně snaží jak se dá, aby mohl letos s vozem Osella FA30 startovat. Doma má ještě své úspěšné Martini MK77, ale to by znamenalo startovat s ním v přímém souboji se Simonem Faggiolim a byl by prakticky bez šance. Rychlý Duccomun se nechal slyšet, že bude letos jezdit slalom.. Uvidímě jak celá kauza dopadne, ale start sezóny to jistě poznamená.

Veselejší zprávy pocházejí z Itálie, kde Enzo Osella pro svého továrního jezdce Christiana Merliho připravil důkladnou modifikaci vozu Osella PA2000, který by se měl na závodech Mistrovství Evropy letos objevovat a zajisté bude velkým soupeřem o první místo, protože již loni ukázal, že dvoulitrový motor v lehkém autě se zlatýma rukama na volantu dělají divy. A aby to mezi značkami nebylo vůbec nudné, na několik závodů ME vyrazí i dobře známý jezdec David Hauser s italským vozem Wolf GB08F1, který patří mezi monoposty. O tom, že značka Wolf udává v posledních letech vedoucí tón v řadě okruhových závodech CN vozů, by se dalo dlouze povídat a rozhodně je to perspektivní a moderní firma, která může na kopcích ještě velmi překvapit.

Kdo si co koupil? Andres Vilarino, legenda našeho Ecce Homo a pro mne člověk, který mi do srdce vložil vášeň závodů do vrchu, přesedlá do loňského vozu Osella Christiana Merliho a pojede vybrané závody ME. Doufejme, že zavítá i tam, kde ho mají nejraději, tedy do Šternberku. Renzo Napione prodal svůj Reynard Federico Liberovi, kterého jsme obdivovali ve slabší formuli Gloria. Sympatický Fausto Bormolini oprášil svůj Reynard a bude určitě svádět tradiční souboje s naším Otakarem Krámským.

Do kategorie II patří i oblíbená skupina E2-SH, kde se objeví borci jako Herbert Pregartner na Porsche nebo Dan Michl na voze Evora či Vladimír Vitver. Zajímavostí určitě bude návrat Nico Puliče za volantem vozu BMW.

Kategorie I bude opět velkou přehlídkou českých závodníků, kteří se pro letošní rok opět posunují o krok kupředu a nezahálí. Nový design a vylepšení chystají prakticky všichni jezdci, které zde budeme vídat. Jaromír Malý je už připravený ve Francii. Ale pozadu nezůstanou ani další jezdci jako Lukáš Vojáček, Oskar Beneš, Martin Jerman, Jiří Los, Dan Blaho či Dominika Benešová, jak jinak, všichni s vozy Mitsubishi přihlášení již do Francie.

Francouzský závod o víkendu přesto leccos napoví ještě před rakouským závodem na Rechbergu, kam se naše redakce tradičně vydá. David Hauser se svým továrním vozem Wolf je na Col. St. Pierre přihlášený, stejně jako Christian Merli s tovární Osellou či Simone Faggioli s tovární Normou. Kdo si pamatuje tři tovární týmy v Mistrovství Evropy? Já osobně ne, protože se tato situace stala naposledy před rokem 1970, kdy na závodech jezdilo tovární Porsche, Ferrari a třeba Abarth… Byla to doba, kdy se tyto závody těšily obdobné popularitě jako formule 1. Možná to tak bude i letos :)


Osella PA2000 pro rok 2014


Norma M20FC pro Simone Faggioliho


Aktuální design vozu Mitsubishi Lancer Jaromíra Malého

Literatura, odkazy, zdroje

Foto: profily týmů a jezdců /Facebook.com

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 11.04.2014
Přečteno: 2673 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist