úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | Le Mans Serie | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Brno - Soběšice 2004

Závod do vrchu Brno–Sobešice v sobotu opět ožil

Brno – více jak 200 jezdců na báječných historických automobilech a motocyklech se v sobotu sjelo do areálu Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka a tím narušilo pravidelný zdánlivě poklidný denní režim tohoto vysoce specializovaného pracoviště. Konal se tu závod do vrchu Brno–Soběšice, který zde startoval poprvé již v roce 1924 a tím patří mezi nejstarší dosud živé motoristické akce v Evropě.

Čestný startér Miroslav Čada v 10 hodin mávnutím praporem s logem pořádajícího Veteran Automoto Clubu Brno odstartoval první dva jezdce a tím také letošní ročník. Těmi dvěma jezdci byli motocykloví závodníci Václav Parus a Frankie Mrázek, kteří ve své kariéře dosáhli mnoha významných úspěchů a ani dnes si bez závodního motocyklu nedokážou představit svůj život. Frankie Mrázek dosáhl nejlepšího času dne a zajel tak nový traťový rekord. Osmasedmdesátiletý Václav Parus, který pamatuje doby, kdy československý motocyklový sport ve světě něco znamenal, byl jako vždy usměvavý před startem a za jízdy profesionální.

Další výraznou osobností na startu byl Josef Novák z Neratovic, který ve svých 87 letech sedlá závodní motocykl Rudge Replica 350 z roku 1931. Ve své kategorii se umístil na třetím místě a k závodům nám řekl: „Motocykl je moje jediná a dlouholetá radost. Do Brna jezdím rád, vždyť jsem na této trati před dvaceti lety několikrát absolutně zvítězil. Dnes se mi jelo velmi dobře, trať byla suchá a rychlá.“

K vítězům opět patřil závodní speciál Bugatti 37 A, který vyhrál s Milošem Bondym za volantem závody na této trati v letech 1928 a 1929. Jeho současný majitel pan Jiří Šilha získal dvě z nejprestižnějších cen. Tak jako tato Bugatti patří do Brna, tak sem patří i dnes málo známé automobily „Z“, z produkce brněnské zbrojovky, které měly vypsanou samostatnou kategorii. Až na výjimky prototypů Omega a Disk zde byly zastoupeny všechny vyráběné typy, což bylo poprvé po dlouhé době.

Nejstarším přihlášeným strojem byl automobil RAF z roku 1909 vyrobený v Liberci. Jeho téměř šestilitrový motor si s tří kilometrovou tratí a výškovým rozdílem téměř sto šedesát metrů hravě poradil. Mezi startujícími automobily bylo možné vidět takové značky, jako jsou Rolls-Royce, Voisin, MG, Buick, Maxwell, Mercedes-Benz, ale i vozy českých předválečných výrobců – Walter, Škoda, Praga, Aero, Tatra.

I startovní pole motocyklů obsáhlo bezpočet zajímavých, dnes už mnohdy neexistujících světových výrobců jako byly Ariel, BSA, Sarolea, Puch, Triumph, NSU, BMW, Velocette, ale i českých ČZ, Jawa, Čechie-Böhmerland, Walter, ESO. Nejstarší motocykly na startu s kuriózní konstrukcí pohonu zadního kola řemenem - anglické stroje Sunbeam (1916) a Douglas (1919) patřily mezi vyhledávané cíle majitelů fotoaparátů a videokamer.

Stejně atraktivní byla i kategorie tříkolek a sidecarů, v níž byly i takové unikáty jako Morgan Aero Super Sport z roku 1929. Nelze pominout ani předválečnou americkou produkci, která byla zastoupena samostatnou vypsanou cenou, v níž startovaly stroje známých značek Indian a Harley Davidson. Velkou pozornost diváků vzbudila kategorie anglických sportovních motocyklů Rudge, z nichž jeden byl i silniční závodní speciál se sidecarem a dva původní tovární ex-závodní.

I přes nepříznivé prognózy meteorologů se počasí vydařilo a tak mohli být spokojeni diváci, startující i rozsáhlý pořadatelský sbor. Příští ročník by se měl konat na stejném místě opět poslední sobotu měsíce září.

Autor: K. Kupka/CZ  (Všechny články autora)
Rubrika: Tiskové zprávy  (Všechny články rubriky)

Článek publikován: 30.9.2004
Přečteno: 2405 x
Stránka aktualizována: 29.3.2011

Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist