úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Návrat spiderů

kdo se letos chystá vyjet s plackou?

Mezi mnohými odborníky i fanoušky automobilového sportu u nás představovaly placky, čili spidery skupiny B6, absolutní vrchol atraktivity a mnohdy i rychlosti. České sportovní vozy psaly svou historii zejména v 70. letech, kdy se postupně objevily dva tovární spidery postavené v mladoboleslavské Škodě a více než 10 vozů z plzeňského sportovního oddělení MTX. Bohužel pře zájem bývalé NDR a ČSSR se nepodařilo zařadit tyto vozy do tzv. Poháru míru a přátelství, který diktoval hlavní vývoj motoristického sportu ve východní Evropě.

Přesto u nás vzniklo během necelých 10 let několik desítek podomácku postavených vozů, ze kterých se mnohdy dochovaly jen relikty. Ale to je jiná kapitola, dnes si připomeňme, které z těchto krasavců vyjedou v rámci Mistrovství České republiky historických vozů.

V posledních letech jsme si zvykli na dominanci zejména spiderů v rukou týmu pánů Vondráka a Práška. Vondrák zrenovoval dva spidery MTX 2-01, z nichž ten silnější dříve vodil nejen Karel Jílek, ale i Miran Velkoborský, jehož starty v Intersérii natrvalo zapsaly jméno MTX do světových dějin sportovních prototypů. Dále Zdeněk Vondrák startuje se svými syny i s třetím vozem této značky, s MTX 2-03, jehož historii napsal zejména výborný jezdec Zdeněk Válek. Ten se tu a tam objevuje i v závodech historických vozů s plackou MTX 2-03, která měla rovněž bohatou historii, kterou začal psát Jaroslav Petrák, ale závodil s ní i známý Petr Doležal. Navíc Válek dokončuje renovaci opravdu unikátního vozu vlastní konstrukce, který vycházel ze Škody 110R, ale měl motor BMW Alpina 2000 a byl ovlivněn vozem Porsche Carrera. Abychom dokončili výčet spiderů v týmu Ing. Vondráka musíme se zmínit o velmi ojedinělém voze, který nedávno Vondrák koupil od jezdce Vojtěcha Chaury. Jedná se o francouzskou konstrukci Dangel, která startovala zejména ve francouzských závodech na okruhu, v poháru Simca Coupé. K nám ji dovezl v roce 1978 Jiří Hák a patřila k těm nejsilnějším vozům, které u nás v té době startovaly s českým pilotem. Ve voze se střídal nejprve dvoulitr Simca, ale pro přizpůsobení se domácím předpisům byl střídán s třináctistovkou Ford Lotus BDA. Za jeho volantem se vystřídal ještě Ivo Král a Josef Kožera. Vraťme se k Jaroslavu Práškovi, jehož modrá Baghira pochází z tvořivé a rozmanité dílny konstruktéra Václava Krále. Prášek však připravuje i vůz Chevron F2, takže se necháme překvapit, co letos divákům tento jezdec nabídne.

Další zajímavý vůz dokončuje ve své dílně Karel Berger, který věří, že jeho MTX 2-03 letos vyjede po více než 15 letech. Dříve s ním startoval poměrně úspěšně Jan Janků. Další úspěšný vůz s bohatou historii připravuje Evžen Majoroš. Jedná se o další MTX 2-03, se kterým jezdil v roce 1979 Jiří Patera a později Petr Kalous, který pokukoval i po Intersérii v Mostě. Po Františku Friedrichovi s ním jezdil téměř 8 let Jan Vonka, loňský Mistr republiky ve skupině N. Nicméně pan Majoroš má již připravený další spider MTX 2-03. Je to spolu s vozem MTX 2-03 od Velkoborského nejúspěšnější vůz domácí produkce z 70. a 80. let mezi našimi prototypy. Jezdil s ním totiž Karel Jílek i v ME vozů skupiny B6. Dodejme ještě informaci, že vůz ani nemusel být příliš renovován, neboť s ním až do roku 1991 jezdil velmi úspěšný a vůbec nejrychlejší jezdec s českým spiderem všech dob, Miroslav Šrachta. Ten připravil vůz pro sezónu 1991, ale vzhledem k systému hodnocení v tomto roce nakonec v ročníku 1991 nepokračoval a startoval pouze v Náměšti nad Oslavou.

Dalšími adepty na letošní premiéru by mohly být starty spideru Tatra, kterého z vraku zrenovoval známý restaurátor František Bauer. S tímto vozem si vyjel Mikuláš Kooš na Slovensku v roce 1975 třetí místo. A v neposlední řadě je připravený spider DUPR. Tento vůz postavil Pavel Duba a závodil s ním v letech 1974 a 1975. Potom zůstal nadlouho v rukou Hanse Janečka, který vůz několikrát přestavěl a opatřil motorem Fiat. Nyní ho připravil k opětovnému závodění pan Pajer.


Takto dopadl v Záskalí 1995 Vonkův MTX 2-03, nyní je v péči Evžena Majoroše


Gazela v roce 1974. Uvidíme, jestli pan Válek vyjede po téměř 30 letech s tímto krasavcem


Jan Janků ve Šternberku při závodě Mistrovství Evropy v roce 1984. Tento vůz připravil Karel Berger pro letošní ročník


Francouzský skvost Dangel při Ecce Homo 1979 v rukou Jiřího Háka


Zdeněk Válek při Ecce Homo 2001


MTX 2-01 týmu pana Vondráka při Ecce Homo 2001


Jaroslav Prášek při Ecce Homo 2001 vyrovnává smyk své Baghiry


MTX 2-01 při Ecce Homo 2001, dříve patřil Miranu Velkoborskému


MTX 2-03 a Zdeněk Válek v Havířově 1979, nyní s ním jezdí jiný Zdeněk - Vondrák


Vůz DUPR v roce 1992 nápadně připomíná MTX 2-03, konstrukčně je však zcela odlišný


Zajímavý spider Tatra připravil František Bauer. Na našem obrázku je jeho podoba z roku 1976


Karel Jílek na startu mezinárodního závodu prototypů v Mostě v roce 1978

Literatura, odkazy, zdroje

Foto autor a archiv autora

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Mistrovství ČR-HA  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 08.04.2002
Přečteno: 515 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist