úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Jak se závodilo na přelomu 70. a 80. let do vrchu

Aneb od oblastí k Československu

Všichni již zajisté víte, že fungují stránky na adrese www.euromontagna.com, které dosud v největší možné míře mapují mimo jiné závody do vrchu, včetně těch českých domácích, které se jezdily ať již jako Mistrovství Československé socialistické republiky, tak i těch menších, oblastních závodů.

Díky zmíněným stránkách a zájmu fanoušků i byvalých jezdců se nám daří získavat nové výsledky a ačkoliv to není vidět, mnoho lokálních závodů, ale i závodů ME, na stránkách Euromontagna.com přibývá průběžně tak, jak jej jezdci či fanoušci dávají k dispozicia jak je stačím přepisovat do databáze (takový jeden kompletní tučný závod ME z 80.let trvá zhruba 5 hodin).

Jedním z těch, kteří nám hodně pomohli v hledání starých výsledků a startovních listin je bývalý závodník Jiří Šotola. Zeptali jsme se ho na pár informací právě z té doby, kdy závodil, tedy na konec 70. let a počátek let 80… Jak, že to vlastně tehdy na závodech bylo?

Z jeho odpovědí vybíráme následující informace. Na nejnižší úrovni stály přebory PČSR-oblast A a PČSR- oblast B. (poznámka: Krajský přebor se někdy nazývaly závody oblasti A a B, protože to bylo vlastně rozdělené po krajích). Začínalo se III.výkonnostní třídou (dále VT). Oblast A byla Praha, kraje na západ od Prahy a Jihočeský kraj. Oblast B potom východní Čechy a celá Morava. Z těchto oblastí se postupovalo do Přeboru ČSR (celé Česko), kde se jezdilo již z II. VT a z PČSR se postupovalo do M ČSSR a tam se již mohlo závodit i na mezinárodních závodech (např. Šternberk, Baba, Zvolen, Brno, Most atd.), tedy s I. VT.

Pro postup z oblasti bylo třeba vyjet 90 bodů a umístění se bodovalo systémem 30-25-21-19-17-15 atd bodů za umístění v objemové třídě. Stejným způsobem se potom postupovalo z PČSR do MČSSR. Požádat o licenci na okruhy mohl pouze jezdec, který získal I.VT v ZAV. Když jezdec absolvoval jezdecké zkoušky okruhové školy na letišti v Hoškovicích u Mladé Boleslavi, byla mu udělena II. VT pro Závody automobilů na okruzích M ČSSR. Po odjetí jedné sezóny na okruzích potom jezdec získal I. VT pro ZAO navždy.

Na závěr závodník dodává: "po roce 1982 byly jednotlivé třídy kompletně překopány a vlastně zrušeny všechny třídy A2 (nejvýkonnější vozy a nejzajímavější závodění) a vše se přizpůsobovalo tzv. Pohárové třídě (návrat k poloseriovým vozům) – zákaz 8mi kanálových hlav atd., čímž se auta stávala pomalejší a už to nebylo to správné závodění. Já jsem měl připravenu 130 RS a když vyšly toto nesmyslné předpisy všechno jsem rozprodal a skončil jsem." K tomu není co dodat, podobná opatření kazí mnohé závody i dnes, například omezením skupiny CN v evropských předpisech…

Jezdec Jiří Šotola v roce 1980

Literatura, odkazy, zdroje

Komunikace s bývalým automobilovým závodníkem Jiřím Šotolou.

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Z historie  (Všechny články rubriky)

Článek publikován: 19.08.2008
Přečteno: 9379 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist