úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Ecce Homo 2010 - komentář

Zajímavosti ze závodu

Jubileum

Letos na nás všechny čekalo jubilejní Ecce Homo. Že mají v tom Štenberku každou chvíli nějaké jubileum? Proč ne, je to závod s tak bohatou tradicí, že třeba 30. závod započítávaný do seriálu ME stojí opravdu za oslavu. A tím nejlepším dárkem k této oslavě byl dost možná ideálně zpracovaný, nádherně připravený program, který právě poměrně detailně na křídovém barevném papíře formátu A4 mapoval tuto slavnou historii. Smekám před touto prací pomyslný klobouk a zařazuji na vrchol sbírky materiálů o Ecce Homo.


Večerní pohoda v parkovišti závodních strojůVítězná bitva o český rekord

Hodně se hovořilo v parkovišti závodních strojů a v kuloárech o tom, kolik českých jezdců zajede pod magickou hranici 3 minut a podobně. Jaká však bude realita? Zatím se pod 3 minuty dostali jen jezdci Faggioli, Vilarino, Regal, Szasz a jako první kdysi Leitgeb. Stávající rekord držel Miloš Beneš, velice rychlý jezdec. Nejvíce si na tento rekord brousil zuby David Kostruh, který zde podruhé v životě usedl do famózní Oselly FA30, která je tím nejrychlejším voze v historii závodů do vrchu. A skutečně se to podařilo již v tréninku, kdy se ovšem takový rekord dá považovat za neoficiální, navíc to bylo přeci jen pár desetinek přes tři minuty.. Ale pak přišly závodní jízdy. A byl to opět Miloš Beneš, který posunul hodnotu traťového rekordu, navíc se dostal jako první Čech pod 3 minuty! Kde jsou ty doby, kdy podobnou hranici překročil Jaroslav Bobek, ovšem tehdy se jednalo o prolomení hranice 4 minut! Kostruhovi první jízda nevyšla, škrtl o svodidlo a následně se nedokázal s vozem zžít a měl pocit, že je velmi nestabilní, proto dojel do cíle spíše na jistotu, navíc si vyzkoušel práci hodináře v motoslangu. Ale tím závod nekončil, byla tu ještě druhá jízda. V ní Kostruh dokázal porazit hranici 3 minut a lehce posunul i Benešův rekord a nakonec se tak stal držitelem českého rekordu právě Kostruh.
Nejrychlejší český pilot v historii Ecce Homo David Kostruh pilotuje tuto Osellu FA30

Čas Miloše Beneše?

A jak to bylo s časem Miloše Beneše v druhé závodní jízdě? Bohužel ačkoliv bylo ohlášeno, že se zlepšil ještě o dalších 7 sekund, chybička se vloudila. Ve skutečnosti tomu tak nebylo a je teď otázkou šetření, jak bude celá věc posouzena, faktem je, že podle telemetrie vozu měl čas asi lehce nad 3 minuty. A jak to vyšlo na světlo Boží? Zkrátka Miloš Beneš by si zasloužil velké uznání za férový přístup a pohár fair-play.

Střípky a zajímavosti

Petr Vondrák a Norma

Petr Vondrák konečně ochutnal jízdu v soudobém voze. Zapůjčil si od Davida Kostruha Normu M20F s dvoulitrem Honda skupiny CN a přihlásil se do evropské skupiny E2-SC, tedy sportovních prototypů. Nevedlo se mu vůbec špatně a po těsném souboji s Martinem Novotným na čistém CN voze nezaostal příliš ani za Petrem Vítkem a jeho krásnou Osellou PA20S BMW. Netajil se tím, že vůz má fantastické jízdní vlastnosti, úžasně poslouchá, jen toho výkonu by mohlo být více.. Že by úvaha o třílitrové Normě?


Kouzlo vozu Ligier je neodolatelnéZelená F3000 v depu?

Jistou vlnu zvědavosti způsobil zelený monopost v depu Fire Motorsportu, prý pro nějakého českého objednatele. Jedná se o vůz přivezený přímo z Japonska, který v Evropě ještě nikdy nejel. A co to vlastně je? Další Lola, tentokrát T90/50, tedy model z roku 1990 a je určen pro blíže nejmenovaného zákazníka, veřmě, že českého a to pro závody historických vozů. To by tak byla k Práškově formuli 3000 další velice rychlá zbraň. A kdo ji odvezl? Možná je to tajemství, možná není, ale bude v dobrých rukou, sice na krále Miroslava, ale někoho, kdo má přeci jen s třílitrovými monoposty už nějakou tu velmi slušnou zkušenost.
A tady je obrázek

Faggioli, Faggioli, Faggioli aneb hodnota nového rekordu

Loňský držitel rekordu Simone Faggioli neponechal letos nic náhodě a po výborném tréninku překonal traťový rekord hned v první závodní jízdě. Jeho nová hodnota je 2:48,578. Jeho jízda s Osellou FA30, která opět na plné čáře porazila celou plejádu monopostů, vzbuzovala respekt.
Simone Faggioli v tréninku

Čeští jezdci na výbornou

Letos se opět velmi dařilo našim barvám. Ať již to byl stříbrný Beneš nebo bronzový Krámský v monopostech, nebo Dan Michl ve skupině E1, tak ovládnutí skupiny A Jaromírem Malým nebo druhé místo Jiřího Lose za Rolandem Wankem ve skupině N potěšilo.
Vladimír Vitver má důvody ke spokojenosti. Během pár let se stal hvězdou skupiny E1-2000ccm

Historické vozy

Zajímavý a vyrovnaný souboj o absolutního vítěze historických vozů vyzněl opět stejně jako v Ústí nad Orlicí pro Jaroslava Práška a jeho vůz Chevron B42, který tak mohl zavzpomínat na někdejší vrchařské triumfy z dob Willy Sillera, který s ním na počátku 80. let kraloval v Rakousku. Výborně zajel Josef Michl, téměř na úrovni časů dávné slávy vozů Škoda 130RS na počátku 80. let. Velkou pochvalu a uznání si zaslouží Michaela Indrová, která dělá snad každý závod progresivní zlepšení časů. Skoro by se chtělo říct, že by ji slušela nějaká silnější technika. A proč ne ta současná?
Před rozhodující bitvou o vítězství v historických vozech na startu

Vítězové a poražení

Letošní závod proběhl za velmi krásného počasí, takže diváky asi trápilo více sluníčko, než déšť, jak je letos zvykem na Moravě. Sešlo se jich letos opět velmi mnoho, což potěší. Tradičně bylo na této dlouhé a náročné trati více odklízení oleje, než bychom si všichni přáli. Ale vše se zvládlo myslím slušně a jiné závažné problémy s organizací nebyly. Vždy je co zlepšovat, ale osobně si myslím, že drtivá většina věcí a služeb fungovala výborně, i když je mi jasné, že se najde vždy i dost kritiky. Já bych se ale přiklonil k tomu pozitivnímu hodnocení a myslím, že zdejší závod má každým rokem lepší celkovou organizaci. I těch mladých lidí v pořadatelském sboru přibývá, chválím organizaci nájezdů jezdců na start, výborně se předvedlo tiskové středisko, i když bych přivítal v pátek otevřeno do pozdních hodin. Všem, kteří podali pomocnou ruku k blahu závodu patří mé díky, stejně jako jezdcům, kteří předváděli výborné výkony a tomu odpovídalo i těch několik rekordních časů a velká řada osobních rekordů jednotlivých závodníků. Konkrétní výsledky přinášíme na webu www.euromontagna.com kde je i podrobnější fotogalerie, viz odkazy v přiložených článcích.


I takto někdy končí pouť na kopec Ecce Homo, naštěstí pro Stankoviče to byl pouze trénink a v závodě mu to šlo o poznání lépeAutor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 08.06.2010
Přečteno: 4376 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist