úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Brno komentář

pár slov o závodě

První závod letošní sezóny poznamenalo počasí. Zatím co první závod se jel na polosuché trati, druhý za stálého deště.

Premiérově se představil se spiderem Miloš Beneš na Lucchini P396M a hned velmi úspěšně. Miloš na mokru umí ale snad nikdo nečekal tak dobrý výsledek, protože jeho vůz má dvojnásobný výkon toho loňského a ovládání velmi citlivé.

Další premierou byl start E. Majoroše na MTX2-03 vybaveného dvoulitrovým motorem BMW o výkonu cca 170 kw. Spider byl vyroben v roce 1977 a dovezl ve své době Karla Jílka k několika titulům M. ČSSR a v pozdější době i M. Šrachtu. V tomto výčtu pravděpodobně bude Evžen pokračovat, neboť vyhrál nejen třídu historických vozidel, ale omračujícím 5. místem deklasoval mnohem výkonnější soudobá vozidla. Jezdec předvedl vrchol pilotáže, zkušeně neudělal na mokré trati žádnou chybu a je třeba vyzvednout tohoto talentovaného jezdce, pro kterého, jak se zdá, jsou automobilové závody vším.

V první jízdě vyhrál Ota Krámský, který také zajel nejrychlejší čas dne. Druhé místo obsadil překvapivě Jan Vonka, který na široké trati využil výkon svého Porsche a je otázka, zda se mu bude dařit i na techničtějších tratích. Třetí Dušan Nevěřil si na formuli 3000 teprve zvyká a jeho umístšění je jistě příslibem do dalších závodů.

Toyota Celica jistě není vrchařský speciál, ale Milan Liška nás přesvědčil o opaku. Jeho čtyřpohonovka fungovala na mokru výborně a bylo zajímavé sledovat nedotáčivost vozu zvyklého na průjezd zatáčkou smykem. O pátém Evženu Majorošovi jsme již psali a šesté místo obsadil Miloš Zmeškal na F3 Ralt 032.

Do závodní jízdy neodstartoval Tomáš Vavřinec na BMW M3 týmu Krámský. Na startu vznikl v sacím traktu banální požár, který, dle mého mínění, poněkud necitlivě uhasil záchranný systém ABA. Motoru o značné hodnotě se jistě nelíbilo, když vdechl hasící prášek do svých útrob. Tím také závody pro Vavřince skončily.

Výsledky 1. závodu

Následující druhý závod vyhrál razantní jízdou Miloš Beneš, když papírově jasný favorit Ota Krámský s Oselou skončil pár metrů za startem s nepojízdným vozem a Jan Vonka v první zatáčce předvedl hodiny. Stále se zlepšující Dušan Nevěřil skončil na druhém místě a fantastickoou stíhací jízdou za stálého deště si Robert Šenkýř na BMW M3 dojel pro třetí místo a popřel tak fyzikální zákony, když s dvoukolkou porazil čtvrtého Milana Lišku na Toyotě. Pátý Petr Válek rychlou a vyrovnanou jízdou ještě vylepšil již tak velký bodový příděl a naznačil, že jeho BMW M3 je výtečně připravené. Vítěz třídy E, celkově šestý Ivo Palmi již druhý závod nepokazil a jeho přechod k dvoulitrovému motoru se vydařil. Evžen Majoroš tentokrát obsadil sedmé místo a celkově opět zvítězil v kategorii historických vozidel.