úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Premiérový triumf Sebastiana Petita na ME

Úvodní překvapení seriálu ME do vrchu

Úvodní podnik seriálu Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu přinesl hodně nečekané vítězství domácího pilota Sebastiana Petita ve francouzském Col St. Pierre St Jean du Gard. Sebastian tak navázal na svého otce Gerarda Petita, který dokázal zvítězit na závodě ME v Turckheimu v roce 2001.

Po roční pauze, kdy se ME ve Francii jelo na tradičním Mont Dore, zahajovala vrchařská Evropa opět na Col St. Pierre. Ačkoliv o účasti jezdců na celoročním ME napoví většinou více rakouský Rechberg, který se jede již tento víkend, přesto se na startovní listině objevilo několik jmen, se kterými bychom se měli na ME více setkávat. Divácky velmi atraktivní budou jistě starty italských jezdců Christiana Merliho a desetinásobného Mistra Evropy Simone Faggioliho. Oba přes zimu pracovali ve snaze svou techniku ještě více zrychlit. V týmu Simoneho se letos bude objevovat nově s Osellou FA30 Diego De Gasperi, který si už tuto krásku vyzkoušel v roce 2013 ve Šternberku. To úplný nováček za jejím volantem, Rakušan Christoph Lampert, zakoupil mistrovský vůz po mladém Domenico Scolovi, který ze závod do vrchu v Itálii odešel. Proslýchá se, že někdejší Osellu FA30 Marcela Steinera bude letos pilotovat rychlý Berguerand, i když sám jezdec potvrdil, že zůstává u své Loly. Oprava havarované Oselly FA30 rychlíka Joël Voluze by měla být dokončená v létě. Bohužel pro české fanoušky je stále nejasné, na kterých závodech se objeví historicky nejrychlejší Čech, Miloš Beneš se stejným vozem. Velkou atrakcí letos bude start vozu Mc Laren skupiny GT, který představuje český tým Jantar se slovenským jezdcem Jánem Miloněm. Těšíme se také na premiéru talentovaného Petra Trnky a jeho pro letošní sezónu motoricky posilněný Ligier JS53 Evo.

Ale vraťme se do Francie, kde v první jízdě s přehledem překonal vlastní, dva roky starý, traťový rekord Simone Faggioli a favorizovaný vítěz italského klání v letošním roce, Christian Merli, dosáhl až třetího času za Sebastianem Petitem, který dokonale využíval znalosti tratě a usadil se na druhém místě, zároveň coby obhájce domácího titulu kraloval francouzskému šampionátu. Ještě větší překvapení připravila druhá závodní jízda, ve které opět padl traťový rekord, tentokrát však díky nejrychlejšímu jezdci mokrého tréninku, Christianu Merlimu. Ovšem na vítězství to nestačilo. Zatím Faggioli, který závod rozjel ve výborné formě, v úvodní části trati trefil slaměnou bariéru a vezl si přes přední kolo místní transparent namísto poškozeného blatníku. Ačkoliv na tyto podmínky zajel skvělý čas, propadl se na třetí místo. Vyrovnaným výkonem se radoval ze svého prvního vítězství v hodnocení ME Sebastian Petit na voze Norma M20FC. Zklamaný Faggioli cítil největší smutek směrem ke svému týmu, který se tolik snažil, aby vše dopadlo co nejlépe. Nicméně o to větší motivaci cítí italský šampion chystající se letos i na Pikes Peak pro závod v Rechbergu.

Své si užil i tým Vladimíra Vitvera, jehož Audi protrpělo technickou závadu a mechanici měli o noční zábavu před závodem postaráno. I díky místnímu závodníkovi Pascalu Campimu a vstřícnosti jeho týmu se nakonec podařilo techniku opravit a nakonec jen velmi těsně prohrát souboj o vítězství ve skupině siluet. Zmíněné Oselly FA30 obsadily povinné čtvrté a páté místo. Na šesté pozici se představil dvoulitrový speciál značky BRC BR53 Španěla Javiera Villa Garcia. Tento uzavřený prototyp připomínající trošku karikaturu současných vozů LMP byl rozhodně příjemným překvapením už proto, že bez problému porazil dvoulitrové formule hodnocené do ME. Ve výsledcích nechyběl populární Fausto Bormolini, i když jeho výsledek neodrážel skutečné možnosti tohoto italského borce. Skupinu GT vyhrál další Mc Laren ve startovním poli, konkrétně Pierre Courroye. Z našich se neztratil ani Oskar Beneš na Fordu WRC, který dojel za Jaromírem Malým či Lukáš Vojáček, který zvítězil ve skupině A. Tomáš Vavřinec jen těsně prohrál z navrátilcem do ME Antoniem Migliuolem. Své Lamborghini opět mistrně vedl i Martin Jerman a poprvé si francouzský kopec vyzkoušel František Gruntorád. Pouť Jiřího Lose skončila bohužel pouze v tréninku.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 18.04.2018
Přečteno: 1696 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist