úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

Na Ecce Homo trumfoval Faggioli

Víkendový svátek zalitý sluncem nezklamal žádné očekávání aneb Faggioli po sedmé

Úřadující nepřekonatelný italský pilot Simone Faggioli dokázal i po sedmé v řadě zvítězit při výročním 110. závodě do vrchu na trati Ecce Homo. Je to právě Simone, kdo navrátil v loňském roce po 17 letech kralování monopostů vítězné žezlo sportovním prototypům, tedy populárním spiderům či plackám.

Slavnostní zahájení závodu Mistrovství Evropy se uskutečnilo již v pátek večer na náměstí ve Šternberku, kde po celý víkend probíhaly oblíbené kulturně gurmánské dny. Zároveň byla slavnostně zahájena stálá expozice nazvaná Ecce Homo park, která umožňuje návštěvníkům poohlédnout se hlouběji do historie nejslavnějšího závodu v České republice. Pak už ale s ranním rozbřeskem sledovaly oči fanoušků závodů do vrchu jen zatáčky na 7800 metrů dlouhé závodní trati.

Bylo převzato 155 jezdců, což je druhé nejvyšší číslo za posledních 20 let. Pouze polskému jezdci Marianu Czapkovi se nepodařilo odstartovat ani do první tréninkové jízdy, protože z jeho vozu Porsche 928 v barvách Martini unikal olej již v předstartovním prostoru a ze startu byl odvolán. Už se na trati neobjevil. Ostatní jezdci však tréninkové jízdy zahájili, byť někteří daleko nedojeli a víkendový pocit asi nabyl trpké příchuti, vždyť Bernhard Ralser či Oliver Obermoser nedokončili ani jednu tréninkovou jízdu a do závodu nenastoupili. To například slovenský Jozef Béreš po sobotních trampotách sice do tréninku nenastoupil, ale vše si po opravě vozu vynahradil v nedělním programu druhým místem v E1 za Andreasem Gabatem, kterému se mimořádně dobře podařila druhá závodní jízda a kdyby se v rybníku choval oheň, určitě by ho Bérešovi vypálil. Třetí místo ve skupině E1 patřilo černému koni Karlovi Schagerlovi, který ještě ve Šternberku nerozdal všechny trumfy, kterými on i jeho našlapaný golf ukrývá.

Celkem 134 jezdců mělo tu čest spatřit v pořádku cíl závodu. Těm, kteří z technických důvodů nemohli ani nastoupit, bylo bohužel také několik. Mezi nimi smutný Pavel Kotek, který se těšil, jak prožene svého bavoráka M3, neodstartoval ani Rene Warmuth, Peter Ambruz či Peter Weigl s atraktivním monopostem Tecno F2. Domácí úkol v podobě opravy svých vozů si vykoledoval například Pavel Dvořák, který zapíchl své Martini pod svodidlo, Helmut Maier měl poruchu a bál se, že jeho vůz může některý dravec rozstřelit. Havárie se nevyhnula Antonu Slobodovi, Yevhenu Kozarovi, Lukáši Klimešovi či reprezentantu Petru Vítkovi, který pošramotil letitou, avšak stále krásnou Osellu PA20S.

Sportovní prototypy již nejsou doménou italské značky Osella, ale kralují zde francouzské vozy Norma. Nejen díky šampionu Simone Faggiolimu, který po celý víkend nenechal nikoho na pochybách, že míří k nejvyšší příčce a již v prvním tréninku zajel čas 2:52,14 a ten byl mimo Miloše Beneše ve druhé závodní jízdě pro všechny ostatní nedosažitelný. Nakonec první čtyři příčky mezi spidery patřily Normě. Druhé místo si vybojoval velice rychlý David Komárek, jehož vůz je poháněn turbomotorem. Jeho jméno se navždy zapsalo mezi české jezdce, kteří dokázali pokořit hranici 3 minut na jednu jízdu. Nutno dodat, že David je otcem tolika vozů v současném startovním poli, že ho můžeme nazývat motoristickým hřebcem. Třetí místo si vyjel tradičně špičkový Dušan Nevěřil a hned za ním se radoval z přídělu brambor Václav Janík. Ten si po pouhých 20ti najetých kilometrech s novou Normou M20FC vybojoval velmi pěkné časy a výsledek je příslibem do úspěšné budoucnosti. Sám jezdec si vůz pochvaloval a cítí v něm větší potenciál, než mu mohla poskytnout jednosedadlová Lola. Dodejme, že i v srdci jeho prototypu sídlí turbomotor. Andrea Bormolini hájil čest značky Osella alespoň vítězstvím ve dvoulitrové třídě. Zvláštností bylo, že šasi jeho vozu je určeno pro okruhy a ne závody do vrchu. Rozdíly však jsou minimální. Za krásný výsledek v silné konkurenci je třeba pokládat i druhé místo Petra Vondráka na další Oselle. Třetí příčku a celkově sedmé místo si vybojoval domácí mazlík Petr Trnka s další Normou. Moc se nevydařil start legendárnímu Laszlo Szaszovi s atypickým vozem značky Juno, která se v současné době věnuje vývoji vozu Ginetta skupiny LMP3, což je v podstatě uzavřený vůz skupiny CN.

Tradiční skupina monopostů E2-SS se stala konečně kořistí českého reprezentanta Miloše Beneše a jeho krásné Oselly FA30. Tentokrát na něj nestačil ani matador evropských kopců Fausto Bormolini se svým aerodynamicky upraveném vozem Reynard. Třetí místo po problémech vybojoval debutující Francouz Sebastian Petit na Lole před další Lolou spokojeného Jana Čermáka, který usedl po Janíkovi do jejího kokpitu. Nejrychlejší dvoulitr vodil po trati Švýcar David Weber s Dallarou. V nejslabší kubatuře se radoval Ital Franco Berti před Alešem Mlejnkem a Radkem Krakovičem.

Siluety skupiny E2-SH nabídly mimořádně zajímavý souboj dvou výsostně nejrychlejších českých závodníků cestovních vozů současnosti, tedy Dana Michla a Vladimíra Vitvera. Oba jsou to velmi příjemní lidé a jejich souboj na trati nebyl sice kolo na kolo, ale pochopitelně na dálku přes časomíru, ale snad o to dramatičtější a nevyzpytatelný do samého konce druhé závodní jízdy. Dan Michl sice nevyhrál trénink, ale papírově vše nasvědčovalo tomu, že si bez problémů zajede pro další triumf své kvalitní kariéry. Ale Vladimír Vitver k radosti mechaniků zabojoval a neuvěřitelně zlepšil osobní maximum o 5 sekund a po první jízdě se ujal vedení. Válka nervů o desetinky sekundy ve druhé jízdě ale vyzněla lépe pro Dana. Přesto oba jezdci zaslouží velkou poklonu za časy pod 3:10. Dan se sice radoval z vítezství, ale určitě se mu nastěhoval brouček do hlavy, který ho bude na dalších závodech provokovat myšlenkou, že se blíží porážka od vozu Audi. Ačkoliv byl Marek Rybníček také velmi rychlý, na dva speciály před ním to nestačilo. S vozem Mitsubishi na dalších místech zářili Martin Šípek či Richard Meixner před brutální Fiestou Oskara Beneše. Ve dvoulitrech dominoval Rakušan Diethard Sternad na voze Alfa Romeo před nestárnoucím mladíkem Josefem Michlem na dalším speciálu Opel Michl Motorsport.

Skupina A už dávno nenabízí nejpočetnější startovní pole, přesto je potěšitelné, že zde prim sehráli čeští jezdci. Ačkoliv si Lukáš Vojáček brousil zuby na vavřínový věnec, byl to nakonec Jaromír Malý, který nejen zvítězil v závodě Mistrovství Evropy, ale překonal sám sebe, tedy alespoň co se traťového rekordu skupiny A na Ecce Homo týká. Bravurně posunul stopky na hodnotu 3:24,12.

Radost nám udělal i Jiří Los, který si fantastickým výkonem poradil s úřadujícím evropským šampionem Igorem Stefanovskim a zvítězil po 7 minutách závodu o jedinou sekundu. Mitsibushi cup narušovala na osmém místě sympatická Rakušanka Kerstin Taus startující tentokrát s českou licencí. Ale nebyla nejrychlejší dívkou v pořadí, protože páté místo si vydřela Dominika Benešová, která se asi hodně potatila co se razance jízdy týče. Martin Jerman vybojoval krásné třetí místo před nadějným mladíkem Nikolou Miljkovičem, o kterém dost možná brzy uslyšíme častěji.

Krásné vozy startovaly ve skupině GT. Nečekaně se zdramatizovala situace po první jízdě, kdy ex-Vacíkovo Ferrari 430 favorizovaného Petra Vojáčka po startu nemělo patřičný výkon a zkušený jezdec se tak propadl na druhé místo za výborně jedoucího Františka Chaloupku s Nissanem. Ale druhou jízdou nenechal zámecký pán Vojáček nic náhodě a zvítězil před Chaloupkou a Filingerem na dalším voze Nissan.

Samostatnou kapitolou jsou historické vozy, které také bojovaly o body do evropského i národních šampionátů. Bylo tu tolik krásných strojů, ze kterých se nedalo spustit oči. Tím opravdu nej byl ale spider Abarth SE021 na jehož konstruktérském designu se výrazně podílel mladý Enzo Osella. Ladné křivky vozu nejen předběhly svou dobu, ale zanechaly jasné stopy, které byly vtisknuty do řadě dalších vozů Osella PA1. Byli jsme rádi, že jsme na startu i v cíli závodu viděli úžasný výkon Uberta Bonucciho z Itálie, který, jak jinak, s Osellou PA9/90 překonal letitý rekord historických vozů a časem 3:16,00 se zapsal do historie, ze které vymazal čas Petra Vondráka a jeho krásné F2 March 752. Bonucci jel bezchybně a byl nedostižný i pro druhého v pořadí Jaroslava Práška s Chevronem F2 či Miloše Zmeškala. Atraktivní a unikátní monstrum Porsche 935 stáje Alméras Fréres bylo úžasnou pastvou pro oči diváků. Společně s obrovským výkonem třiapůllitrového motoru a stále výborným jezdeckým umem někdejšího evropského šampiona Jean-Marie Almérase to byla jedna z opravdových lahůdek závodu a celkově čtvrté místo mezi historickými skvosty. Na dalších místech byly další vozy Osella či Porsche potvrzující vysokou sportovní a technickou úroveň závodu. Osmým místem se pak blýskl Jiří Kubíček s krásně připravenou Škodou 130RS. Stále rychlý je i Miroslav Adámek, pamětník prvního obnoveného závodu do vrchu v roce 1971 na zdejší trati. Smutný byl z nevydařené druhé jízdy úspěšný Petr Tykal s monopostem MTX 1-03. Zajímavý byl start vozu Steyr Puch Bergspyder, který si v roce 1964 postavil vídeňský inženýr König pro závody do vrchu. Dnes s ním startuje velmi hbitě Harald Mössler.

Nesmíme zapomenout na dobře obsazenou skupinu E1H, která se započítává do České Trofeje. Tam s krásným vozem Renault všechny převálcoval zkušený borec Milan Boháč a zvítězil před Subaru Impreza Dušana Doseděla a Karlem Patočkou, který neodložil svůj úspěšný Pick-Up Škoda Felicia. Radost udělal domácím i čtvrtý Lukáš Tomeček, který snad trošku výjimečně dojel v pořádku až do cíle, což se mu na domácí trati příliš nedařilo, takže na pátý pokus to konečně vyšlo.

Mohli bychom psát dále o dalších jezdcích, kteří nechali o víkendu ten nejlepší sportovní výkon, který ze sebe mohli dostat. Zůstanou součástí 35. ročníku pořádání Mistrovství Evropy ve Šternberku. Ne každému to bohužel bylo umožněno, což připomínala všudy přítomná žlutozelená barva nejen na oblečení fanoušků, ale i na různých částech závodních vozů. Krásný vzkaz, který můžeme přeložit tak, že kdo zná, ten ví, ten nikdy nezapomene…

Výsledky závodu můžete sledovat na stránkách www.euromontagna.com v sekci výsledků ME.Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Evropa  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 09.06.2015
Přečteno: 3113 x
Stránka aktualizována: 22.04.2021

Související články:REDAKCE: Roman Krejčí All rights reserved, Ó 2002-2017


Stránky vrchy.com jsou nezávislým informačním zdrojem o závodech do vrchu a na okruzích

[CNW:Counter] TOPlist