úvod | hledej | debata | forum | MMČR | MČR HA | foto | foto Fryba | video | LeMans/WEC | piloti a týmy | Evropa | inzerce | motorshop | historie | okruhy | odkazy

6 hodiny Spa Francorchamps - závod

Reportáž

Tradičně v sobotu se konal závod na 6 hodin v belgickém Spa Francorchamps. Po deštivém pátečním programu čekalo na jezdce slunečné, i když poměrně chladné počasí, které vydrželo po celý den. Závod byl odstartován v půl třetí a skončil před pár minutami v půl deváté večer, nicméně stále za světla.

Od začátku závodu se výborně prosazovaly obě Porsche, které jezdily na prvním a třetím místě. Poměrně brzy však začaly problémy vozu no.20, které nedaly klid posádce prakticky po celý závod. Vůz se častými zastávkami v boxech, kdy nejednou mechanici musely odtlačit vůz do garáže, propadal pořadím a jen těsně se mu podařilo dokončit na 26. místě. Pro tým Porsche naštěstí šlapal velmi dobře vůz no.14, který po první hodině závodu vedl o 7 sekund před Toyotou no.8 a Audi no.2. Podle záznamů byla teplota asfaltu 18°C a vzduchu jen 12°C. Problémy z prakticky neodjeté kvalifikace poslali posádku vozu no.13 Rebellion na poslední místo na roštu, respektive vůz nakonec startoval z depa, navíc se ztrátou jednoho kola.

V další hodině závodu se zdálo, že Toyota no.8 má více sil a lehce stahuje náskok vozu Porsche. Ovšem ačkoliv mechanici týmu Porsche během obou měřených tréninků trénovali zastávky v boxech, ukázalo se, že u Toyoty jsou rychlejší a právě při druhé zastávce v depu to vyneslo Toyotu no.8 na první místo a Porsche ztrácelo postupně okolo 10 vteřin na vedoucí vůz. Ve třetí hodině se tak proháněly vozy v pořadí Toyota no.8, Porsche no.14, Toyota no.7 a pak Audi v pořadí čísel 1-2-3. Tentokrá se zdálo, že Audi přeci jen ztácí dech na špčiku a pouze jednička jezdila po třech hodinách ve stejném kole, jako první. Druhé Porsche se již propadalo, protože často relaxovalo v garáži. Pohroma pro tým Porsche, který tak dobře rozjel závod přišla v podobě problému s elektronikou u vozu no.14. Pomalu jedoucí vůz po trati kroužil několik kol, které ho stály pořadí na bedně. Naštěstí technici od Porsche přes vysílačku naváděli pilota Dumase, který tak problém mohl vyřešit a pokračoval na čtvrtém místě.

V závěru závodu se toho již tolik neudálo. Na trati byl atraktivní souboj o druhé místo, kde se díky dobré taktice drželo Audi no.1 před Toyotou no.7. Toyota se jevila o něco málo rychlejší, ale Audi svou kůži nedalo zadarmo. Když v samotném závěru dokázalo Audi kroužit o několik kol déle, mohlo si dovolit natankovat méně paliva než Toyota a právě rychlejší poslední zastávka v boxech definitivně pomohla Audi uhájit až překvapivě úspěšné druhé místo. Až před sedmou hodinou večerní do vozu Porsche no.20 poprvé usedl loňský pilot F1 Webber. Pořadí se tak nezměnilo až do cíle, a po šesti hodinách první tři posádky najeli plný počet 171 kol, čtvrté Porsche ztrácelo jedno kolo stejně jako dvojka týmu Audi.

V letošním ročníku byla největší divácká návštěvnost za poslední roky. Oficiální údaj o návštěvnosti celého programu je 46.000 diváků a tribuny byly při startu opravdu velmi plné. Po dlouhé době se závod dojel bez jediného safety caru, což se dá považovat za malý, ale příjemný zázrak. Rovněž spolehlivost vozů byla famózní. Cílem neprojel pouze vůz no.13 týmu Rebellion, který postupně odkroužil okolo 50 okruhů a kde kromě testovacích účelů zamestnávala mechaniky elektronika. Při své poslední zastávce v boxech byl cítit smrad spálených kondenzátorů. Ale příčinu problému neznám, každopádně vůz už nevyjel. Všechny ostatní posádky spatřili cíl, což je úctyhodné. Žádné karamboly se nekonaly. V závěru závodu ještě stojí za zmínku mimořádně vyrovnaný souboj o druhé místo ve skupině GT, kdy tovární Porsche 911 tlačilo na jedno z Ferrari F458. Byl to tvrdý ale férový souboj, který po pár kolech vyzněl pro posádku Porsche.